Pielęgnacja oczu

Czy soczewki są szkodliwe?

Ambroży fusion
cze 2 2024

Mężczyzna zakłada soczewki.

Soczewki kontaktowe to narzędzie korekcji wzroku, które w trakcie stosowania znajduje się na gałce ocznej - co oznacza, że ma bezpośredni kontakt z ciałem i jego florą bakteryjną. W związku z tym niektóre osoby martwią się: czy soczewki są szkodliwe? Czy stosowanie szkieł kontaktowych jest bezpieczne? Czy soczewki mogą uszkodzić wzrok lub oczy? Sprawdź nasz artykuł i dowiedz się więcej na ten temat. 

Soczewki kontaktowe: czy mogą szkodzić?

Soczewki kontaktowe nie są szkodliwe. Są produktem medycznym, a to oznacza, że zanim trafią do sprzedaży muszą być dokładnie przebadane i sprawdzone, w związku z czym nie ma powodów do obaw. 

Czy soczewki mogą być niebezpieczne? 

Szkła kontaktowe raczej nie są niebezpieczne, jeśli tylko właściwie o nie dbasz. Pielęgnacja soczewek nie jest trudna, nie wymaga także dużo czasu. Jest za to niezbędna: dzięki niej dbasz o bezpieczeństwo i zdrowie Twoich oczu. W trakcie czyszczenia i dezynfekcji ze szkieł kontaktowych usuwane są bakterie, wirusy, grzyby, zanieczyszczenia i inne drobnoustroje. Odpowiednie przechowywanie i pilnowanie terminu wymiany soczewek na nowe sprawia, że szkła kontaktowe są właściwie nawilżone: czyli świeże, wygodne i niewyczuwalne. 

Skutki niewłaściwej pielęgnacji soczewek 

Niewłaściwie użytkowane soczewki kontaktowe raczej nie stanowią bardzo dużego zagrożenia: nie powinny uszkodzić wzroku ani powierzchni gałki ocznej. Mimo tego, jeżeli nie będziesz właściwie dbać o swoje szkła kontaktowe, to możesz mieć problem z:

- podrażnieniami (pieczeniem, zaczerwienieniem, swędzeniem),

- nadmiernym łzawieniem,

- zmęczeniem wzroku,

- suchością oczu,

- bólem głowy i oczu. 

Nieodpowiednia pielęgnacja może stać się także przyczyną rozwoju możliwej infekcji. Infekcja oka może pojawić się wskutek dostania się do oka niektórych mikroorganizmów, np. wirusów. Jej objawem jest ropna wydzielina, sklejanie się powiek i swędzenie oczu. 

Mężczyzna. Soczewki.

Soczewki kontaktowe: nie są straszne!

Jak już wspomnieliśmy, aby szkła kontaktowe w pełni spełniały swoją funkcję i były bezpieczne, a także by w żaden sposób nie szkodziły Twoim oczom, niezbędna jest ich prawidłowa pielęgnacja. Jeśli tylko będziesz o nie dbać, one zapewnią Tobie: 

  • wygodę i poręczność,
  • pełną swobodę ruchów, szczególnie w trakcie uprawiania sportów czy w trakcie pracy, 
  • ostre i klarowne widzenie przez cały dzień. 

Jak dbać o soczewki? - 7 złotych rad

1. Noś soczewki nie dłużej, niż zalecił to producent: np. nie wolno Tobie używać soczewek jednodniowych dwa dni.

2. Pamiętaj o tym, żeby dotykać szkieł kontaktowych tylko czystymi dłońmi: zarówno w trakcie ich zakładania, jak i ściągania.

3. Nie zasypiaj w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone.

4. Nie pływaj w soczewkach, chyba, że z zachowaniem szczególnej ostrożności. 

5. Każdego wieczoru czyść soczewki i odkładaj je do pojemnika z płynem. 

6. Regularnie wymieniaj płyn w pojemniku na soczewki. 

7. Nie pożyczaj nikomu swoich soczewek, jeżeli zamierzasz ich jeszcze używać. 

Czy szkła kontaktowe podrażniają oczy?

Zdarza się, że termin szkła kontaktowe dla niektórych osób bywa mylący. Warto wiedzieć, że  nie oznacza to dosłownego szkła. Soczewki wykonywane są bowiem z wysoce elastycznych, delikatnych i uwodnionych materiałów:

- hydrożelu,

- silikonu połączonego z hydrożelem. 

Dzięki tym zastosowaniom, szkła kontaktowe są bardzo wygodne i niewyczuwalne na oku, nie powinny również podrażniać. 

Soczewki. Okulary.

Czy każdy może nosić soczewki?

Soczewki mogą być szkodliwe dla osób, którym z różnych powodów specjalista stanowczo odradził ich stosowanie. Jeśli lekarz okulista uzna, że dany pacjent posiada przeciwwskazania do użytkowania soczewek, ten nie powinien ich nosić. Zazwyczaj zdarza się tak przy:

  • stanach zapalnych oczu,
  • nietolerancji soczewek, 
  • zaburzeniach odporności,
  • problemach hormonalnych. 

Czy soczewki są szkodliwe dla wzroku?

Soczewki kontaktowe nie psują wzroku. Jeżeli ich parametry nie są właściwie dobrane, szkła kontaktowe mogą nie korygować poprawnie wady refrakcji - lecz w przypadku okularów jest tak samo. Zarówno szkła kontaktowe, jak i okulary, pod warunkiem dobrego dobrania, nie są szkodliwe dla oczu. 

Kupuj soczewki ze sprawdzonych źródeł!

Pamiętaj, że by soczewki były bezpieczne i by w żaden sposób nie były szkodliwe, powinny zostać zakupione ze sprawdzonego źródła. Do takich miejsc należą optycy stacjonarni, ale też internetowi - u których zakupy niejednokrotnie są bardziej wygodne i praktyczne. Do sprawdzonych optyków online należy sklep bezokularow.pl i swiatsoczewek.com. 
Szkła kontaktowe są nie tylko praktycznym, ale również bezpiecznym narzędziem korekcji wad refrakcji - nie są szkodliwe dla oczu ani wzroku.

 


Bibliografia:

1. Praca zbiorowa, Poradnik zdrowia. Oczy.,  Wyd. Buchmann, 2006
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-soczewki-sa-zdrowe
3. https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.13.1.21.

Udostępnij