Wybieramy soczewki

Jak dobrać pierwsze soczewki?

Ambroży fusion
lis 3 2021

Chcesz zamienić swoje okulary na wygodne soczewki kontaktowe? A może soczewki są Twoim pierwszym wyborem? Dowiedz się jak poprawnie dobrać sobie soczewki, gdzie je kupować i jakie konkretnie wybrać. Zdobędziesz niezbędną wiedzę, by nabyć swoje pierwsze soczewki.

Jak dobrać soczewki

Swoją przygodę z soczewkami powinieneś zacząć od wizyty u specjalisty w doborze soczewek – optometrysty. Podczas badania wzroku pod kątem soczewek specjalista dobierze soczewki idealne dla Ciebie. Weźmie pod uwagę nie tylko wadę wzroku, ale również predyspozycje do noszenia soczewek oraz Twój styl życia. Wizyta u optometrysty jest szczególnie ważna, gdy dobierasz soczewki po raz pierwszy. Nie zaleca się dobierania soczewek na własną rękę ponieważ istnieje ryzyko, że nie trafisz z wyborem za pierwszym razem. W konsekwencji stracisz tylko pieniądze.

Jakie soczewki wybrać

Soczewki dobierane są pod kątem wady wzroku, predyspozycji do ich noszenia oraz stylu życia. Biorąc pod uwagę wadę wzroku dobrane będą soczewki sferyczne (zwykłe wady), toryczne (astygmatyzm) lub progresywne (starczowzroczność). Jeśli chodzi o predyspozycje to specjalista oceni, czy w ogóle istnieje możliwość noszenia przez Ciebie soczewek. Mają na to wpływ, np. choroby, czy stan zdrowia, ale również skłonności oka do wysuszania. Natomiast od stylu życia będzie zależeć, czy soczewki będą jednodniowe, czy wielokrotnego użytku. Jeśli masz zamiar nosić soczewki okazjonalnie lub nie chcesz tracić czasu na ich pielęgnacje to najlepszym wyborem będą soczewki jednodniowe. Jeśli jednak chcesz nosić soczewki każdego dnia i masz parę minut dziennie na to żeby je umyć i zdezynfekować to lepszym wyborem będą soczewki miesięczne. Oczywiście pod uwagę bierze się jeszcze wiele innych czynników, ale to są główne z nich.

dobór soczewek kontaktowych

Jaki rodzaj soczewek jest najlepszy

Do rozważenia masz dwa rodzaje soczewek. Możesz dobrać soczewki jednodniowe albo wielokrotnego użytku. Soczewki jednodniowe są uznawane za zdrowsze przez swój jednorazowy tryb wymiany. Wystarczy, że założysz soczewki rano, a wieczorem je ściągniesz i wyrzucisz. To wszystko! Natomiast soczewki miesięczne lub dwutygodniowe należy odpowiednio pielęgnować. Nie jest to jednak pracochłonne zajęcie. Wystarczy po każdym ściągnięciu soczewek umyć je i umieścić w pojemniku z płynem. Dzięki temu Twoje soczewki zachowają czystość i świeżość. Zarówno soczewki jednodniowe, jak i miesięczne obecnie są tworzone z nowoczesnych materiałów, które świetnie zatrzymują wodę. Dlatego twoje oczy zawsze będą dobrze nawilżone.

Gdzie kupić soczewki

Soczewki możesz kupić zarówno u optyka stacjonarnego, w drogerii,  jak i w Internecie. Ostatnia opcja zdecydowanie lepiej wychodzi finansowo. W sklepach internetowych masz większy wybór soczewek oraz korzystne ceny. Często możesz kupić soczewki z super rabatem lub w ekonomicznych zestawach. Co więcej każdy produkt jest szczegółowo opisany, co pomoże Ci w wyborze. Sklepy internetowe z soczewkami to zdecydowanie najlepsze miejsce, by zaopatrzyć się w soczewki.

Moje pierwsze soczewki

Jeśli chcesz dobrać sobie soczewki wcześniej nosząc okulary to pamiętaj, że parametry wady wzroku będą inne dla okularów i inne dla soczewek. Przeliczanie wady wzroku na soczewki samemu grozi pomyłką. Przy soczewkach liczą się także takie parametry jak BC i DIA, których nie otrzymasz na recepcie okularowej. Dlatego tak ważne jest by Twoje pierwsze soczewki dobierał specjalista.  

Dowiedziałeś się również jakie są rodzaje soczewek, gdzie je kupować i na zwrócić uwagę w trakcie wyboru. Na ten moment masz wystarczająca wiedzę jak dobrać soczewki kontaktowe.

Udostępnij