Wybieramy soczewki

Dla kogo najlepsze soczewki jednodniowe?

Ambroży fusion
cze 21 2024

Soczewka jednodniowa na palcu.

Soczewki jednodniowe są cenione przez wielu ze względu na swoją praktyczność i poręczność. Zakłada się ja na oczy rano, a wieczorem ściąga - i po prostu wyrzuca do kosza. Pomimo tego, osoby korzystające z tej formy korekcji wzroku na co dzień rzadko sięgają po ten rodzaj soczewek - ponieważ są nieco droższe od szkieł kontaktowych wielorazowego użytku. Dla kogo więc soczewki jednodniowe będą najlepsze? Kto powinien po nie sięgnąć? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na temat tego rodzaju soczewek!

Soczewki jednodniowe - czyli jakie? 

Jednodniowe szkła kontaktowe to soczewki, które po zużyciu należy bezwzględnie wyrzucić do kosza. Można założyć je tylko jeden raz - po tym tracą one swoje właściwości i mogą być przyczyną podrażnień czy nawet infekcji oka: z tego powodu nigdy nie wolno nosić soczewek jednodniowych dwa dni. Tego rodzaju soczewki cechuje wygoda i praktyka:

 - nie trzeba odkładać ich do pojemnika ani dbać o ich prawidłową pielęgnację,

- po ich zużyciu wystarczy sięgnąć po nową parę, 

- można zakładać i ściągać je w dowolnym momencie, bez obaw o ich czyszczenie. 

Kto powinien wybrać soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe będą najlepsze:

- Dla osób, które wybierają się w podróż, na wycieczkę, na wczasy.

Jednodniowe szkła kontaktowe są bezproblemowe. Zajmują niewiele miejsca w bagażu, a wraz z nimi nie trzeba zabierać przyrządów do ich pielęgnacji. Co więcej, po całym dniu spędzonym na zwiedzaniu czy opalaniu wieczorem nie trzeba martwić się o to, by prawidłowo o nie zadbać. Wystarczy wyrzucić je do kosza. Doskonale sprawdzi się to w przypadku, gdy wybierasz się w dłuższą trasę samolotem i wiesz, że będziesz chciał uciąć sobie drzemkę. Wtedy po prostu ściągasz soczewki, a po przebudzeniu zakładasz nową parę (chyba, że nosisz soczewki całodobowe). Dodatkowo, soczewki jednodniowe sprawdzą się, jeśli na wyjeździe masz zamiar pływać i nie wyobrażasz sobie wykonywania tej czynności bez korekcji wzroku. Należy jednak pamiętać, że pływanie w szkłach kontaktowych nie jest zalecane - ale jeśli to w Twoim przypadku konieczne, to należy zachowywać szczególną ostrożność, wybrać soczewki jednodniowe, po wyjściu z wody wyrzucić je do kosza, a oczy dokładnie przepłukać płynem nawilżającym. 

Wycieczka. Soczewki jednodniowe.

- Dla osób, którym często doskwiera suchość oczu. 

Jednodniowe soczewki są najbardziej komfortowym rodzajem szkieł kontaktowych. Jest tak, ponieważ każdego dnia zakładasz tak naprawdę nową parę soczewek - dzięki czemu są one maksymalnie świeże i nawilżone. Z tego właśnie powodu sięgać po nie powinny szczególnie osoby, którym często doskwiera problem suchości oczu. Warto wiedzieć, że przy suchych oczach raczej nie zaleca się stosowania szkieł kontaktowych: dzięki temu można uniknąć podrażnień i zaczerwienień. Jeśli jednak soczewki są dla Ciebie niezastąpione, a doskwiera Tobie ten problem: wybieraj te jednodniowe. Należy podkreślić, że suche oczy nie równają się zespołowi suchego oka. Suchość oczu może ustąpić po kilku godzinach czy dniach, zaś zespół suchego oka to schorzenie przewlekłe i w jego przypadku specjaliści zdecydowanie odradzają wybór tego narzędzia korekcji. 

- Dla osób, którym zależy na zachowaniu higieny. 

Jeśli jesteś osobą, której zależy na tym by na co dzień utrzymywać maksymalny poziom higieny i bezpieczeństwa zdrowia oczu, soczewki jednodniowe są właśnie dla Ciebie. Dzięki temu, że jednodniowe szkła kontaktowe przeznaczone są do codziennego trybu wymiany, to przy ich właściwym stosowaniu nie trzeba obawiać się o to, że znajdują się na nich bakterie, wirusy czy inne nagromadzone, niebezpieczne drobnoustroje. 

- Dla osób, które rzadko korzystają z soczewek. 

Gdy na co dzień preferujesz korzystanie z okularów korekcyjnych, a soczewki zakładasz okazjonalnie to te jednodniowe mogą być dla Ciebie najlepszą opcją. Opakowanie takich soczewek może leżeć w szafce tak długo, jak długo wynosi ich termin ważności, a Ty możesz wyciągać po jednym blistrze w razie potrzeby. Jeśli zdecydowałbyś się na np. miesięczne szkła kontaktowe, to musiałbyś liczyć się z tym, że po miesiącu takie soczewki należałoby wyrzucić do kosza: niezależnie od tego, czy użyłeś ich trzy czy trzydzieści razy. Oznacza to, że dla osób nieczęsto korzystających z soczewek, jednodniowe szkła kontaktowe są po prostu bardziej ekonomiczne. 

Soczewki. Szare tło.

Jakie soczewki jednodniowe wybrać? 

1. EyeLove Basic 1-Day

Te jednodniowe soczewki kontaktowe wykonane są z miękkiego i elastycznego materiału o wysokim poziomie uwodnienia, bo wynosi on 58%. Są bardzo dobrym wyborem dla osób o wrażliwych oczach, alergików i dla tych, którzy nie tolerują soczewek silikonowo-hydrożelowych. Posiadają również filtr UV, który chroni w pewnym stopniu wnętrze oczu przed szkodliwym światłem słonecznym. 

2.MyDay

Szkła kontaktowe MyDay zostały stworzone przy użyciu technologii Aquaform, która sprawia, że cząsteczki wody zatrzymują się na powierzchni soczewki, dzięki czemu pozostaje ona nawilżona przez wiele godzin. Soczewki jednodniowe MyDay również posiadają filtry UVA i UVB, które skutecznie chronią oczy przed promieniowaniem UV. 

3. EyeLove Fresh 1-Day

EyeLove Fresh 1-Day posiadają zawartość wody na poziomie 78%, co sprawia, że są prawie niewyczuwalne na oczach, a komfort ich noszenia utrzymuje się przez cały dzień. Dodatkowo, ich wysoki poziom tlenoprzepuszczalności niweluje problemy z zaczerwienieniami i podrażnieniami oczu. 

Soczewki jednodniowe to idealne rozwiązanie dla osób aktywnych i podróżujących. Pamiętaj jednak, że jeśli preferujesz spokojny tryb życia, ale zależy Tobie na wygodzie i komforcie, jednodniowe szkła kontaktowe są również dla Ciebie! Sam decydujesz, jaki rodzaj soczewek wybierasz. 


Bibliografia:


https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-jednodniowe-czy-miesieczne
https://www.rankingsoczewek.pl/blog/59,jednodniowe-soczewki-kontaktowe-dla-okularnikow

 

Udostępnij