Jaką rolę pełnią brwi i rzęsy?

Ambroży fusion
Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego mamy brwi i rzęsy? Z pewnością pełnią one funkcję estetyczną, ale czy to ich jedyne zadanie? Czy moglibyśmy się bez nich obyć? Matka Natura nie tworzy niczego bez powodu - każda część naszego ciała spełnia określoną rolę. W tym artykule powiemy więcej o tym, po co nam brwi i rzęsy, a także jakie są ich funkcje. Sprawdź!
Aparat ochronny oka - po co mamy brwi i rzęsy?
Oczy to niezwykle delikatny narząd. Pewnie nie raz zdarzyło się Tobie, że do Twojego oka dostało się ciało obce i wywołało ból lub dyskomfort - a zapewne było niewielkiej wielkości: jakaś muszka czy paproch. Aby chronić gałkę oczną przed podrażnieniami, Matka Natura wyposażyła nas w aparat ochronny oka. Składają się na niego:
- oczodół,
- powieki,
- spojówka,
- narząd łzowy,
- brwi,
- rzęsy.
Oczodół stanowi swego rodzaju osłonę dla oczu, ponieważ są one w nim “schowane” i chronione tym samym przez twardą czaszkę - z tyłu i z boków. Od przodu gałki oczne osłania powieka, która jednocześnie dba o prawidłowe nawilżenie oczu za pomocą narządu łzowego, który to produkuje film łzowy. Delikatną ochronę stanowi również spojówka – cienka błona pokrywająca oko. Gdy tylko dostanie się do niej jakiekolwiek ciało obce, od razu jest to odczuwalne. Brwi i rzęsy pełnią funkcję ochronną, ograniczając przedostawanie się zanieczyszczeń i drobnych ciał obcych na powierzchnię spojówki.
Po co nam brwi?
Pierwszą linią obrony przed zanieczyszczeniami są brwi. To one pełnią główną funkcję ochronną. Mają za zadanie:
- Wyłapywać pyłki, drobinki i inne zanieczyszczenia, które mogą przedostać się do oczu. Osadzają się one na włoskach, dzięki czemu nie stwarzają zagrożenia. Dzięki temu pomagają w ochronie oczu przed np. alergicznym zapaleniem spojówek spowodowanym kontaktem z czynnikiem drażniącym.
- W upalne dni, gdy temperatura sięga zenitu, nasze ciało intensywnie się poci, a pot spływa m.in. z czoła. Czy zdarzyło Ci się, że krople potu dostały się do oczu, powodując pieczenie i dyskomfort? Na szczęście brwi pełnią funkcję naturalnej bariery – zatrzymują pot, a dzięki ułożeniu włosków kierują go na boki, gdzie stopniowo odparowuje. Podobnie działają w czasie deszczu. Gdy krople są nieliczne, brwi skutecznie je zatrzymują, ale przy intensywnych opadach woda spływa po łuku brwiowym na policzki, niczym po naturalnej rynnie.
Po co jeszcze człowiekowi brwi?
Poza funkcjami ochronnymi, brwi pomagają nam również w wyrażaniu emocji! To właśnie przy ich pomocy (między innymi) możemy pokazać złość, radość, zaskoczenie czy smutek. Ich pozycja i ruch mówią wiele o naszym nastroju, pokazują nasze reakcje.
- Brwi pełnią również, jak już wspomnieliśmy, pełnią funkcję estetyczną. Niejednokrotnie kobiety malują je lub poddają zabiegom, takim jak malowanie henną: a wszystko po to, by podkreślić spojrzenie i wielkość oczu.
- Ostatnią odpowiedzią na to, po co nam brwi, jest rozpoznawanie twarzy. W zależności od danej osoby, mogą różnić się one gęstością, kolorem, kształtem. Według badań, to właśnie wygląd brwi drugiej osoby jest jednym z elementów, który pomaga naszemu mózgowi w zapamiętaniu i zidentyfikowaniu danej twarzy. Nawet niewielka zmiana brwi u osoby, którą nieczęsto spotykamy może spowodować, że będzie ona dla nas trudniejsza do rozpoznania.
Po co są rzęsy?
Drugą linią ochrony przed zanieczyszczeniami są rzęsy. Rzęsy to krótkie, delikatne włoski rosnące na krawędzi powiek, które występują u większości ssaków. Zerknij na swojego psa - na pewno je zauważysz! To one są narzędziem ewolucji, które od setek lat chroni nasze oczy przed czynnikami drażniącymi.
- Zatrzymują kurz, pył, drobne paprochy latające w powietrzu i inne zagrożenia, które mogłyby wywołać dyskomfort.
- To one odpowiadają również za stymulację odruchu obronnego - gdy w kierunku naszych oczu leci coś, co może dostać się do środka, to najpierw uderza to o rzęsy. Wtedy powieki automatycznie zaciskają się, aby chronić dostęp do oka.
- Co więcej, rzęsy pełnią także funkcję ochrony przed nadmiernym światłem. Gdy jego natężenie jest wysokie, rzucają delikatny cień na powierzchnię oczu, zmniejszając ilość docierających promieni. Dzięki temu pomagają chronić wzrok przed oślepieniem, szczególnie w bardzo jasnym otoczeniu. Warto jednak pamiętać, że rzęsy to tylko niewielka ochrona - aby zapewnić oczom bezpieczeństwo i uchronić je przed szkodliwym wpływem światła słonecznego, należy zadbać o odpowiednie okulary przeciwsłoneczne. Sprawdź też nasz artykuł o tym, czy soczewki mają filtr UV.
Rzęsy po co są? Względy estetyczne
Podobnie jak w przypadku brwi, poza względami ochronnymi, rzęsy są również elementem estetyki twarzy. Ich długość, gęstość i kształt wpływają na wygląd oczu, dodają spojrzeniu wyrazistości i głębi - a tym samym, atrakcyjności ich posiadaczowi. W wielu kulturach, w tym w europejskiej, długie i gęste rzęsy są uznawane za symbol urody, dlatego od wielu lat stosuje się różne metody ich podkreślania – od naturalnych olejków pielęgnacyjnych po tusze do rzęs, sztuczne rzęsy czy zabiegi przedłużania lub modnej aktualnie laminacji.
Bibliografia:
https://www.wokularach.pl/blog/po-co-nam-brwi-i-rzesy
https://www.bezokularow.pl/poradnik/po-co-brwi-rzesy-funkcje-wloskow-wokol-oczu
https://www.wokularach.pl/blog/budowa-i-funkcje-oka-ludzkiego#mcetoc_1gd0lropg1