Choroby oczu

Podkrążone oczy u dorosłego - skąd się biorą?

Ambroży fusion
lis 6 2024

podkrążone oczy u dorosłego

Podkrążone oczy najczęściej kojarzą się z przemęczeniem i niedoborem snu. Występują głównie u dorosłych, którzy zmagają się z nadmiarem obowiązków zawodowych, stresem i brakiem czasu na regenerację. Choć w wielu przypadkach mogą być jedynie efektem zmęczenia, warto zastanowić się nad ich przyczyną, szczególnie, gdy stają się one stałym problemem. Co mogą oznaczać podkrążone oczy u dorosłych? Czy zawsze wynikają z braku snu? Sprawdź!

Podkrążone oczy u dorosłych – skąd się biorą?

Podkrążone oczy u dorosłych, często stanowią defekt estetyczny. Mogą przybierać różne kolory, od żółtego, przez szary, aż po siny. Właśnie z tego powodu wiele osób pragnie się ich pozbyć lub skutecznie je zamaskować. Czasami pojawiają się w wyniku chwilowych trudności, takich jak długa i męcząca podróż. Zdarza się jednak, że sińce pod oczami są sygnałem od organizmu o rozwijających się zaburzeniach lub chorobach. Podkrążone oczy u dorosłych mogą świadczyć o:

- Przemęczeniu lub braku snu

Podobnie jak u dzieci, brak wystarczającej ilości snu u dorosłych często powoduje pojawienie się podkrążonych oczu. W sytuacjach przemęczenia, organizm nie jest w stanie właściwie się zregenerować, naczynia krwionośne się poszerzają i tworzą się w nich zastoje krwi. Czasami pojawia się również opuchlizna.

Aby pozbyć się podkrążonych oczu, które pojawiły się w wyniku nadmiernego zmęczenia, należy zadbać o odpoczynek i odpowiednią regenerację organizmu. 

- Genetyki i budowy skóry

U niektórych osób podkrążone oczy mogą być wynikiem predyspozycji genetycznych. Skóra wokół oczu jest wyjątkowo cienka i delikatna, a u osób o wyjątkowo jasnej karnacji naczynia krwionośne znajdujące się tuż pod powierzchnią mogą być bardziej widoczne, przez co mogą sprawiać wrażenie podkrążonych oczu.

W takim przypadku, podkrążone oczy mogą stanowić jedynie defekt kosmetyczny, który nie jest związany ze stanem zdrowia.

- Nadmiernego stresu i przepracowania

Praca w trybie ciągłego napięcia psychicznego i fizycznego może mieć istotny wpływ na wygląd. Przewlekły stres może powodować zmiany hormonalne, które mogą oddziaływać na kondycję skóry, także tej wokół oczu. Dodatkowo, nadmierny stres może wpływać na higienę snu, co może powodować jej zaburzenie i niewysypianie się.

W takim przypadku, aby pozbyć się podkrążonych oczu warto zadbać o regularny odpoczynek. Powinieneś również wykonywać techniki relaksacyjne lub poświęcić więcej czasu na rzeczy, które lubisz. Dzięki temu zmniejszysz stres i napięcie, co przełoży się nie tylko na eliminację problemu podkrążonych oczu, ale wpłynie też pozytywnie na resztę organizmu.

podkrążone oczy u dorosłego

- Starzenia się 

Wraz z wiekiem w organizmie spada poziom kolagenu i elastyny, a skóra staje się cieńsza i mniej elastyczna, więc naczynia krwionośne stają się bardziej widoczne. U starszych osób można to zauważyć nie tylko w okolicy oczu, ale również na rękach czy nogach. 

- Niezdrowego stylu życia

Podkrążone oczy można bardzo często zaobserwować u tych dorosłych, którzy prowadzą niezdrowy tryb życia. Nadmierne spożycie alkoholu, palenie papierosów i dieta uboga w składniki odżywcze mogą wpływać na pogorszenie się stanu skóry. Alkohol powoduje rozszerzanie się naczyń krwionośnych i powoduje delikatne stany zapalne skóry, przez co staje się ona obrzęknięta i opuchnięta. 

Sińce pod oczami u dorosłych mogą występować również od nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. 

Podkrążone oczy u dorosłego a problemy zdrowotne

Podkrążone oczy u dorosłych mogą być także sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Jeśli cienie pojawiają się nagle i nie są związane z brakiem snu czy zmęczeniem, warto skonsultować się z lekarzem. Mogą być one objawem:

- Alergii

Alergie uwydatniają naczynia krwionośne pod oczami. Oznacza to, że cienie pod oczami, zwłaszcza jeśli towarzyszą im objawy takie jak swędzenie, zaczerwienienie oczu, wodnisty katar czy kichanie, mogą świadczyć o alergicznym nieżycie nosa.  

- Problemów z krążeniem

Problemy z krążeniem krwi mogą prowadzić do jej zastojów w różnych częściach organizmu, także pod oczami. Krew prześwituje przed delikatną skórę, dlatego pojawiają się sińce. Zaburzenia krążenia zazwyczaj występują w wyniku problemów sercowych, takich jak choroba wieńcowa czy zapalenie mięśnia sercowego. 

- Problemy z nerkami lub tarczycą

Zaburzenia w pracy nerek lub problemy z tarczycą mogą prowadzić do tworzenia się opuchlizny, obrzęków i zastoju wody w organizmie. Gdy twarz jest opuchnięta, może wydawać się, że oczy są podkrążone. W rzeczywistości to raczej efekt optyczny, który powinien zniknąć samodzielnie po ustąpieniu obrzęków. Skuteczne uporanie się z takimi zaburzeniami wymaga jednak konsultacji lekarskiej i odpowiednich badań.

- Odwodnienia

Niewystarczające nawodnienie organizmu może sprawiać, że skóra staje się mniej elastyczna, pozbawiona blasku i wiotka. Wpływa to również na jej przejrzystość. Gdy organizm jest bardzo odwodniony, cienie pod oczami mogą stać się dużo bardziej uwydatnione. 

podkrążone oczy u dorosłego

Czy są sposoby na podkrążone oczy u dorosłych?

W wielu przypadkach najlepszym rozwiązaniem na podkrążone oczy jest zmiana stylu życia – odpowiednia ilość snu, redukcja stresu oraz właściwa dieta mogą przynieść znaczną poprawę. Warto także stosować nawilżające kremy pod oczy, które pomogą wzmocnić delikatną skórę wokół oczu i zredukować widoczność naczyń krwionośnych. Na rynku dostępne są również różnego rodzaju zabiegi, takie jak te z użyciem kwasy hialuronowego czy witaminy C, które skutecznie pomagają w pozbyciu się tego problemu.

Domowe sposoby na podkrążone oczy u dorosłych

Na podkrążone oczy u dorosłych mogą pomóc również domowe sposoby.

- Zimne okłady z plastrów ogórka mają właściwości nawilżające i detoksykujące, redukują obrzęki. 

- Działanie łagodzące i nawilżające wykazują również okłady ze schłodzonych torebek po herbacie.  

- W celu zwężenia naczyń krwionośnych i zredukowania opuchlizny można również sięgnąć po okłady z zimnego mleka, które wykazuje właściwości łagodzące stany zapalne.

 

Bibliografia:

  1. A. Plech, Okiem szeroko otwartym na zdrowie, Wyd. VISMED, 2021
  2. https://www.wokularach.pl/blog/podkrazone-oczy-przyczyny-sposoby
  3. https://www.bezokularow.pl/poradnik/podkrazone-oczy-sposoby-przyczyny-objawy

 

Udostępnij