Wybieramy soczewki

Czym są soczewki progresywne (multifokalne)?

Ambroży fusion
paź 5 2021

Wygodne szkła kontaktowe sprawią, że codzienne funkcjonowanie nawet z dużą wadą wzroku stanie się jeszcze łatwiejsze i przyjemniejsze. Tym bardziej że do Twojej dyspozycji są nie tylko standardowe modele na krótko- i dalekowzroczność, ale również bardzo nowoczesne soczewki progresywne. Przekonaj się, czym wyróżniają się takie warianty, jakie są dostępne rodzaje, a przede wszystkim, jaka jest cena soczewek progresywnych.

Soczewki progresywne – co to jest?

Szkła progresywne to ciągle dość nowe rozwiązanie, dlatego tak ważne jest to, żebyś dowiedział się, czym dokładnie się charakteryzują. Co to są szkła progresywne? Bywają też nazywane multifokalnymi i wyróżniają się tym, że pozwalają na jednoczesną korekcję widzenia na każdą odległość. Dzięki temu nareszcie wyraźnie zobaczysz obiekty, znajdujące się w pobliżu i oddaleniu. Jednocześnie nie musisz zmieniać soczewek, bo to wszystko zapewniają szkła progresywne. Co to dokładnie jest, a przede wszystkim, jak to jest możliwe? Otóż takie modele zostały podzielone na trzy części – górna jest na dal, środkowa zapewnia przyjemne przejście, a dolna jest na bliż. Dzięki temu soczewki multifokalne dają Ci to, co dwie pary okularów lub szkieł, przy zachowaniu maksymalnej wygody.

czym są soczewki progresywne?

Soczewki kontaktowe progresywne – dla kogo są?

Szkła progresywne to dobre rozwiązanie dla wielu osób, ale tak naprawdę sprawdzą się najlepiej u osób, borykających się z prezbiopią, czyli ze starczowzrocznością. Właśnie z tego powodu potrzeba, żeby nosić szkła kontaktowe progresywne, pojawia się standardowo po ukończeniu 40. roku życia. W końcu to właśnie w tym momencie oczy zaczynają powoli tracić naturalną zdolność do akomodacji. Dlatego u wielu osób następuje wówczas mocne pogorszenie wzroku – trudności w czytaniu gazet, skupieniu się na tekście na komputerze czy nawet pojawiają się trudności w korzystaniu z telefonu komórkowego. Jeśli Ty również masz takie problemy, to znak, że przyszła pora na progresywne soczewki kontaktowe. Tym bardziej, jeśli Twoja wada wzroku nie ogranicza się jedynie do krótkowzroczności, ale obejmuje także dalekowzroczność. Wtedy po prostu przydaje się nowa technologia, którą odznaczają się soczewki progresywne. Cena jednak takiego rozwiązania jest nieco wyższa od tradycyjnych modeli lub tych dwuogniskowych.

Jakie są rodzaje szkieł progresywnych?

Soczewki jednodniowe progresywne

Potrzebujesz jednorazowego rozwiązania, a może po prostu masz bardzo wrażliwe oczy? W takich sytuacjach przydają się soczewki jednodniowe progresywne. Z nimi nie musisz przejmować się czyszczeniem ich powierzchni – po prostu zakładasz progresywne szkła, nosisz zgodnie z zaleceniami producenta, a po zdjęciu je wyrzucasz. Zwróć również uwagę na to, że modele jednodniowe zapewniają wysoki poziom nawilżenia, a do tego są naprawdę wygodne i skuteczne. Dzięki temu będziesz cieszyć się doskonałą widocznością.

Soczewki multifocal miesięczne

Wśród najpopularniejszych rodzajów soczewek progresywnych są te miesięczne. Przede wszystkim dlatego, że zapewniają ogromną wygodę. W końcu nie musisz ciągle pamiętać o kupnie kolejnych sztuk. Dodatkowo progresywne soczewki na miesiąc wyróżniają się odpowiednim poziomem przepuszczalności powietrza, dzięki temu Twoje oczy będą nawilżone, a Ty pozbędziesz się wszelkich zanieczyszczeń z powierzchni szkieł. Zwróć tylko uwagę na to, że musisz zadbać o prawidłową higienę soczewek. Dlatego koniecznie pamiętaj o myciu w specjalnym płynie czyszczącym.

czym są soczewki progresywne?

Soczewki progresywne – cennik tego rozwiązania

Bardzo ważne jest to, żebyś zdawał sobie sprawę z tego, ile kosztują szkła progresywne. Cena odzwierciedla przede wszystkim to, jak nowoczesna technologia jest wykorzystywana do ich produkcji. Poza tym kluczowe znaczenie ma to, gdzie je kupujesz. Najlepiej, jeśli zaufasz renomowanym i sprawdzonym salonom optycznym. Dzięki temu zyskasz pewność, że wybrane przez Ciebie modele są faktycznie dopasowane do Twojej wady wzroku. Zwróć również uwagę na to, że ceny soczewek progresywnych różnią się w zależności od modelu, na jaki się zdecydujesz. Choć miesięczne warianty wymagają jednorazowo inwestycji większej kwoty pieniędzy, to ostatecznie zapłacisz za nie mniej w porównaniu do soczewek jednodniowych. Jeśli interesuje Cię dokładna cena szkieł progresywnych, to przygotuj się na wydatek w granicach 80-220 złotych. Zależy Ci na nieco tańszym rozwiązaniu? W takim razie postaw na soczewki dwuogniskowe. One również zapewniają jednoczesną korekcję krótko- i dalekowzroczności. Jednak nie mają delikatnego przejścia, co nieco zmniejsza wygodę podczas korzystania z nich.

Soczewki kontaktowe progresywne – opinie użytkowników

Sam widzisz, że soczewka multifokalna to naprawdę przydatne rozwiązanie. Warto jednak przed zakupem poznać opinie innych osób, korzystających z tego modelu. Wśród nich najczęściej wymienianą zaletą jest wygoda i dyskrecja. Po prostu nie trzeba ciągle zmieniać okularów na odpowiednie warianty. Dodatkowo szkła kontaktowe nie zajmują wiele miejsca, a ich zakładanie jest wyjątkowo łatwe – szczególnie gdy już nabierzesz większej wprawy. Inni klienci zauważają też, że soczewka progresywna pozwala zapomnieć o problemach ze wzrokiem. Jednocześnie poczucie pełnego komfortu zazwyczaj przychodzi dopiero po pewnym czasie. W większości przypadków oczy i głowa potrzebują kilku godzin lub dni na przyzwyczajenie się do tego rozwiązania. Dlatego na samym początku możesz odczuwać lekkie zmęczenie oczu, a nawet delikatny ból głowy. Nie powinno Cię to jednak zniechęcać, bo wszystkie dolegliwości szybko miną, a Ty będziesz mógł już wtedy w pełni cieszyć się z doskonałej widoczności.

Udostępnij