Zapalenie spojówek – rodzaje, objawy, przyczyny i leczenie
Ambroży fusion
Zapalenie spojówek to najczęstsza dolegliwość jaka przytrafia się narządowi wzroku. Objawia się ona światłowstrętem, pieczeniem, zaczerwienieniem i łzawieniem oczu. Z uwagi na przyczynę wystąpienia zapalenia spojówki dzieli się ją na kilka rodzajów. W zależności od typu zapalenia spojówek dochodzą do podstawowych objawów jeszcze kolejne dolegliwości jak wydzielina bakteryjna z oka. Zapalenie spojówek – co robić, czy można zapobiegać? Jak leczyć?
Objawy zapalenia spojówek
Objawy mogą nieco różnić się w zależności od rodzaju zapalenia spojówek, ale przede wszystkim można zaobserwować:
- światłowstręt
- kłucie
- zaczerwienienie
- łzawienie
- pieczenie
- uczucie ciała obcego pod powiekami
- wydzielina
Zapalenie spojówek – rodzaje
W zależności od przyczyny wystąpienia zapalenia spojówek dzieli się je na różne rodzaje. Wymagają one innego postępowania i leczenia, inaczej mogą się też objawiać. Bywa, że trudno jednoznacznie określić jaki rodzaj zapalenia spojówek nas dotknął.
Bakteryjne zapalenie spojówek
Gdy mamy do czynienia z bakteryjnym zapaleniem spojówek, to oprócz typowych objawów dla tego schorzenia, z oka wydobywa się więcej wydzieliny. Szczególnie jest ona bardziej obfita rano. Konieczne jest leczenie kroplami do oczu z antybiotykiem.
Wirusowe zapalenie spojówek
W przypadku wirusowego zapalenia spojówek wydzieliny jest znacznie mniej, czasem prawie wcale. Pozostałe dolegliwości są podobne. Bardzo łatwo można się zarazić wirusowym zapaleniem spojówki.
Alergiczne zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek spowodowane alergią to rodzaj zapalenia spojówki, które jest spowodowane przez kontakt z alergenem i może objawiać się zaczerwienieniem oczu, pieczeniem, swędzeniem i łzawieniem. Może temu towarzyszyć też obrzęk, czy nawet spuchnięcie powiek. Alergiczne zapalenie spojówek często występuje w towarzystwie nieżytu nosa. Zazwyczaj objawy mają przebieg lekki i ustępują po zastosowaniu kropli do oczu lub środków przeciwalergicznych.
Alergiczne zapalenie spojówki może występować sezonowo lub całorocznie w zależności od rodzaju alergii.
Grzybicze zapalenie spojówek
To najrzadziej występujące zapalenie spojówek. Może pojawić się po długotrwałej kuracji antybiotykowej lub po przeniesieniu z innych części ciała. Objawy to zaczerwienienie, pieczenie oczu, ale też biała wydzielina zasychająca w pobliżu kanalików łzowych. Wymagane jest leczenie farmakologiczne.
Zapalenie spojówek leczenie
W zależności od rodzaju zapalenia spojówek leczenie powinno być inne. W przypadku wirusowego zapalenia, będą to leki o działaniu przeciwwirusowym i przeciwzapalnym, natomiast w przypadku bakteryjnego zapalenia będą podawane antybiotyki. Aby zminimalizować dolegliwości alergicznego zapalenia spojówek konieczne będzie podanie leków antyhistaminowych, a do leczenia grzybicznego zapalenia wymagane są leki przeciwgrzybicze. Większość medykamentów, które wspomogą leczenie zapalenia spojówek będzie w postaci maści lub kropli, ale może zdarzyć się również potrzeba wzięcia leków doustnych.
Zapalenie spojówek co robić, by nie zachorować?
Zapalenie spojówek jak wiele podobnych przypadłości nie należy do przyjemnych i lepiej im zapobiegać niż leczyć. Warto więc przede wszystkim przedsięwziąć podstawowe środki zapobiegawcze takie jak:
- Dbanie o higienę rąk.
- Unikanie dotykania czy przecierania oczu.
- Przestrzeganie zasad pielęgnacji soczewek kontaktowych, jeśli je nosimy.
- Unikanie wspólnego stosowania tych samych ręczników czy kosmetyków do oczu.