Pseudofakia oka – co to?

Ambroży fusion
lis 10 2022

Pseudofakia brzmi tajemniczo, jest jednak bardzo dobrze znana osobom, które mają za sobą operację zaćmy. Pseudofakia funkcjonuje również pod nazwą rzekomosoczewkowość lub pseudosoczewkowość – oznacza ona nic innego, jak stan oka pacjenta po wszczepieniu sztucznej soczewki. Czym dokładnie jest pseudofakia, jak przebiega operacja zaćmy i jakie są zalecenia dla osób, które ją przeszły? Czytaj dalej i dowiedz się już teraz.

Co to jest pseudofakia oka?

Jeśli cierpisz na tę chorobę i planujesz przeprowadzić leczenie operacyjne, lub masz je już za sobą – zapewne natknąłeś się na pojęcie „pseudofakia”. Warto dowiedzieć się, co tak naprawdę stoi za tym słowem, ponieważ Twój lekarz prowadzący prawdopodobnie użyje go jeszcze nie raz.

Pochodzi ono z łaciny. Pseudophakia oka oznacza dosłownie „fałszywa soczewka”. Mowa o niej, gdy naturalna soczewka oka pacjenta została wymieniona na tą syntetyczną. Jest to metoda leczenia zaćmy, która pozwala na jej całkowite wyeliminowanie.

Soczewka to przezroczysty i wypukły z obu stron krążek, który znajduje się z przodu oka. To właśnie ona pozwala na ostre dostrzeganie bliży, dali i odległości pośrednich. Jest to możliwe dzięki procesowi, który nazywany jest akomodacją oka – jeśli ciekawi Cię, na czym jeszcze polega, zapoznaj się z naszym artykułem.

W przypadku zaćmy naturalna soczewka oka ulega zamgleniu, przez co jakość widzenia znacznie się pogarsza. Zmiany spowodowane tym procesem są nieodwracalne, dlatego pseudofakia to jedyny sposób na wyleczenie zaćmy.

Operacja jest zalecana przez lekarzy nawet na samym początku choroby, jeśli widzenie już uległo dużemu pogorszeniu. Więcej na temat czym jest zaćma, dowiesz się we wpisie na naszym blogu. 

Pseudofakia oka – rodzaje soczewek wewnątrzgałkowych

Głównym celem operacji usunięcia zaćmy jest to, co sama nazwa mówi, czyli wyeliminowanie choroby – jednak w najlepszym wypadku może jednocześnie wyleczyć istniejącą wadę refrakcji.  Możliwe jest osiągnięcie nawet idealnej miarowości oka, czyli brak wszelkiej wady wzroku łącznie z naturalną starczowzrocznością – o tym, czym jest presbiopia, przeczytasz tutaj.

Dlatego też istnieją różne rodzaje syntetycznych soczewek wewnątrzgałkowych używanych przy operacji. Są to:

  • Soczewki jednoogniskowe – to najczęściej używane soczewki i tylko one są refundowane przez NFZ. Nazwa „jednoogniskowe” odnosi się do tego, że mają tylko jedną moc sferyczną. 
  • Soczewki wieloogniskowe – korygują krótkowzroczność i dalekowzroczność jednocześnie, czasami zapewniają idealne widzenie nawet w odległościach pośrednich.
  • Soczewki toryczne – służą do zniwelowania nierówności w rogówce, w celu korekcji astygmatyzmu.
  • Soczewki akomodacyjne – to zupełna nowość w branży okulistycznej. Są one stworzone w sposób, który pozwala na imitację naturalnego mechanizmu akomodacji oka.

Soczewka wewnątrzgałkowa może być też wykonana z różnych materiałów, które zagwarantują trwałość i elastyczność implantu. Wyróżnia się więc m.in.:

  • Soczewki silikonowe
  • Soczewki akrylowe
  • Soczewki hydrożelowe – to ten sam materiał, z którego wykonana jest część szkieł kontaktowych. Czym charakteryzują się soczewki hydrożelowe? Odpowiedź znajdziesz tutaj.

Pseudofakia oka – na czym polega operacja zaćmy?

Po szczegółowym wywiadzie lekarskim i przeprowadzeniu szeregu badań lekarz zdecyduje, czy kwalifikujesz się do operacji. Jeśli tak – gratulacje! Następny krok to dokładne zbadanie wady wzroku i konsultacja na temat rodzaju soczewki wewnątrzgałkowej, który może być dla Ciebie najlepszy.

