Wady wzroku

Czym jest starczowzroczność?

Ambroży fusion
paź 7 2021

Wraz z wiekiem mogą rozwijać się różne wady wzroku. Nie jest to reguła, jednak wiek skutecznie przyspiesza „psucie się” wzroku. Dowiedz się czym jest starczowzroczność i jaką grupę ludzi najczęściej dotyka ta wada wzroku.

Co to jest starczowzroczność?

Starczowzroczność, nazywana inaczej presbiopią to wada wzroku występująca zazwyczaj po 40. roku życia. Objawia się pogorszonym widzeniem, zwłaszcza przedmiotów w bliskiej odległości. Co to oznacza w praktyce? Osoby z presbiopią najczęściej, np. czytają „na wyciągniętych rękach”. Przez to, że niedowidzą przedmiotów blisko siebie to oddalają je, by lepiej widzieć. Obraz z bliska wydaje się rozmazany i niewyraźny, natomiast, gdy się oddalimy staje się ostry.

soczewki progresywne

Starczowzroczność – przyczyny występowania

Pierwsze objawy presbiopii występują zazwyczaj po 40. roku życia. Wtedy zaczyna przyspieszać starzenie się organizmu. Co za tym idzie oczy również zaczynają się starzeć, a niektóre procesy zwalniają. Przede wszystkim zmniejsza się akomodacja oka oraz elastyczność gałki ocznej. Dlatego oczy wolniej reagują na zmienne warunki. Zwłaszcza, gdy próbujemy wytężyć wzrok, by zobaczyć coś z bliska. Starczowzroczność może wystąpić niezależnie od tego, czy wcześniej miałeś wadę wzroku.

Jak korygować starczowzroczność?

W przypadku presbiopii można zastosować dwie opcje korekcji – okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe. Druga opcja jest zdecydowanie wygodniejsza ponieważ zakładając rano soczewki możesz cieszyć się wyraźnym widzeniem cały dzień. Natomiast w przypadku okularów musisz zainwestować w dwie pary lub w kosztowne okulary progresywne. Po za tym soczewki w niczym Cię nie będą ograniczać. Zyskasz swobodę ruchu oraz ostre widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka. Nie będziesz już musiał oddalać od siebie przedmiotów, by je dobrze zobaczyć.

Jakie soczewki są potrzebne do korekcji starczowzroczności?

Soczewki kontaktowe, które przeznaczone są do korekcji presbiopii to soczewki progresywne, inaczej multifocalne. Tego typu soczewki są stworzone tak, aby ich osobne obszary odpowiadały za widzenie bliży, a inne za widzenie dali. Dlatego w przypadku wybrania tej metody korekcji masz zapewnione pełne widzenie tylko dzięki jednej parze soczewek. Przy dobieraniu soczewek multifocalnych są potrzebne dwa parametry: moc sferyczna oraz addycja. Addycja to dodatek do bliży, dzięki któremu, np. czytanie nie będzie już problemem.

czym jest starczowzroczność?

Jak dobrać soczewki mulifocalne?

W celu dobrania odpowiednich soczewek do presbiopii musisz udać się do specjalisty. W gabinecie Twój wzrok zostanie zbadany pod kątem noszenia soczewek kontaktowych. Następnie otrzymasz receptę ze swoimi parametrami. Podczas wizyty zostaniesz również  poinstruowany jak zakładać, ściągać i pielęgnować soczewki. Specjalista dobierze również odpowiednie soczewki pod Twoje preferencje i predyspozycje. Musisz jednak wiedzieć, że dobieranie soczewek pod tą wadę wzroku nie należy do łatwych. Wiąże się to z kilkoma wizytami u optometrysty w celu dobrania odpowiednich soczewek. Jednak warto poświęcić na to trochę czasu, by później cieszyć się niesamowitym komfortem jaki dają soczewki kontaktowe.

Polecane soczewki multifocalne

Obecnie na rynku możesz znaleźć różne marki soczewek oferujących korekcję starczowzroczności. Po wizycie u specjalisty zostaną Ci zaaplikowane najlepsze jego zdaniem dla Ciebie. Wśród soczewek, które będziesz testować mogą znaleźć się:

  • Biofinity Multifocal

Soczewki miesięczne przeznaczone do noszenia w trybie całodobowym. Bardzo komfortowe i dobrze przepuszczające tlen do rogówki.

  • Dailies Aqua Comfort Plus Multifocal

Soczewki jednodniowe, które są świetnie uwodnione. Dzięki temu Twoje oczy pozostaną nawilżone przez cały dzień.

Należy pamiętać, że pogarszanie się wzroku wraz z wiekiem jest naturalną rzeczą. Dlatego warto wcześniej przemyśleć dostępne opcje korekcji wzroku.

 

Udostępnij