Badanie wzroku - kim jest optometrysta i okulista?
Ambroży fusion
Wybierasz się w najbliższym czasie na badanie wzroku? A może nie wiesz, do którego specjalisty się udać? Jaka jest między nimi różnica? W tym artykule dowiesz się wszystkiego na temat badania wzroku i do kogo w tym celu się udać.
Optometrysta, a okulista – różnice
Obydwa zawody są bardzo zbliżone do siebie i można powiedzieć, że są „z tej samej branży”. Jednak istnieją różnice między nimi, które są istotne, gdy chcesz się udać na wizytę do któregoś z nich. Poniżej znajdziesz charakterystykę każdego ze specjalistów:
- optometrysta – to specjalista, który zbada Twój wzrok i dobierze korekcje wzroku jaką są soczewki kontaktowe. W gabinecie optometrysty zostanie również przeprowadzona aplikacja soczewek. Dowiesz się w teorii, jak i w praktyce jak zakładać, ściągać i pielęgnować soczewki.
- okulista – to z kolei specjalista, który zbada Twój wzrok bardziej dogłębnie. Jednak okulista jest bardziej ukierunkowany na wykrywanie wad i chorób oczu oraz dobieranie okularów korekcyjnych.
Badanie wzroku
Wzrok należy badać regularnie – zwłaszcza, jeśli masz już wykrytą wadę wzroku. Dlatego warto wiedzieć jak wygląda samo badanie i co dzieje się po nim. Przede wszystkim nie ukrywaj przed specjalistą swoich problemów z widzeniem, jeśli takie masz. Zarówno okulista, jak i optometrysta najpierw przeprowadzi z Tobą szczegółowy wywiad, a następnie przejdzie do badania – test wzroku. Kolejnym krokiem będzie podjęcie decyzji o korekcji wzroku. Jeśli udasz się do optometrysty to zostaną Ci dobrane soczewki kontaktowe. Natomiast przy wizycie u okulisty zostaną Ci dobrane szkła okularowe. Dlatego zanim umówisz się na badanie wzroku zorientuj się jaka forma korekcji będzie dla Ciebie wygodniejsza.
Wady wzroku
Istnieją cztery główne i najpopularniejsze wady wzroku. Każda z nich charakteryzuje się innymi objawami oraz inną specyfiką widzenia obrazu. Należy pamiętać, że przy wystąpieniu jakichkolwiek problemów z widzeniem warto udać się do specjalisty. Im szybciej wykryta wada wzroku, tym szybciej można zacząć ją korygować.
Na czym polega krótkowzroczność
Krótkowzroczność polega na traceniu ostrości widzenia i rozmazywaniu się obrazów, które są znacznie oddalone. To oznacza, że dobrze widzisz przedmioty z bliska, ale gorzej z daleka. Ta wada wzroku szczególnie utrudnia funkcjonowanie, gdy masz pracę, która wymaga dobrego widzenia dali, np. zawodowy kierowca.
Na czym polega dalekowzroczność
Dalekowzroczność to zupełne przeciwieństwo krótkowzroczności. W tej sytuacji widzisz bardzo dobrze przedmioty oddalone od Ciebie, a te które są blisko widzisz gorzej. Stąd popularne zjawisko, np. czytania na wyciągniętych rękach.
Astygmatyzm
To wada wzroku, która polega na nieprawidłowym kształcie rogówki. Dlatego osoba z astygmatyzmem widzi często zniekształcony obraz. Najlepszym przykładem jest widzenie prostych linii jako krzywe.
Presbiopia (starczowzroczność)
Starczowzroczność to wada wzroku występująca zazwyczaj po 40 roku życia. Wiąże się ona ze starzeniem się narządów i komórek, w tym narządu wzroku. W konsekwencji wzrok zaczyna być co raz słabszy. Widziany obraz zazwyczaj jest niewyraźny i rozmazany.
Jak umówić się do optometrysty?
Nie wiesz, czy w Twoim mieście w ogóle jest optometrysta? Wystarczy, że w wyszukiwarkę internetową wpiszesz, np. optometrysta warszawa. W ten sposób pojawią Ci się różne strony oraz listy miejsc, gdzie i kiedy przyjmuje dany optometrysta w Twoim mieście. Często istnieje również możliwość umówienia się przez Internet bez konieczności dzwonienia.
Przed samym badaniem warto zmyć makijaż oczu. Dzięki temu nie będziesz się stresowała, że podczas aplikacji soczewek się rozmażesz. Nie zapomnij również być szczerym ze specjalistą i powiedzieć o wszystkich dolegliwościach.