Współcześnie operacja zaćmy jest szybka i całkowicie bezbolesna – odbywa się w całości pod znieczuleniem miejscowym. Polega ona na usunięciu mętnej soczewki oraz wstawieniu na jej miejsce sztucznej. W czasie operacji przeprowadzona może zostać pseudofakia oka lewego lub prawego, zależnie od rodzaju i postępu choroby. Jednak pseudofakia oczu obu na raz pozwala na uniknięcie problemów z widzeniem stereoskopowym.

Nowością jest laserowe usuwanie zaćmy, do którego wykorzystuje się tzw. laser femtosekundowy. Za jego pomocą wykonuje się kilkumilimetrowe nacięcie w rogówce, a naturalną soczewkę rozbija się przy użyciu ultradźwięków. Następnie jest ona całkowicie usunięta, a przez nacięcie włożona jest zwinięta soczewka syntetyczna. Następnie sama rozkłada się ona wewnątrz gałki ocznej. 

Ile trwa operacja zaćmy? Cały zabieg trwa około 20-30 minut. Następnie będziesz miał kilka godzin na to, aby dojść do siebie. Do domu możesz udać się już w ten sam dzień, pod warunkiem że masz ze sobą osobę towarzyszącą. Wzrok w oku działa od razu po operacji, jednak całkowita stabilizacja refrakcji następuje dopiero po miesiącu, maksymalnie po 3 miesiącach.

Operacja na zaćmę jest bezpieczna, jednak nie jest całkowicie wolna od komplikacji. W ciągu roku od operacji u około 20% pacjentów następuje ponowne pogorszenie wzroku. To tzw. zaćma wtórna, która związana jest z pooperacyjnym zmętnieniem torebki tylnej soczewki. Ta zmiana może jednak zostać wyeliminowana za pomocą lasera, dzięki zabiegowi kapsulotomii.

Pseudofakia oka i operacja zaćmy – zalecenia po zabiegu

Lekarz zapewne przypisze Ci specjalne krople do oczu do samodzielnego zakrapiania w domu, które wspomogą regenerację rogówki. Dodatkowo przez kilka następnych miesięcy będziesz musiał udawać się na regularne wizyty kontrolne, aby upewnić się, że gojenie przebiega zgodnie z planem. 

Przez co najmniej pierwsze 3 tygodnie po operacji zaćmy będziesz musiał się oszczędzać. Unikaj nadmiernej aktywności fizycznej i dźwigania ciężarów, a także schylania się. Ryzykują one bowiem nagłym zwiększeniem ciśnienia wewnątrzgałkowego, co może skutkować nieprzyjemnymi i szkodliwymi dla zdrowia komplikacjami.

To bardzo ważne, aby stosować się do wszystkich zaleceń lekarza – nie dotykaj operowanego oka, nie leż po jego stronie i chroń je przed zanieczyszczeniami. Da Ci to gwarancję szybkiej i udanej rekonwalescencji, dzięki czemu już wkrótce będziesz mógł cieszyć się świetnym wzrokiem.

Często po zabiegu lekarz zaleca stosowanie dodatkowej korekcji wzroku, zależnie od tego, jaki został wybrany rodzaj soczewki wewnątrzgałkowej. Przykładowo, pacjent z krótkowzrocznością mógł zdecydować się na soczewki jednoogniskowe zapewniające wyraźne widzenie dali. W tym przypadku wystarczy korekcja do bliży, tak jak w oku miarowym dotkniętym starczowzrocznością.

Po okresie rekonwalescencji przeprowadzone zostanie kolejne badanie wzroku. Wada będzie zapewne różniła się od tej przed zabiegiem – w nowe okulary korekcyjne lub soczewki kontaktowe możesz zaopatrzyć się w sklepie wOkularach.pl i bezOkularow.pl.

Operacja zaćmy i pseudofakia oka zagwarantowały komfort widzenia wielu osobom, tym samym ułatwiając im codzienne funkcjonowanie i zwiększając ich jakość życia. Nie lękaj się zabiegu i ciesz się emeryturą z doskonałym wzrokiem!

 

Bibliografia:

Joss Dimock, Pseudophakia, 2009

Scott Greenbaum MD, Monovision pseudophakia, 2002

J.L. Jay, V. B. Gautam, D. Allan, Colour perception in pseudophakia, 1982

Elie Dahan MD, Matthias U.H. Drusedau, Choice of lens and dioptric power in pediatric pseudophakia, 1997

Ecosse L. Lamoureux, Eva Fenwick, Konrad Pesudovs, Donald Tan, The impact of cataract surgery on quality of life, 2011

Elsie Chan, Omar A. R. Mahroo, David J. Spalton, Complications of cataract surgery, 2010

Earl P. Steinberg MD, Jonathan C. Javitt MD, Phoebe D. Sharkey PhD, The content and cost of cataract surgery, 1993

 

Udostępnij