Wybieramy soczewki

Soczewki dla dzieci

Ambroży fusion
lis 27 2023


Soczewki kontaktowe powszechnie kojarzone są z używaniem ich przez dorosłych. Mogą być jednak stosowane z powodzeniem  też przez dzieci już od około 8. roku życia! W naszym artykule dowiesz się więcej na ten temat. 

Dziecięce soczewki kontaktowe

Jeśli poszukujesz typowych dziecięcych soczewek to powinieneś wiedzieć, że takie raczej nie są dostępne. Nie ma soczewek skierowanych wyłącznie dla dzieci. Jeśli zdecydujesz, że Twoje dziecko powinno nosić soczewki kontaktowe, ważne jest, abyś wybierał te, które dopasował i zarekomendował specjalista. Okulista po indywidualnym badaniu (przed wizytą u lekarza sprawdź, jak wygląda badanie wzroku u okulisty i jak się przygotować) określi, czy istnieją wskazania dla soczewek u dziecka. Podpowie, jakie powinniście wybrać. Aby dbać o pełnię bezpieczeństwa oczu dziecka, ważne jest dokładne stosowanie się do zaleceń specjalisty. 

Czy dzieci mogą nosić soczewki?

W teorii soczewki kontaktowe mogą stanowić sposób korekcji wzroku nawet dla niemowląt. Jeśli nie ma żadnych przeciwwskazań i lekarz zarekomenduje soczewki dla dziecka, to ostateczna decyzja należeć będzie do rodziców. To oni, w porozumieniu z pociechą powinni zdecydować, czy może ona nosić soczewki. Najważniejsze jest bowiem przestrzeganie zasad higieny, a także opanowanie sztuki zakładania i zdejmowania soczewek.

Od jakiego wieku dzieci mogą nosić soczewki?

Od kiedy można nosić soczewki? Soczewki kontaktowe można nosić bez ograniczeń wiekowych. Ósmy rok życia to przybliżony okres rozwoju dziecka, w którym to jest ono na tyle dojrzałe, by zrozumieć zasady użytkowania soczewek. Zadbaj, by dziecko:

- Znało i przestrzegało zasady higieny i pielęgnacji soczewek.
- Wraz z Tobą pilnowało terminu wymiany soczewek. 
- Nauczyło się prawidłowo zakładać i zdejmować soczewki. Ważne, by nie miało oporu przed dotknięciem oka. 

Higiena przede wszystkim!

Gdy wraz z dzieckiem podejmiecie decyzję o stosowaniu soczewek kontaktowych, przedstaw mu zasady higieny oraz pielęgnacji. 

- Soczewki można zakładać i ściągać tylko czystymi rękami.
- Warto zawsze nosić przy sobie (np.: w plecaku) płyn i pojemniczek do soczewek.
- Jeśli dziecko będzie korzystać z soczewek jednorazowych - powinno zawsze nosić przy sobie zapasową parę.
- W trakcie noszenia nie dotykać soczewek brudnymi rękoma.
- Nie można “przenaszać” soczewek, czyli nosić ich dłużej, niż to wskazane.
- Soczewki wielokrotnego użytku należy czyścić i dezynfekować zgodnie ze wskazaniami.

Nie dzielimy się z innymi!

Soczewki kontaktowe do szkoły to bardzo wygodne rozwiązanie dla dziecka. Szczególnie praktyczne jest ich użytkowanie na WF. Warto jednak, abyś przekazał dziecku, że soczewki to coś, czym nie można dzielić się z innymi. Najmłodsi są bardzo ciekawi otaczającego ich świata. Być może, któryś z kolegów czy koleżanek chciałby przymierzyć soczewkę, lub spróbować nakładania jej na oko. Ostrzeż swoją pociechę, że nie powinna pod żadnym pozorem na to pozwolić. Przekaż, że soczewki to bardzo osobisty przedmiot, a pożyczanie go komukolwiek może skutkować podrażnieniem, zaczerwienieniem oka, a nawet jego poważną chorobą.

Czy soczewki to dobre rozwiązanie dla dzieci?

Soczewki kontaktowe to bardzo praktyczne i wygodne narzędzie korekcji wzroku. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla dzieci, szczególnie w przypadkach, gdy: 

- dziecko trenuje dyscyplinę sportową,
- nie chce w swoim wyglądzie zmiany, którą mogłyby spowodować okulary (szczególnie często dzieje się to u nastolatków),
- jest bardzo aktywne, a okulary zabierają mu swobodę ruchów,
- czuje się lepiej i pewniej siebie w soczewkach kontaktowych,

Gdy specjalista zdiagnozuje wadę wzroku i nie stwierdzi przeciwwskazań do soczewek, ważna jest rozmowa z dzieckiem. Warto wspólnie podjąć decyzję o sposobie korekcji wzroku. Samopoczucie i poczucie pewności siebie są bardzo ważne w rozwoju młodego człowieka. 

Okulary. Soczewki. Niebieskie tło.

Soczewki kontaktowe dla niemowlaków

Soczewki kontaktowe mogą być stosowane nawet u niemowląt. Ma to miejsce jednak tylko w kilku przypadkach. 

1. Soczewki u takich maluchów wykorzystywane są, gdy u dziecka zostanie stwierdzona zaćma. 

2. Jeśli u dziecka zostanie zdiagnozowana duża różnowzroczność.

3. Gdy niemowlę przebyło operację okulistyczną - wówczas soczewki służą za opatrunek medyczny. 

Jakie soczewki dla dziecka wybrać?

Przy wyborze soczewek kontaktowych dla dziecka warto wziąć pod uwagę, jaki prowadzi ono styl życia. 

Soczewki jednodniowe/jednorazowe

Jeśli dziecko:

- jest bardzo aktywne

- uprawia sporty

- "wszędzie go pełno"

To warto pomyśleć o soczewkach jednodniowych. Są bardzo praktyczne i łatwe w utrzymaniu higieny. Niektóre soczewki jednodniowe oferują dodatkowe rozwiązania, jak np.: ochrona przed promieniami UV, co jest dodatkowym atutem przy aktywności na świeżym powietrzu. Sprawdź więcej informacji o tym, czy soczewki mają filtr UV.

Soczewki wielorazowe

Soczewki wielokrotnego użytku polecane są dla starszych dzieci, od około 12. roku życia. Ich utrzymanie jest troszkę trudniejsze. Należy dbać o ich czyszczenie, właściwe przechowywanie i regularną dezynfekcję.

Jak założyć dziecku soczewki?

Dziecko może potrzebować czasu, aby nauczyć się zakładania soczewek. U najmłodszych często występuje podświadomy strach lub odruch uniemożliwiający dotknięcie oka, a tym bardziej “wsadzenia sobie czegoś” do niego. Prawidłowe zakładanie soczewek wymaga cierpliwości i skupienia. Daj swojej pociesze wsparcie i czas. 

 

 

 


1.https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewki-kontaktowe-dla-dzieci
2.https://blikpol.pl/blog/od-jakiego-wieku-soczewki-kontaktowe 

 

Udostępnij