Choroby oczu

Czym jest suche oko?

Ambroży fusion
lis 16 2021

Bardzo częstym powodem wizyty u okulisty jest uczucie piasku w oczach, ich zaczerwienienie i spora suchość. W takim przypadku ważne jest szybkie działanie, ponieważ pozwoli Ci to zmniejszyć dyskomfort. Szczególnie jeśli pracujesz przy komputerze lub regularnie przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu. Dowiedz się zatem, co to jest suche oko i sprawdź, jakie są farmaceutyczne i  domowe sposoby na piekące oczy.

Pieczenie oczu – przyczyny dolegliwości

Istnieje wiele sytuacji, które powodują pieczenie oczu. Jednak i tak kluczowe jest to, żebyś wiedział, co sprawia, że czujesz suche oko. Leczenie tylko wtedy będzie naprawdę skuteczne, a Ty odczujesz prawdziwą ulgę. Zazwyczaj ten syndrom jest związany z nieprawidłową higieną podczas pracy. Po prostu długie godziny przed komputerem mogą zakończyć się problemami z oczami. Szczególnie jeśli będziesz siedzieć zbyt blisko monitora, a przede wszystkim nie zadbasz o regularnie mruganie – ograniczenie tej czynności powoduje suche oko.

Przyczyny są również inne, czyli:

  • Uczucie piasku pod powiekami spowodowane nadmiernym parowaniem łez – tego typu suchość oka może być  skutkiem zapalenie brzegów powiek, zaburzeń mrugania, ustawienia brzegów powieki i w obrębie szpary powiekowej.
     
  • Kłucie w oku spowodowane niedoborem łez – w takim przypadku suche oczy mogą być związane z zespołem Sjogrena, czyli z niedrożnością przewodzików wyprowadzających gruczoły łzowe bądź obniżone czucie rogówki.

 

Zwróć także uwagę na to, że suche powieki i nadmierne wydzielanie łez związane z zespołem suchego oka mogą mieć różne podłoże. W wielu przypadkach kluczowe znaczenie ma wiek, płeć czy nawet choroby, z jakimi się zmagasz. Przede wszystkim dotyczy to problemów z tarczycą, cukrzycy, trądzika różowatego i niedoborów kwasów tłuszczowych. W zależności od tego, jakie występują przyczyny suchoty, objawy także ulegają zmianom. Dlatego warto się z nimi zapoznać.

zmęczone suche oczy

Jakie są najczęstsze objawy suchego oka?

Poszczególne objawy zmęczenia oczu mogą być dość uporczywe, a nawet wpływać na pogorszenie jakości widzenia. Właśnie z tego powodu ważna jest szybka reakcja, a także porada u specjalisty, bo tylko w ten sposób zniknie suchość oka. Objawy mogą mieć różny charakter, a często najpierw widoczne jest zaczerwienienie i piasek pod powiekami. Zwróć również uwagę na to, że zazwyczaj osoby powyżej 40. roku życia szybciej dostrzegają u siebie zmęczone oczy. Objawy wówczas są związane ze swędzeniem i nadwrażliwością na światło. Z większością z nich możesz sobie poradzić – nawet przy pomocy domowych sposobów. Jednak najpierw poznaj pozostałe objawy tego ZSO.

Suche oko – objawy

  • uczucie piasku w oku lub wrażenie ciała obcego,
  • uporczywe swędzenie oka,
  • widoczna mała rogówka,
  • płaczące oko,
  • pieczenie oka w trakcie mrugania,
  • czerwone oko w kąciku.

Czerwone oczy – jak się pozbyć?

Dolega Ci nie tylko piasek w oku, ale również zaczerwienione oko? Leczenie to jedyna metoda pozbycia się tego niezbyt estetycznego wyglądu i sporego dyskomfortu. Przede wszystkim zadbaj o odpowiednie nawilżenie. W końcu jest to naprawdę skuteczny sposób na przekrwione oczy. Poczujesz też wtedy przyjemną świeżość, pozbędziesz się zanieczyszczeń i alergenów.

