Pielęgnacja oczu

Jakie krople do oczu, kiedy noszę soczewki?

Ambroży fusion
cze 21 2022

Musisz zwrócić uwagę na to, jakie są odpowiednie dla Ciebie krople do oczu. Soczewki kontaktowe mają ogromny wpływ na tę decyzję. W końcu musisz zwrócić uwagę na to, żeby aplikowane preparaty nie zniszczyły delikatnej powierzchni szkieł, a jednocześnie zapewniały odpowiedni poziom nawilżenia. Przekonaj się zatem, jakie są najlepsze krople do soczewek.

jakie krople do oczu na soczewki

Jaki skład powinny mieć krople do soczewek?

Większość specjalistów poleca krople do oczu na soczewki, które są pozbawione konserwantów, bo to właśnie one mają skład dopasowany do powierzchni szkieł. Jednocześnie takie substancje wyróżniają się ogromną skutecznością. Szczególnie jeśli zależy Ci na nawilżeniu oczu. Wówczas koniecznie zdecyduj się na krople do soczewek z kwasem hialuronowym, ponieważ stabilizuje film łzowy. Natomiast omijaj produkty zawierające konserwanty i fosforany.
Czy wiesz, dlaczego tak ważny jest wybór kropli o odpowiednim składzie? Przede wszystkim jest to istotne w przypadku miękkich soczewek, ponieważ chłoną wilgoć niczym gąbki, a tym samym z łatwością mogą się do nich dostać nie tylko substancje nawilżające, ale również konserwanty. W konsekwencji może dojść do uszkodzenia soczewki i oka.

krople do oczu przy soczewkach

Jakie krople do oczu przy soczewkach?

Długie noszenie szkieł kontaktowych może mieć działanie wysuszające na oczy. W niektórych przypadkach prowadzi to również do podrażnień, a nawet do bólu i stanów zapalnych rogówki. Dlatego musisz zadbać o odpowiednią pielęgnację oczu, a pomogą Ci w tym krople nawilżające do soczewek. Dzięki temu nie musisz rezygnować tej wygodnej korekcji wzroku. W ten sposób pozbędziesz się uczucia wysuszenia oczu, a do tego zmniejszysz ryzyko wystąpienia mikrourazów.

Krople do oczu bez zdejmowania soczewek

Bez wątpienia to właśnie krople nawilżające do oczu na soczewki kontaktowe, które nie wymagają ich zdjęcia, są obecnie najpopularniejsze. Przede wszystkim ze względu na ogromny komfort podczas korzystania z nich, a także na nowoczesny skład. W takim przypadku zyskujesz nawilżający preparat, a do tego nie musisz z niego rezygnować nawet w ciągu dnia – bez konieczności zdejmowania szkieł kontaktowych. Takie produkty wyróżniają się składem, ponieważ są pozbawione konserwantów, a do tego znajdują się w specjalnych opakowaniach. To właśnie one skutecznie chronią krople przed skażeniem. Warto też zaznaczyć, że tego typu substancje są neutralne dla oka, ponieważ mają pH takie samo jak film łzowy.

Tradycyjne krople nawilżające do soczewek

Jeśli szukasz mocnego, a przy tym skutecznego produktu i nadal zastanawiasz się, jakie krople do oczu przy soczewkach sprawdzą się, to możesz zdecydować się na klasyczne preparaty. Wówczas jednak musisz przygotować się na nieco mniejszą wygodę. W końcu tego typu substancje mają w składzie konserwanty, dlatego możesz je aplikować jedynie wtedy, gdy nie masz założonych soczewek kontaktowych. W innym przypadku może dojść do uszkodzenia ich powierzchni. Dlatego większość producentów zaleca odczekanie przynajmniej 30 minut od momentu aplikacji do chwili, gdy założysz szkła.

krople do oczu na soczewki kontaktowe

Krople do oczu bez zdejmowania soczewek – zasady postępowania

Zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób stosować krople do oczu? Soczewki czasem należy zdjąć i dopiero po chwili je nałożyć. Jednak nie jest to zasadą i coraz częściej oferowane są produkty, które możesz stosować bezpośrednio na szkła kontaktowe. To ogromne ułatwienie szczególnie wtedy, gdy masz problem z ich zdjęciem, ponieważ za bardzo się wysuszyły. Wówczas kilka kropli odpowiedniego preparatu zwiększy ich elastyczność, dzięki czemu nie będą uwierały i z łatwością będziesz nimi manipulować.

Jeśli zastanawiasz się, jak w prawidłowy sposób aplikować krople do oczu na soczewki, to przede wszystkim stosuj się do zaleceń producenta. Pamiętaj też o tym, że produkty bez konserwantów zazwyczaj są zdatne do użytku maksymalnie przez 3-6 miesięcy od momentu otwarcia. Koniecznie stosuj się do tych zasad. Oprócz tego zawsze korzystaj z takich kropli, jeśli nosisz soczewki dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne bądź roczne. Wtedy zadbasz o ich gładką powierzchnię, higienę, wysoki poziom nawilżenia oraz elastyczność.

Udostępnij