Choroby oczu

AMD - Zwyrodnienie plamki żółtej

Ambroży fusion
cze 21 2022

Być może słyszysz tą nazwę pierwszy raz dlatego warto wiedzieć z czym wiąże się zwyrodnienie plamki żółtej i dlaczego jest to poważna choroba wzroku. Dowiedz się także jakie są sposoby leczenia tego schorzenia oraz co wywołuje zwyrodnienie.

amd - zwyrodnienie plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej – co to oznacza?

Zwyrodnienie plamki żółtej, czyli AMD to poważna choroba wzroku. By lepiej zrozumieć to schorzenie należy wiedzieć za co odpowiada plamka żółta w naszym oku. Otóż dzięki niej jesteśmy w stanie dostrzec szczegóły, widzieć bez zniekształceń, czy rozpoznawać twarze. Jest to najwrażliwszy na światło element naszego oka. To właśnie na plamce żółtej znajduje się najwięcej czopków (światłoczułych receptorów).

Zwyrodnienie plamki żółtej polega na uszkodzeniu centralnej części siatkówki. Gdy dojdzie do uszkodzenia tracimy zdolność chociażby ostrego widzenia i widzenia bez zniekształceń. Schorzenie to rozwija się często przez wiele lat i jest mylone z pogorszeniem wzroku wynikającym ze starzenia się. Warto także zaznaczyć, że na AMD są najbardziej narażone osoby po 50. roku życia, czyli w wieku, gdy nasz wzrok zaczyna się pogarszać.

Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny

Przyczyn rozwijania się w naszym oku zwyrodnienia plamki żółtej może być naprawdę wiele. Do najczęstszych należy:

  • wiek – najczęściej AMD pojawia się po 50. roku życia,
  • płeć – kobiety znacznie częściej chorują na AMD,
  • czynniki genetyczne,
  • palenie papierosów,
  • cukrzyca,
  • otyłość,
  • nadciśnienie tętnicze.

AMD zwyrodnienie plamki żółtej

Dlatego warto badać wzrok regularnie, zwłaszcza gdy znajdujesz się w grupie ryzyka zachorowania na zwyrodnienie plamki żółtej.

Jakie są objawy AMD?

Zwyrodnienie plamki żółtej daje łagodne i stopniowe objawy. Dlatego tak często są one bagatelizowane lub źle interpretowane. Niestety przez to zdarza się, że AMD jest wykryte za późno, gdy choroba jest już zaawansowana. Nie bez przyczyny zaleca się regularne badania wzroku już po 40. roku życia. Oprócz tego warto obserwować swój organizm i wiedzieć co może nas zaniepokoić. Do najpopularniejszych i najczęstszych objawów zwyrodnienia plamki żółtej należą:

  • niewyraźny obraz w środku pola widzenia, np. czytając widzisz jedynie początek i koniec zdania, natomiast środek jest rozmazany,
  • zniekształcone obrazy,
  • łamanie, falowanie i zanikanie linii prostych,
  • obniżenie kontrastu widzianych barw,
  • pogorszone widzenie w ciemności,
  • mroczek centralny, czyli ciemna lub jasna plama w polu widzenia.

Jeśli zauważysz u siebie któryś z tych objawów koniecznie udaj się do specjalisty na badanie wzroku. Być może dzięki szybkiej diagnozie będzie możliwe zatrzymanie postępowania choroby.

Badanie na zwyrodnienie plamki żółtej

W każdej chorobie szybka diagnoza to podstawa, która zwiększa szanse na wyleczenie. Dlatego warto regularnie chodzić m.in. na badanie wzroku. A jak wygląda badanie na zwyrodnienie plamki żółtej? Diagnozowanie rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu z lekarzem, a następnie wykonywane jest podstawowe badanie okulistyczne. W trakcie wizyty zostanie także sprawdzona ostrość wzroku do dali oraz do bliży. W celu zbadania ostrości wzroku specjaliści często decydują się na test Amslera. Oprócz tego prawdopodobnie Twoje oczy zostaną zbadane za pomocą lampy szczelinowej. Przejdziesz także badanie dna oka oraz kontrolę ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jednak badaniami, które pozwalają na jeszcze bardziej dokładne wykrycie zwyrodnienia plamki żółtej to OCT (koherentna tomografia) oraz AF (angiografia fluoresceinowa).  

Czy zwyrodnienie plamki żółtej można wyleczyć?

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej jest mocno uzależnione od postaci choroby i poziomu jej zaawansowania. W zależności od tych czynników dobiera się odpowiednie leczenie. Najczęściej stosuje się iniekcję doszklistową, czyli podanie leku hamującego rozrost naczyń krwionośnych do wnętrza gałki ocznej. Dzięki temu lek trafia szybciej w miejsce zmienione chorobowo. Nie musisz martwić się o ból - przed zastrzykiem otrzymasz miejscowe znieczulenie. Tego typu zastrzyki otrzymuje się co 4 tygodnie, a później co 8 tygodni. Jednak wszystko zależy od rodzaju preparatu, który będzie podawany przez specjalistę ponieważ niektóre zastrzyki robi się raz na kwartał. Dzięki tej metodzie leczenia możliwy jest prawie całkowity powrót do dobrego widzenia.

amd zwyrodnienie plamki żółtej

Wspomaganie leczenia AMD

Jeśli lekarz potwierdzi u Ciebie zwyrodnienie plamki żółtej to należy jak najszybciej rozpocząć leczenie. Oprócz zastrzyków warto dostosować się do specjalnej diety i zorientować się w suplementacji. W przypadku AMD dużą rolę gra właściwy poziom luteiny oraz witamin A, C i E w organizmie. Dlatego warto zadbać o to, by tych składników nie zabrakło w Twojej diecie. Oprócz tego warto jeść produkty i zażywać suplementy bogate w cynk, miedź, selen i mangan. Większość z wymienionych składników znajdziesz w produktach spożywczych. Jednak w niektórych przypadkach konieczne będzie zażywanie suplementów diety.

 

Udostępnij