Wybieramy soczewki

Czy na soczewki kontaktowe potrzebna jest recepta?

Ambroży fusion
kwi 3 2024

Soczewki kontaktowe. Szare tło.

Czy na soczewki kontaktowe potrzebna jest recepta? To pytanie często nurtuje osoby zainteresowane korzystaniem z tego rodzaju korekty wzroku. Jeśli jesteś osobą, dla której wygoda i komfort odgrywają istotną rolę, to warto, byś dowiedział się więcej na temat zakupu szkieł kontaktowych. Czy potrzebujesz wizyty u specjalisty okulisty czy też można nabyć je bez recepty? Odpowiedź na to pytanie może mieć kluczowe znaczenie dla wielu osób poszukujących wygodnego sposobu korygowania wzroku. Sprawdź!

Czym są soczewki kontaktowe? 

Soczewki kontaktowe to małe, cienkie, przezroczyste narzędzie do korekcji wzroku w kształcie dysku. Należy nosić je bezpośrednio na gałce ocznej. Ich głównym celem jest poprawa widzenia poprzez korekcję wad refrakcji, takich jak:

- nadwzroczność, 

- krótkowzroczność

- astygmatyzm. 

Soczewki zapewniają wygodę i swobodę ruchów w porównaniu do tradycyjnych okularów. Dzięki nim użytkownik może cieszyć się klarownym widzeniem. Szczególnie często sięgają po nie sportowcy, ponieważ szkła kontaktowe nie spadają, nie “podskakują” (np. w trakcie biegania). ani nie psują się. 

Czy do zakupu soczewek potrzeba recepty? 

Odpowiedź na pytanie, czy do zakupu soczewek potrzebna jest recepta, nie jest jednoznaczna. Gdy wybierzesz się do apteki lub drogerii, możesz zakupić tam szkła kontaktowe bez potrzeby okazania sprzedawcy recepty. Musisz jednak wiedzieć, że stanowczo odradzamy zakup tego narzędzia korekcji “na własną rękę”. Aby było ono dobrze dobrane i należycie pełniło swoją funkcję, niezbędna jest wcześniejsza wizyta u specjalisty, który wypisze odpowiednią receptę z parametrami. 

Badanie wzroku u okulisty.

Dlaczego przed zakupem soczewek należy wykonać badanie wzroku?

Przed zakupem soczewek kontaktowych zaleca się wykonanie badania wzroku, ponieważ odpowiednio dobrane soczewki są kluczowe dla zapewnienia komfortu noszenia oraz skutecznej poprawy wzroku. Badanie u okulisty pozwala okuliście dokładnie ocenić wady refrakcji oka i dostosować soczewki do indywidualnych potrzeb pacjenta. W przeciwnym razie, szkła kontaktowe mogą być źle dobrane. Skutkuje to występowaniem wielu nieprzyjemnych objawów.

Objawy źle dobranych soczewek

Gdy parametry soczewek są niewłaściwe, użytkownikom może zacząć doskwierać: 

- suchość oczu, 

- pieczenie,

- zaczerwienienie, 

- rozmyte widzenie, 

- niewłaściwa ostrość obrazu,

- ból oczu, 

- ból głowy. 

Badanie wzroku 

Jak już wspomnieliśmy, by uniknąć tych nieprzyjemnych symptomów, należy przed zakupem soczewek udać się do lekarza po odpowiednią receptę. Badanie wzroku zazwyczaj trwa od około 30 minut do jednej godziny. Wszystkie wykonywane pomiary zazwyczaj są w pełni bezbolesne. Można wykonać je z refundacją Narodowego Funduszu Zdrowia po uprzednim skierowaniu od lekarza rodzinnego. Jeśli zależy Tobie na tym, by wizyta odbyła się jak najszybciej, możesz udać się do tego specjalisty prywatnie. Koszty takiego badania wynoszą wtedy od 150 do 250 złotych. Cena ta może być wyższa, jeśli lekarz wykryje jakieś nieprawidłowości w Twoim narządzie wzroku i zdecyduje o konieczności wykonania specjalistycznych badań. Po wykonaniu niezbędnych działań i rozpoznaniu wady refrakcji lekarz wypisuje receptę. Jeśli zdecydowałeś, że chcesz korzystać ze szkieł kontaktowych, poinformuj go o tym. Doradzi wtedy, czy to narzędzie korekcji w Twoim przypadku jest zalecane. Sprawdź więcej informacji na temat badania wzroku. 

Co, gdy już masz receptę na soczewki?

Po konsultacji ze specjalistą i określeniu odpowiednich parametrów szkieł kontaktowych przychodzi Twoja kolej na to, by zdecydować, jaki rodzaj soczewek wybierzesz. Dzielą się one ze względu na czas noszenia: możesz wybrać te jednodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne lub roczne. Do Ciebie należy również decyzja o ich trybie: jeśli zdarza się Tobie ucinać nieplanowane drzemki, warto zdecydować się na soczewki całodobowe, w których można spać. O tym, jak dobrać pierwsze soczewki, dowiesz się więcej w naszym artykule. 

Jak dobrać soczewki kontaktowe? 

Aby odpowiednio dobrać szkła kontaktowe, przede wszystkim wybierz takie ich parametry, jakie przepisał specjalista. Następnie warto zwrócić uwagę na:

- styl życia, jaki prowadzisz,

- to, czy często uprawiasz aktywności sportowe, 

- czy jesteś osobą odpowiedzialną. 

Soczewki wielokrotnego użytku należy odpowiednio pielęgnować. Po ściągnięciu trzeba przemyć je płynem do czyszczenia a następnie umieścić w specjalnym pojemniku. W przeciwnym wypadku mogą zepsuć się: wyschnąć lub zniekształcić się. Dodatkowo, bez odpowiedniego czyszczenia soczewki mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia oczu, np. poprzez ryzyko rozwoju infekcji. Z tego powodu, jeśli codzienna pielęgnacja może stanowić dla Ciebie problem - warto zdecydować się na jednodniowe szkła kontaktowe. Po ich zużyciu należy po prostu wyrzucić je do kosza. To zdecydowanie również najwygodniejsza forma korygowania wzroku. 

Mały chłopiec. Soczewki kontaktowe.

Gdzie kupić soczewki? 

Szkła kontaktowe kupisz stacjonarnie: w aptece, drogerii czy u optyka. Jeśli jednak zależy Tobie, aby wybór asortymentu był szeroki a ceny bardziej korzystne, polecamy zakupy online. W sklepach internetowych takich jak bezokularow.pl znajdziesz duży wybór różnych soczewek, płynów i akcesoriów. Koszty takich zakupów niejednokrotnie są niższe, a przesyłka może przyjść nawet następnego dnia. 

 

 

 

 

 

 

1. P. Maciejewicz (red.), Okulistyka, Wyd. PZWL, 2023
2. https://rankingsoczewek.com/porady/uqjp/zle-dobrane-soczewki-objawy.html

 

Udostępnij