ciekawostki

Tablice Ishihary – przetestuj swój wzrok

Ambroży fusion
gru 30 2022

Tablice Ishihary to tzw. tablice pseudoizochromatyczne, służą do badania wzroku – z ich pomocą można łatwo stwierdzić dolegliwość, którą jest ślepota barw. Tablice Ishihary są dobrze znane zarówno dzieciom, jak i dorosłym – test ten jest bowiem standardową procedurą w trakcie wizyty u okulisty. Nie wiesz, jak wygląda badanie wzroku ani ile kosztuje? Ten wpis wszystko Ci objaśni!

Tutaj dowiesz się więcej na temat tego, jak wyglądają tablice do badania daltonizmu, a także jak przebiega to badanie wzroku. Książka z kolorami Ishihary jest bowiem wartościowym narzędziem, którym każdy powinien sprawdzić się chociaż raz!

Do czego służą tablice Ishihary? Test kolorów

Tablice Ishihary służą do sprawdzenia, czy pacjent jest w stanie prawidłowo rozróżniać kolor czerwony i zielony. Postrzeganie tych odcieni może być bowiem upośledzone przez daltonizm, który jest najczęściej występującym rodzajem ślepoty barw — nasz wpis przybliży Ci ten temat. Test za pomocą tablic Ishihary może szybko wykluczyć lub potwierdzić to zaburzenie wzroku.

Wiele osób kojarzy tablice Ishihara już z wczesnych lat dzieciństwa — używa się je nawet u bardzo młodych dzieci, aby jak najszybciej wykryć ewentualną ślepotę barw. Test kolorów jest również standardową procedurą rekrutacji na niektóre stanowiska pracy, takie jak pilot, kierowca, maszynista czy kontroler ruchu lotniczego. Z tego względu, niektórzy zadają sobie pytanie na temat badania, do którego używa się tablice Ishihary – jak oszukać test na daltonizm?

Jest to jednak niemożliwe, a podejmowanie jakiejkolwiek próby byłoby zupełnie nieodpowiedzialne. Umiejętność odpowiedniego rozpoznawania barw jest bowiem w tych zawodach konieczna dla bezpieczeństwa nie tylko Twojego, ale i innych osób. Bezpieczeństwo było zaś głównym powodem, dla którego pewien japoński okulista opracował te słynne tablice.

Kim był Shinobu Ishihara? Tablice do badania daltonizmu

Tablice Ishihary od lat skutecznie wykrywają ślepotę barw — komu branża okulistyczna zawdzięcza ten użyteczny wynalazek? Nazwa tablic wzięła się od japońskiego okulisty Shinobu Ishihary – to właśnie on opracował je po raz pierwszy. Urodził się w 1879 roku w Tokio, a swoje studia okulistyczne podjął w Niemczech.

Krótko po zdobyciu przez niego tytułu lekarskiego, w Europie wybuchła I Wojna Światowa – tym samym Shinobu Ishihara trafił do wojska na stanowisko medyczne dzięki swojej edukacji okulistycznej. Pewnego dnia dostał zadanie, aby opracować test na ślepotę barw, który będzie używany w trakcie rekrutacji do wojska.

Shinobu Ishihara podjął analizie istniejące testy na daltonizm i połączył ich elementy, które najskuteczniej działały w kierunku wykrywania zaburzenia postrzegania kolorów. Efektem pracy japońskiego okulisty były początkowo malowane farbami obrazki, które zrewolucjonizowały sposób badania ślepoty kolorów. Tablice Ishihary okazały się tak skuteczne, że na stałe wpisały się w praktykę okulistyczną na całym świecie.

Tablice Ishihara – jak wygląda badanie wzroku? Liczby i kolory

Jeżeli jeszcze nigdy nie miałeś doświadczenia z testem Ishihary, zapewne zastanawiasz się – jak działają tablice do badania wzroku? To bardzo proste! W kole zawarte są liczne plamki — na niektórych tablicach są jednolite, a na niektórych są w różnych odcieniach tego samego koloru. W środku okręgu plamki w kolorze kontrastującym z kolorem tła układają się w cyfry – ich barwa jest o takim samym nasyceniu, jak plamki naokoło nich. 

Zazwyczaj badanie odbywa się przy użyciu fizycznych tablic z nadrukowanymi plamami koloru. Obrazki muszą być oświetlone silnym światłem o zimnej barwie, aby ryzyko sfałszowania wyników było jak najniższe. Zadaniem badanego jest odczytanie cyfr znajdujących się w okręgu — jeśli patrząc na tablice Ishihary nie dostrzegasz żadnej, zapewne zmagasz się z daltonizmem.

Badaniu mogą zostać poddane nawet dzieci w wieku przedszkolnym – w tym przypadku małym pacjentom pokazuje się 10 tablic. Pełen test u osób dorosłych i młodzieży składa się zaś z 38 sztuk. W jego trakcie tablice pokazywane są w przypadkowej kolejności, aby uniemożliwić pacjentowi zapamiętanie poszczególnych cyfr w celu oszukania testu. Na każdą tablicę przypadają 3 sekundy na przeczytanie cyfry – te wszystkie zalecenia dadzą Ci pewność, że diagnoza będzie bezbłędna.

Czy można zrobić test Ishihary online?

Nie musisz już wychodzić z domu, aby zrobić test na daltonizm! Obecnie możesz sprawdzić swój wzrok przy pomocy komputera, smartfona lub tableta – z łatwością znajdziesz tablice Ishihara w internecie. Wystarczy zadbać o to, aby jasność ekranu była wystarczająco wysoka, jeśli masz zaś włączony tryb nocny filtrujący światło niebieskie – na chwilę go wyłącz.

Masz problem z odczytaniem którejkolwiek cyferki? Potraktuj to jako wskazanie do przeprowadzenia bardziej szczegółowego badania na daltonizm u okulisty. Tylko tak będziesz w stanie dokładnie określić zasięg swojej ślepoty barw.

Udostępnij