Wybieramy soczewki

Jakie są soczewki silikonowo - hydrożelowe?

Ambroży fusion
maj 19 2024

Soczewki kontaktowe na palcu.

Soczewki wykonywane są z różnych materiałów, a nazwy niektórych z nich mogą być Tobie obce. Do najpopularniejszych należą silikonowo - hydrożelowe szkła kontaktowe. To tworzywo wyróżnia się na tle innych. Jakie są soczewki silikonowo - hydrożelowe? Co je charakteryzuje? Czy są wygodne? Czy warto je wybrać? W tym artykule odpowiemy na te i inne pytania. Dowiesz się więcej o tego rodzaju soczewkach. Sprawdź!

Co wyróżnia soczewki silikonowo - hydrożelowe?

Soczewki silikonowo - hydrożelowe są polecane przez specjalistów, a także należą do jednego z najbardziej popularnych rodzajów soczewek. Dzieje się tak za sprawą tego, że hydrożele połączone z silikonem zapewniają:

  • wysoką elastyczność szkła kontaktowego, co prowadzi do komfortu użytkownika,
  • wysoką tlenoprzepuszczalność, co sprawia, że są zdrowsze dla oka.

Najbardziej ceniona jest ta druga cecha soczewek silikonowo-hydrożelowych. Dzięki temu, że materiał przepuszcza znaczące ilości tlenu do rogówki oka, jest ono zdrowsze. Soczewki kontaktowe o największych przepuszczalnościach tlenu są rekomendowane dla osób, które noszą je przez wiele godzin w trakcie dnia lub nawet w nich śpią. Jest tak dlatego, że w takich soczewkach, oko może swobodniej “oddychać”, a tlen nie jest blokowany - nawet przy zamkniętych oczach. 

Szkła kontaktowe silikonowo - hydrożelowe: rodzaje

Soczewki dzielą się na twarde i miękkie. Do miękkich szkieł kontaktowych należą te silikonowo - hydrożelowe i hydrożelowe. Poza tymi kategoriami, soczewki silikonowo - hydrożelowe posiadają kilka podrodzajów. Jest tak, ponieważ silikon i hydrożel mogą powstawać z różnego typu surowców. Wyróżniamy więc następujące podrodzaje:

  • galyfilcon, 
  • comfilcon, 
  • enfilcon, 
  • senofilcon. 

Decyzję na temat wyboru odpowiedniego materiału warto powierzyć specjaliście. Jeśli decydujesz się na soczewki kontaktowe, udaj się do optometrysty lub opcjonalnie - okulisty. Tam zostanie wykonane badanie wzroku, na podstawie którego otrzymasz receptę z odpowiednimi parametrami. Ponadto uzyskasz doskonałe doradztwo, na temat tego jaki typ szkieł kontaktowych będzie najleszy dla Twoich oczu. 

W jakich wariantach dostępne są soczewki silikonowo - hydrożelowe?

Połączenie silikonu i hydrożelu jest na tyle popularne, że coraz większa ilość producentów decyduje się na wybór tego materiału do produkcji swoich soczewek. Dzięki temu, możesz wybrać szkła kontaktowe:

- jednodniowe,

- dwutygodniowe,

- miesięczne.

Niektórzy producenci tworzą przy pomocy tego materiału również soczewki kwartalne i roczne, ale są one rzadziej spotykane, a okuliści zazwyczaj odradzają je ze względów higienicznych. 

Mężczyzna zakłada soczewki.

Dlaczego warto wybrać soczewki silikonowo - hydrożelowe?

Użytkownicy soczewek silikonowo - hydrożelowych cenią je za: 

- Wysoki poziom tlenoprzepuszczalności. 

Tlenoprzepuszczalność, oznaczana symbolem Dk/t, ma znaczący wpływ na komfort i wygodę noszenia soczewek. Im jest ona wyższa, tym bardziej dane szkła kontaktowe są zdrowe dla oczu. Materiał silikonowo - hydrożelowy ma największą przepuszczalność tlenową, dzięki czemu zapewnia oczom bezpieczeństwo i nie naraża ich na możliwe infekcje czy na niedotlenienie rogówki. 

- Elastyczność. 

Soczewki wykonane z połączenia silikonu z hydrożelem cechują się bardzo dużą elastycznością. Dzięki temu zakładanie i ściąganie ich jest proste. Są wygodne i nie pękają. 

- Długie utrzymywanie nawilżenia soczewki. 

Soczewki silikonowo-hydrożelowe są skonstruowane w taki sposób, że zapewniają długotrwałe utrzymanie wilgoci na powierzchni. Materiał ten skutecznie ogranicza parowanie wody, co przekłada się na komfort noszenia przez dłuższy czas. Dodatkowo, dzięki temu mechanizmowi, użytkownicy mogą cieszyć się optymalnym poziomem nawilżenia oczu nawet w warunkach, które zazwyczaj mogą prowadzić do suchości czy dyskomfortu, np. przy silnym wietrze lub przy pracy w zadymionych i zakurzonych pomieszczeniach. 

Soczewki do noszenia w trybie ciągłym 

Co ciekawe, materiał silikonowo - hydrożelowy stosuje się również do produkcji soczewek przeznaczonych do noszenia w trybie ciągłym: czyli całodobowych szkieł kontaktowych, które można nosić bez przerwy w ciągu dnia i nocy. 

Jakie soczewki silikonowo - hydrożelowe wybrać?

1. EyeLove Supreme Long-Lasting

Soczewki EyeLove Supreme Long-Lasting skierowane są do osób, które potrzebują dokładnej ostrości widzenia przez kilkanaście godzin w ciągu dnia. Dzięki wysokiemu poziomowi tlenoprzepuszczalności na poziomie aż 183 Dk/t te szkła kontaktowe doskonale transmitują tlen do rogówki, dzięki czemu zapewniają wysoki komfort stosowania. 

2. Eyelove Exclusive Pro Toric

Te szkła kontaktowe dedykowane są osobom borykającym się z astygmatyzmem. Posiadają filtry UVA i UVB, które kompleksowo chronią oczy przed szkodliwym działaniem promieni ultrafioletowych. Dzięki dopracowanej konstrukcji widzenie w nich jest wyraźne, pozbawione aberracji. 

3. Soczewki Biofinity

Soczewki Biofinity przeznaczone są do noszenia całodobowego - zarówno w dzień, jak i w nocy. Przy ich produkcji został wykorzystany materiał Aquaform, który zapewnia nowy poziom komfortu. Te szkła kontaktowe pozwalają na wysoką transmisję tlenu, a przy tym ich nawilżenie jest naturalne i trwałe. 

 


1. N. Efron, Kontaktologia, Wyd. Edra Urban & Partner, 2021
2.https://www.bezokularow.pl/poradnik/material-silikonowo-hydrozelowy-najbardziej-oddychajacy

Udostępnij