Interesuje Cię sposób na czerwone oczy z produktów, które masz w domu? Postaw na okłady z rumianku, ponieważ to zioło ma właściwości kojące. Taka chwila z pewnością Cię też zrelaksuje, a przy tym pozwoli Twoim oczom nieco odpocząć. Widoczne są u Ciebie zaczerwienione powieki? Domowe sposoby w takim przypadku mogą ograniczać się do naturalnych kremów nawilżających – koniecznie wybierz produkty, przeznaczone do pielęgnacji skóry pod oczami. Oprócz tego warto włączyć nawilżacz powietrza. Szczególnie przyda Ci się to urządzenie w trakcie sezonu grzewczego, kiedy to bardzo często są wysuszone powieki, skóra twarzy i oczy.

sposoby na suche oko

Sucha skóra na powiece – jak z nią walczyć?

Skóra ciągle jest narażona na kontakty z drobnoustrojami, alergenami i zanieczyszczeniami. Bardzo często powoduje to suche powieki i pod oczami. Bez odpowiedniej pielęgnacji skóra w tych miejscach może być nie tylko nieestetyczna, ale przede wszystkim może zacząć pękać, co będzie dla Ciebie bardzo bolesne. Problem ten nasila się wraz z wiekiem, a także wtedy, gdy Twoja dieta jest uboga w niezbędne składniki odżywcze. Przesuszone powieki mogą też powstawać, jeśli nie zabezpieczysz ich przed promieniami słonecznymi – dlatego pamiętaj o tym, żeby zaaplikować na tę przestrzeń krem z filtrem UV. W konsekwencji szybko przekonasz się jak miękkie i nawilżone mogą być Twoje powieki. Choroby to również jedna z przyczyn takich problemów. Wówczas walka może być nieco trudniejsza – szczególnie jeśli jest to związane z atopowym zapaleniem skóry bądź z alergicznym wypryskiem kontaktowym. W takiej sytuacji skontaktuj się z dermatologiem, który zapisze Ci specjalistyczne maści.

Poza tym pieczenie powiek możesz zlikwidować, jeśli zaczniesz stosować produkty, łagodzące podrażnienia, redukujące świąd, zmniejszające zaczerwienienia, a także te, działające jak opatrunek. Sucha powieka bardzo często jest też związana z ZSO, a w takim przypadku koniecznie postaw na krople lub żel na suche oko. Dzięki temu zlikwidujesz przyczynę i skutek.

Suche oko – jakie krople?

Zastanawiasz się, jakie krople na suche oko sprawdzą się najlepiej? Przede wszystkim takie, mające odpowiedni skład, a do tego są dopasowane do Twojego problemu. Specjalistyczne krople na suche oko są często nazywane „sztucznymi łzami”, ze względu na elementy, z jakich się składają i wysokie właściwości nawilżające.

Zwróć uwagę na to, że najlepsze krople do oczu to takie, które mają prosty skład – zazwyczaj jest to sól fizjologiczna w połączeniu z polimerami. Dzięki temu skutecznie zostaje nawilżone suche oko. Krople w takim przypadku nie spadają wraz ze łzami, tylko na dłużej osadzają się na gałce. W konsekwencji uczucie świeżości trwa jeszcze dłużej.

Bardzo ważne jest także to, że gdy nosisz soczewki lub jesteś alergikiem, to najlepiej sprawdzają się krople do oczu bez konserwantów na suche oko. Choć musisz je szybciej zużyć, to jednocześnie są w pełni bezpieczne dla szkieł kontaktowych.

Poza tym krople do oczu suche oko bez konserwantów warto stosować doraźnie. Szczególnie jeśli dyskomfort pojawia się na skutek pracy przy komputerze. Wtedy stosuj nawet kilka kropli w ciągu dnia, a na drugi dzień powinno być wyczuwalne większe nawilżenie. Weź też pod uwagę zalecenia specjalistów i producentów. Dobre krople do oczu na suche oko bardzo często są dostępne bez recepty. W takim przypadku przeczytaj ulotkę, a dowiesz się, jakie jest zalecane dawkowanie.

Jakie są najlepsze krople na suche oko?

  • krople na suche oko bez konserwantów,
  • krople na suche oko z tłuszczem,
  • żel do oczu na suche oko,
  • krople na suche oczy o działaniu nawilżającym i łagodzącym.

