Wybieramy soczewki

Jak zakładać soczewki?

Ambroży fusion
lis 9 2021

Większości ludzi zakładanie soczewek kojarzy się z czymś trudnym. Oczywiście jest to błędne skojarzenie ponieważ założenie soczewek tylko wygląda na skomplikowane – w praktyce takie nie jest. Dlatego dowiedz się jak szybko i poprawnie założyć soczewki oraz jak je ściągnąć.

O czym warto pamiętać przed założeniem soczewek

Istnieje kilka istotnych rzeczy, o których warto pamiętać przed zakładaniem soczewek. W pierwszej kolejności pamiętaj o zachowaniu higieny. Przed stycznością z soczewkami umyj dobrze ręce i wytrzyj w materiał, który nie pozostawi „pyłu” na palcach. Jest to ważne ponieważ Twój palec będzie miał kontakt z soczewką, która końcowo wyląduje na Twoim oku. W konsekwencji możesz przenieść zanieczyszczenie na oko, a przez to soczewka będzie Cię uwierać. W drugim kroku upewnij się że soczewki były uprzednio zanurzone w płynie. To będzie oznaczać, że zakładasz zdezynfekowaną soczewkę. Co więcej dodatkowo nawilżona płynem soczewka szybciej przylegnie do oka.

jak zakładać soczewki?

Jak założyć soczewki

Zakładanie soczewek tylko na pierwszy rzut oka wygląda na trudne. Szczególnie dla osób, które mają wewnętrzny strach przed „włożeniem czegoś do oka”. Dlatego w pierwszej kolejności należy pozbyć się strachu. Następnie zastosuj się do poniższych kroków:

Wyciągnij soczewkę z blistra i ułóż na opuszku palca wskazującego. Kształt soczewki musi przypominać idealną miseczkę. W przypadku, gdy brzegi soczewki są lekko wywinięte na zewnątrz to oznacza, że soczewka jest ułożona na złą stronę.

W kolejnym kroku odchyl palcami tej samej ręki górną i dolna powiekę, w taki sposób, by oko było mocno odsłonięte. Tym sposobem zablokujesz również odruch mrugania.

Następnie zbliż palec z soczewką do oka i spójrz w górę – będzie Ci łatwiej włożyć soczewkę. Po prostu przyłóż soczewkę wprost do oka.

Teraz możesz puścić powieki i zamknąć oko. W tym czasie soczewka sama się dopasuje. Jeśli poczujesz, że soczewka wciąż nie jest na swoim miejscu to mrugnij kilka razy.

W ten sam sposób załóż drugą soczewkę.

Wystarczy popróbować kilka razy, by się nauczyć. Nie zrażaj się do soczewek jeśli nie wyjdzie Ci za pierwszym razem. Nie każdy jest w stanie od razu nauczyć się zakładać soczewki. Trening czyni mistrza!

jak ścągnąć soczewki?

Jak ściągnąć soczewki

Zastanawiasz się jak zdjąć soczewki? Wielu ludzi uważa, że jest to jeszcze łatwiejsze niż ich założenie. Wszystko na pewno pójdzie sprawnie, jeśli zastosujesz się do poniższych kroków:
Odciągnij delikatnie palcami dolną powiekę w dół.

Umieść palec w centralnej części soczewki i przeciągnij ją do brzegu dolnej powieki.

Złap soczewkę opuszkami palców (delikatnie ją uszczypnij) i wyciągnij.

Jak sam widzisz wcale nie brzmi to strasznie. Ściąganie soczewek to również kwestia wprawy. A co jeśli wystąpi problem pt. „nie mogę zdjąć soczewki”? Przede wszystkim nie denerwuj się - nerwy są złym doradcą. Spróbuj kilka razy spokojnie powtórzyć powyższe kroki. W międzyczasie możesz zakroplić oczy kroplami. Być może to sprawi, że soczewka lepiej zsunie się do brzegu powieki.

Pierwsze soczewki

Podejmując decyzję o noszeniu soczewek najlepiej udać się do specjalisty – optometrysty. Podczas wizyty w gabinecie dowiesz się nie tylko jaką masz wadę wzroku, ale również specjalista poinstruuje Cię jak zakładać i ściągać soczewki. Otrzymasz pakiet informacji jakie soczewki będą najlepsze dla Ciebie i jak je pielęgnować. Taka wizyta w gabinecie to świetna okazja, by szybko nauczyć się jak zakładać soczewki. Pamiętaj również, że zakładanie soczewek nie boli! Dlatego pozbądź się strachu i wybierz najwygodniejszą formę korekcji wzroku jaką są soczewki kontaktowe.

Udostępnij