Wybieramy soczewki

Soczewki sferyczne a asferyczne - czym są i czym się różnią?

Ambroży fusion
gru 27 2023

Niezależnie, czy dopiero rozpoczynasz przygodę z soczewkami, czy jesteś ich użytkownikiem od dłuższego czasu - są zagadnienia, które mogą Ciebie zaskoczyć. Może wydawać się, że soczewki dzielą się tylko ze względu na materiał albo czas noszenia. Zaskoczymy Cię! Rozróżnia się również soczewki sferyczne i asferyczne. Czym są? Czym się różnią? Które wybrać? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania! 

Soczewki sferyczne i asferyczne: różnica

O co chodzi w rozróżnianiu soczewek sferycznych i asferycznych? Śpieszymy Tobie z odpowiedzią! Te dwa typy szkieł kontaktowych odróżnia nic innego, jak ich kształt, konstrukcja - co wpływa na ich zdolność załamywania światła. Ten istotny aspekt przekłada się na różną jakość widzenia, jaką oferują. 

- Kontakty sferyczne skonstruowane są na podstawie kuli, przez co nazywa się je soczewkami kulistymi.

- Natomiast asferyczne soczewki dostosowują się do geometrii oka, co przejawia się ich bardziej zaawansowaną formą geometryczną - przypominają elipsoidę.

Sprawdź więcej informacji o rodzajach soczewek. 

Soczewki sferyczne - jak działają? 

Moc działania soczewek sferycznych koncentruje się w centrum soczewki i właśnie tam jakość widzenia jest najlepsza. Korygowany obraz może się więc delikatnie zniekształcać po bokach. Dzieje się tak, ponieważ im dalej od centrum soczewki, tym bardziej zmienia się jej grubość. W przypadku soczewek do nadwzroczności (“plusów”) - soczewka jest cieńsza przy brzegach. “Minusowe” soczewki, odwrotnie do “plusowych”, mają najcieńszą warstwę w centrum i staje się grubsza w kierunku brzegów. 

Ten rodzaj soczewek wykorzystywany jest do korygowania dalekowzroczności i krótkowzroczności. 

Soczewki asferyczne, co to znaczy?

Soczewki asferyczne charakteryzuje jednolita moc optyczna na całości soczewki. Zapewniają ostrość widzenia na całej powierzchni szkła kontaktowego. Są bardziej wygodne i komfortowe niż soczewki sferyczne, ponieważ ich kształt sprawia, że znajdują się bliżej gałki ocznej. Lepiej dopasowują się do oka. 

Soczewki asferyczne to tzw. soczewki sferyczne o asferycznej budowie, która jest bardziej przyjazna wyraźnemu widzeniu. Korygują te same wady wzroku. 

Soczewka na palcu. W tle oko.

Które szkła wybrać?

Soczewki sferyczne od asferycznych różnią istotne czynniki, to jest:

-   Asferyczne szkła kontaktowe oferują lepszą jakość widzenia.

-  Soczewki asferyczne przypominają kształtem naturalną budowę ludzkiego oka, przez co są bardziej wygodne w użytkowaniu.

-  W szkłach sferycznych obraz po bokach może być delikatnie zniekształcony. Soczewki asferyczne gwarantują ostre widzenie przez całą powierzchnię soczewki.

W świetle tych różnic można jasno stwierdzić, że soczewki asferyczne są lepsze od soczewek sferycznych. Kontakty asferyczne nie tworzą aberracji optycznych, co przekłada się na lepszą jakość widzenia, np.: nie musisz obawiać się, że obiekty zostaną nienaturalnie powiększone (co może mieć miejsce w przypadku szkieł sferycznych). Jeśli oczekujesz wysoce klarownego obrazu, soczewki asferyczne są dla Ciebie. Jeśli nie przeszkadzają Tobie delikatne rozmycia na bokach szkieł kontaktowych, możesz sięgnąć po kontakty sferyczne. 

Należy jednak zaznaczyć, że różnice te będą zauważalne tylko w przypadku, gdy Twoja wada wzroku będzie duża. Osoby, których wzrok wymaga delikatnej korekcji, zazwyczaj nie zauważają różnicy pomiędzy sferycznymi a asferycznymi szkłami. 

Szkła asferyczne - u kogo sprawdzą się najlepiej? 

Warto zaznaczyć, że soczewki asferyczne mają zdolność korygowania dużych wad wzroku, to jest: -/+ 25 dioptrii. Asferyczna konstrukcja szkła kontaktowego dobrze sprawdzi się u kierowców bądź u strażników nocnych. Dlaczego? Ponieważ dobrze wpływa na widzenie w słabym oświetleniu lub po ciemku. Z tego powodu asferyczne kontakty świetnie sprawdzą się u osób, które pracują po zmroku.

Kilka soczewek.

Polecane soczewki asferyczne

Na rynku znajdziesz szeroką ofertę soczewek sferycznych, jak i asferycznych. Są łatwo dostępne, bez problemu zakupisz je w optyka lub w takich sklepach internetowych jak www.bezokularow.pl. Zakupy online są wygodniejsze, a ceny bywają dużo bardziej atrakcyjne niż w sklepach internetowych. Sprawdź polecane przez nas soczewki asferyczne:

1. Soczewki EyeLove Comfort

Te soczewki asferyczne rekomendowane są dla osób z dużą wadą wzroku, które szukają delikatnych i elastycznych soczewek. Dzięki wysokiemu uwodnieniu nie będziesz musiał obawiać się o suchość i zaczerwienienie oczu. 

2. EyeLove Exclusive PRO

Szkła kontaktowe EyeLove Exclusive PRO zapewniają tlenoprzepuszczalność na bardzo wysokim poziomie, co gwarantuje komfort i wygodę noszenia. Posiadają filtr UV, więc świetnie sprawdzą się u osób, które lubią aktywność na świeżym powietrzu. Polecane są także tym, którym okazjonalnie zdarza się zdrzemnąć w soczewkach. 

 

Przed podjęciem decyzji o wyborze szkieł kontaktowych warto skonsultować się ze specjalistą. Jeśli dopiero wybierasz się do lekarza, sprawdź, jak wygląda wizyta u okulisty? 


1.https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewka-sferyczna-a-soczewka-asferyczna-diabel-tkwi-w-szczegolach
2.https://rankingsoczewek.com/porady/srhj/soczewki-sferyczne-a-asferyczne-czym-sa-i-czym-sie-roznia.html

 

Udostępnij