Migrena oczna – objawy i leczenie
Ambroży fusion
Migrena oczna, inaczej nazywana migreną siatkówkową to problem związany z bólem głowy i zaburzeniami widzenia. Jest to najrzadziej występujący rodzaj migreny, dlatego często pierwszy atak może spowodować ogromny niepokój. Migrena oczna może być mylona z wieloma innymi, poważniejszymi schorzeniami, dlatego niezwykle ważna jest jej odpowiednia diagnostyka. Jakie są zatem jej przyczyny, objawy oraz leczenie? Odpowiemy na wszystkie pytania, rozwiewając wątpliwości!
Jaka jest przyczyna migreny ocznej?
Przyczyny migreny ocznej w dużej mierze pokrywają się z tymi, odpowiadającymi za wystąpienie innych, bardziej powszechnych typów migreny. Za występowanie schorzenia odpowiadają m.in. dziedziczone geny. Duży wpływ na wystąpienie objawów mają również czynniki środowiskowe. Wiele zależy od poziomu zmęczenia, stresu, niewyspania, przepracowania, ale również od kwestii pokarmowych. Określone potrawy lub pominięcie posiłku może przyczynić się do wystąpienia epizodu migreny ocznej. Dodatkowymi przyczynami są: wysiłek fizyczny, napięcie emocjonalne, ciąża, menstruacja i wiele innych.
Wśród przyczyn migreny siatkówkowej znajdują się również bardziej specyficzne dla tego schorzenia mechanizmy. Zaliczyć można do nich skurcz naczyń krwionośnych doprowadzających krew do struktur gałki ocznej. Przemijające, jednostronne niedokrwienie jest uznawane za czynnik ryzyka. Dodatkowo udział w wystąpieniu migreny siatkówkowej mają również zaburzenia dotyczące przesyłania impulsów nerwowych w obrębie włókien zaopatrujących siatkówkę.
Podsumowując do najczęstszych przyczyn migreny ocznej zaliczamy:
- genetykę,
- czynniki środowiskowe,
- przewlekły stres lub zmęczenie,
- ciążę,
- menstruację.
Objawy migreny ocznej
Podstawowym objawem sugerującym wystąpienie tego schorzenia jest zaburzenie widzenia dotyczące wyłącznie jednej gałki. To jednostronne niedowidzenie może przejawiać się zarówno ubytkami w polu widzenia, jak i całkowitą ślepotą jednego oka.
Symptomy migreny ocznej są tymczasowe. Zazwyczaj utrzymują się od kilkudziesięciu minut do maksymalnie godziny. Po ataku narząd wzroku wraca do normalnego funkcjonowania.
Najczęściej objawom dotyczącym zaburzeń widzenia towarzyszy charakterystyczny ból głowy. Zwykle tępy ucisk rozpoczyna się w okolicach oczodołu, zaczyna dokuczać za oczami, a następnie rozprzestrzenia się na całą głowę. Odczuwalny jest początkowo po tej samej stronie, po której występują zaburzenia funkcjonowania narządu wzroku. Nie jest to jednak symptom, który pojawia się przy każdym ataku.
Częstymi objawami migreny ocznej są również:
- nadwrażliwość na światło oraz dźwięki,
- migotanie obrazu, mroczki i błyski,
- nudności i wymioty
Migrenę oczną nie trudno pomylić z migreną z aurą. Objawy nie są specyficzne oraz nakładają się w przypadku obu schorzeń. Jedyną różnicą jest fakt, że w przypadku migreny z aurą problemy ze wzrokiem dotyczą obu oczu, podczas gdy przy migrenie ocznej występują w obrębie jednego oka.
Diagnostyka migreny siatkówkowej
Odpowiednia diagnostyka migreny ocznej wymaga dokładnego wywiadu z pacjentem, badania okulistycznego oraz w niektórych przypadkach również wizyty u neurologa i badania obrazowego. Brak nieprawidłowości w obrębie siatkówki oka może potwierdzić przypuszczane rozpoznanie migreny. Dodatkowo należy wykluczyć inne zaburzenia odpowiedzialne za nieprawidłowe widzenie oraz ból głowy.
Ubytki pola widzenia w jednym oku oraz ślepota jednooczna mogą wskazywać na wiele innych, poważnych schorzeń. Wśród nich znajdują się:
- udar mózgu,
- odwarstwienie siatkówki,
- zaburzenia naczyniowe związane z chorobami autoimmunologicznymi,
- zakrzep w obrębie naczyń doprowadzających krew do struktur oka.
Nagłe, jednostronne pogorszenie lub utrata widzenia może wywołać ogromny niepokój. Największą panikę wzbudza zazwyczaj pierwszy atak, ponieważ nie jest znana jeszcze jego przyczyna oraz dalsze losy, np. wzroku. Rozpoznanie migreny ocznej i tym samym wykluczenie powyższych zaburzeń pozwala na odpowiednie leczenie oraz zapobieganie występowaniu ataków.
Zapobieganie i leczenie migreny ocznej
Leczenie migreny często opiera się o środki stosowane przez osoby cierpiące na typowe migrenowe bóle głowy. Mogą być to zarówno leki do stosowania doraźnego, jak i te zapobiegające wystąpieniu kolejnych napadów.
Osoby, które zmagają się z migreną siatkówkową powinny unikać czynników, które mogą ją stymulować. Ważne jest, by zorientować się, które produkty lub zachowania wzmagają epizody migreny i skutecznie je wyeliminować. By sytuacja się poprawiła, zaleca się wprowadzenie higienicznego trybu życia, poprzez co rozumie się unikanie stresu i nadmiernego wysiłku oraz odpoczynek.
W wypadku wystąpienia niepokojących objawów należy zgłosić się do lekarza, który zdiagnozuje problem i wdroży odpowiednie leczenie.