Średnica soczewek kontaktowych - dlaczego jest istotna?

Ambroży fusion
Soczewki kontaktowe to narzędzie korekcji wzroku, które jest bardzo wygodne i praktycznie niewyczuwalne na oczach. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego tak jest? Za komfort użytkowania soczewek odpowiadają ich właściwe parametry. Tylko dobrze dobrane soczewki są tak wygodne w użytkowaniu. Właśnie z tego powodu tak istotne znaczenie ma ich krzywizna i średnica. To jedne z najważniejszych parametrów soczewek. W tym artykule skupimy się na średnicy. Czym jest? Dlaczego jest tak ważna? Jak ją dobrać? Sprawdź i dowiedz się więcej!
Czym jest średnica soczewek? Co oznacza?
DIA - od angielskiego diameter - to jeden z najważniejszych parametrów soczewek, zaraz obok krzywizny. A czym jest krzywizna soczewek i jaką rolę pełni? Tego dowiesz się z innego naszego artykułu.
DIA to średnica soczewki kontaktowej mierzona w milimetrach. Koło ma średnicę, promień i środek: podobnie jest w przypadku soczewek. DIA to długość odcinka przechodzącego przez sam środek szkła kontaktowego.
Średnica soczewek w praktyce
W praktyce DIA oznacza po prostu rozmiar soczewki. Musi być ona na tyle duża, by przykryła całą rogówkę. Równocześnie, nie może być zbyt duża. Parametr ten może być różny w zależności od pacjenta. Niektórzy będą mieć większe, inni mniejsze DIA. To, by było ono dobrane indywidualnie do danej osoby jest bardzo ważne, ponieważ wpływa to na komfort widzenia. Należy również wiedzieć, że to, czy soczewki mają być większe, czy mniejsze od rogówki, zależy od ich rodzaju.
- W przypadku soczewek twardych, średnica powinna być mniejsza od wielkości rogówki.
- Gdy pacjent potrzebuje soczewek miękkich, średnica powinna być większa od rogówki.
Dlaczego średnica soczewek ma znaczenie?
Jeżeli z jakichś powodów Twoje soczewki nie będa właściwie dopasowane pod względem średnicy, mogą wystąpić u Ciebie następujące konsekwencje:
- uwieranie soczewki,
- podrażnienia,
- uczucie ciała obcego pod powieką,
- bóle głowy,
- kłucie w oczach,
- przesuwanie się soczewki.
To, jakie problemy mogą u Ciebie wystąpić zależy od tego, czy Twoja soczewka będzie zbyt luźna, czy też zbyt ciasna.
Gdy soczewka jest zbyt mała, może uciskać gałkę oczną. Stały ucisk może spowodować problemy z przepływem tlenu i z funkcjonowaniem naczyń krwionośnych. Konsekwencje tego mogą prowadzić nawet do niedotlenienia rogówki. Rogówka, która nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, może ulec niedotlenieniu, co z kolei prowadzi do neowaskularyzacji, obrzęku oraz stanów zapalnych.
W przypadku zbyt dużych soczewek, te mogą wypadać z oka lub się na nim przesuwać. Zbyt duża soczewka nie przylega prawidłowo do powierzchni oka, co może powodować dyskomfort, pogorszenie ostrości widzenia oraz ryzyko podrażnień. Takie dopasowanie utrudnia też stabilne osadzenie soczewki podczas mrugania, więc ta może niespodziewanie zmieniać swoje położenie.
Jak dobrać średnicę soczewki?
Wszystkich tych konsekwencji możesz uniknąć dobierając średnicę soczewki właściwe. Ale jak to zrobić? Otóż - to nie zadanie dla Ciebie, a dla specjalisty. DIA zmierzy okulista lub optometrysta. Gdy wybierzesz się na badanie wzroku, specjalista zmierzy geometrię Twojego oka. Dzięki temu będzie mógł z łatwością określić, jaka średnica będzie dla Ciebie najlepsza. Pamiętaj, że samodzielnie nie jesteś w stanie tego zrobić i lepiej nie ryzykować: bo może to skutkować niewłaściwym dopasowaniem.
Jakie są najczęstsze parametry średnicy soczewek?
Najczęściej spotykana średnica mieści się w zakresie od 14,0 do 14,5 mm, co odpowiada budowie większości rogówek. Istnieją jednak modele o mniejszej średnicy - niektóre soczewki zaczynają się już od 13,8 mm, co może być odpowiednie dla osób o mniejszych oczach lub specyficznej budowie anatomicznej. Tego typu soczewki może być trudniej kupić u optyków stacjonarnych, ponieważ zazwyczaj posiadają oni na stanie tylko najpopularniejsze modele. Jeżeli zależy Tobie na szerokim asortymencie, polecamy sprawdzenie optyka internetowego bezokularow.pl. W tym sklepie bez problemu kupisz szkła kontaktowe o mniejszej średnicy.
Średnica soczewek: różnice w wielkości
Może wydawać się, że różnica dwóch czy trzech milimetrów to nic takiego. Czasami kuszącym może być propozycja, aby wybrać soczewki, które dostępne są od ręki np. w sklepie stacjonarnym, a wielkość ich DIA niewiele odbiega od tej zapisanej na recepcie. Na linijce kilka milimetrów nie wygląda bowiem na duży rozmiar. Pamiętaj jednak, że dla naszych oczu ma tu fundamentalne znaczenie i nie należy traktować tego pobłażliwie. Pomyśl o tym tak, że dla naszego organizmu znaczenie ma każda najdrobniejsza komórka: a najmniejsza ludzka kość, czyli strzemiączko, sama ma tylko 3 milimetry!
Bibliografia:
1. Okulistyka dziecięca. Okulistyka dla studentów – soczewki kontaktowe., http://www.okulistykadziecieca.pl/images/Okulistyka_dla_student%C3%B3w_-_soczewki_kontaktowe.pdf, [d: 14.05.25]
2. https://www.bezokularow.pl/poradnik/srednica-soczewki-kontaktowej-co-to-czy-ma-znaczenie