Domowe sposoby na suche oko

Istnieją różne domowe sposoby na zmęczone oczy i bardzo często są naprawdę skuteczne. Szczególnie warto z nich skorzystać, jeśli nie masz akurat specjalistycznych kropli. W takim przypadku na pewno przeszkadza Ci pieczenie oczu. Domowe sposoby pozwolą Ci zniwelować ten dyskomfort czy nawet zlikwidować odczuwalny ból. Przede wszystkim postaw na ziele świetlika, a dokładnie na okłady z tego zioła. W końcu ma w swoim składzie flawonoidy, garbniki i sole mineralne. Wówczas nawilżysz suche oko. Leczenie ziołami warto też uzupełnić o rumianek i sól fizjologiczną. W tym drugim przypadku wystarczy delikatnie przetrzeć skórę i powieki chusteczką nasączoną tym preparatem. Domowe sposoby na suche oczy powinny obejmować również działania prewencyjne. Dlatego zimą włącz nawilżacz powietrza, ogranicz korzystanie z klimatyzacji, regularnie wykonuj gimnastykę oczu, a do tego noś okulary przeciwsłoneczne i te z powłoką Blue Blocker. Jest to ważne, jeśli pracujesz przy komputerze, często przebywasz w pomieszczeniach ze sztucznym oświetleniem, a przed spaniem lubisz włączyć urządzenia elektroniczne.

Zauważ także, że mogą być różne przyczyny, powodujące suche oko. Dieta wówczas ma bardzo duże znaczenie. Właśnie z tego powodu musisz zadbać o picie odpowiedniej ilości wody mineralnej – najlepiej niegazowanej. Kluczowe znaczenie mają również produkty bogate w kwasy omega-3. Zatem regularnie spożywaj ryby, siemię lniane i orzechy. Wówczas możesz skutecznie ograniczyć suche oko. Leczenie naturalne jednak nie powinno zastępować Ci wizyty u lekarza, bo tylko on stwierdzi, jakie jest faktyczne podłoże tego schorzenia.

leczenie suchego oka

Suche oko – soczewki można wtedy nosić?

Czujesz piasek w oczach i nosisz soczewki kontaktowe? W takim przypadku nawilżenie oczu jest jeszcze ważniejsze, bo pozwoli Ci w pełni cieszyć się szkłami, a do tego nie będziesz odczuwać dyskomfortu w trakcie korzystania z nich. Przydadzą Ci się wtedy krople do oczu na suche oko, które nie mają w swoim składzie konserwantów. Pamiętaj o tym, ponieważ niektóre składniki powodują odbarwienia soczewek, przez co nie będą nadawały się do dalszego użytku. Czy wiesz, jak nawilżyć oczy, gdy nosisz szkła kontaktowe? Wiele preparatów możesz stosować bezpośrednio na soczewki. Szczególnie jest to ważne, jeśli suchość oczu pojawia się w ciągu dnia. Możesz także zaaplikować je przed ich nałożeniem. Wówczas jeszcze skuteczniej zmniejszysz suche oczy. Krople w takim przypadku nawilżą powierzchnię gałki, a do tego zwiększą wygodę korzystania z soczewek.

Kłucie w oku – przyczyny problemu

Odczuwasz kłucie w oku podczas mrugania? Często jest to związane z nadmiernym wysuszeniem ich powierzchni. Nie powinieneś lekceważyć tego problemu, bo bywa powiązany z innymi problemami. Dlatego tak ważne jest to, żebyś dowiedział się, co powoduje kłucie w oku pod powieką. Wśród najczęstszych przyczyn jest:

  • stan zapalny rogówki – wtedy występuje kłucie oka, światłowstręt, pogorszenie ostrości widzenia i wydzielina,
  • jęczmień – kucie w oku jest odczuwalne przede wszystkim na brzegach powiek, gdzie dochodzi do ropienia,
  • stan zapalny spojówki – pojawia się często razem z chorobami dróg oddechowych, a uczucie kłucia w oku towarzyszy zaczerwienieniom,
  • zespół suchego oka – kłucie pod powieką powstaje na skutek braku odpowiedniej ilości łez lub zaburzeń w ich naturalnym składzie.

Udostępnij