Wszczepienie soczewki - czyli czym są soczewki fakijne?
Ambroży fusion
Czasami zdarza się, że u niektórych osób z różnych powodów nie można przeprowadzić laserowej korekcji wzroku. Wtedy skuteczną alternatywą może stać się wszczepienie soczewki fakijnej, zwanej inaczej soczewką wewnątrzgałkową. Jak wygląda taki zabieg? Czym dokładnie są soczewki fakijne? Ile kosztuje wszczepienie tego rodzaju szkła kontaktowego i jak długo się utrzymuje? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te i inne pytania!
Soczewka fakijna: co to jest?
Soczewka wewnątrzgałkowa to sztuczna soczewka wszczepiana do oka. Wykonywana jest z kolameru, materiału stworzonego na bazie kolagenu lub z hydrożelu. Nie trzeba jej wymieniać, zazwyczaj gwarantuje długoletni efekt. Nie wymaga pielęgnacji.
Zabieg wszczepienia soczewki
Wszczepianie soczewki do oka może wydawać się groźne i niepokojące. Nie ma jednak powodów do obaw! Ten zabieg jest w pełni odwracalny. Oznacza to, że implanty można wyjąć i zamienić na inne (np. gdy wada wzroku ulegnie zmianie) albo całkiem z nich zrezygnować. Operacja wykonywana jest pod znieczuleniem miejscowym. Lekarz delikatnie nacina rogówkę i umieszcza soczewkę fakijną w gałce ocznej, pomiędzy tęczówką a naturalną soczewką. Naturalna soczewka nie jest usuwana. Całość trwa około 15-20 minut na jedno oko.
Soczewki fakijne: do jakich wad wzroku?
Soczewki wewnątrzgałkowe mogą korygować bardzo wiele wad wzroku. Specjaliści polecają je zarówno osobom z dużą, jak i z małą wadą. Stosowane są jako narzędzie korekcji:
- astygmatyzmu do 6D,
- krótkowzroczności,
- dalekowzroczności.
Czy soczewki fakijne mają datę ważności?
Odpowiedź brzmi: nie!
Soczewki wewnątrzgałkowe wszczepiane są na stałe. Jeśli wada wzroku się nie zmieni, raczej nie powinna wystąpić konieczność wymiany. Te szkła kontaktowe są bezterminowe. Dbają o dobrą jakość widzenia nieprzerwanie, o każdej porze dnia i nocy. Pamiętaj jednak, że po zabiegu należy regularnie uczęszczać na kontrole do specjalisty.
Skutki uboczne soczewek wewnątrzgałkowych
Po wszczepieniu soczewki fakijnej nie powinny wystąpić prawie żadne skutki uboczne, oprócz:
1. Problemów z widzeniem, jeśli operowane było tylko jedno oko.
Osoby, które poddały się zabiegowi wszczepienia soczewki wewnątrzgałkowej tylko do jednego oka czasami skarżą się na kłopoty takie jak “uczucie zeza” i wrażenie dwóch różnych obrazów w oczach.
Mogą pojawić się powikłania:
2. Zdarza się, że soczewka zostaje wszczepiona zbyt blisko naturalnej soczewki - wtedy może rozwinąć się zaćma. W takim przypadku konieczne będzie usunięcie soczewki i wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Przeciwwskazania do soczewek fakijnych
Do zabiegu wszczepienia soczewek wewnątrzgałkowych istnieje kilka przeciwwskazań. Wśród nich wymienia się:
- Nieustabilizowaną, zmienną wadę wzroku. Aby zakwalifikować się na zabieg, wada powinna utrzymywać się od około 12 miesięcy.
- Choroby oczu: jaskra lub zaćma.
- Obniżona odporność (choroby serca, niedawno przebyta infekcja bakteryjna lub wirusowa)
- Wiek poniżej 21. roku życia lub powyżej 60. r.ż.
Wykonywanie zabiegu odradza się również kobietom w ciąży.
Koszt wszczepienia soczewek fakijnych
Za soczewki fakijne trzeba zapłacić z własnej kieszeni. Zabieg ten, w przeciwieństwie do np. operacji zaćmy, nie jest refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Koszt zabiegu może być różny: zależy od kliniki i miasta. Dokładny koszt szacuje specjalista, zależy on bowiem od takich czynników jak:
- rodzaj korygowanej wady wzroku,
- ceny wizyty kwalifikującej,
- decyzji o korekcji jednego lub obydwóch oczu.
Cena wszczepienia soczewki fakijnej do jednego oka wraz z wizytą kwalifikującą oscyluje w granicach od 6 do 12 tysięcy złotych. Zabieg ten nie należy do tanich. Do tej ceny należy doliczyć wizyty kontrolne, które w zależności od gabinetu - mogą być darmowe lub kosztować około 100-200 złotych.
Ile lat utrzymują się soczewki fakijne?
Jeśli Twoja wada wzroku nie ulegnie zmianie, soczewki fakijne mogą służyć nawet 50-60 lat. Może zdarzyć się, że wada się zmniejszy lub zwiększy - wtedy konieczna będzie wymiana soczewki. Soczewki wewnątrzgałkowe to jednorazowa inwestycja w dobrą jakość widzenia na lata.
Jakie są zalety i wady soczewek fakijnych?
Do zalet soczewek fakijnych należą:
- Wygoda. Soczewek nie trzeba pielęgnować, myć, dezynfekować. Nie ma konieczności pilnowania terminu wymiany szkieł, można w nich pływać i uprawiać wiele aktywności.
- Kompleksowo zastępują okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe.
- Są bezpieczne i trwałe. Zabieg wszczepiania soczewek nie jest ryzykowny dla zdrowia ani życia.
Do wad soczewek wewnątrzgałkowych należy:
- ich wysoka cena i brak refundacji NFZ,
- to, że niektóre osoby po zabiegu przez pewien okres mogą odczuwać ciało obce w oku lub “czuć soczewkę”, co może przyprawiać dużo dyskomfortu,
- ryzyko infekcji: infekcja może wystąpić przez niewłaściwą pielęgnację oka po zabiegu.
Jak pielęgnować oczy po zabiegu?
Po zabiegu wszczepienia soczewki fakijnej należy przestrzegać zasad, które zalecił lekarz. Zazwyczaj należy do nich bardzo delikatne mycie oczu - tak, by nie zalać ich wodą, unikanie aktywności fizycznej i gwałtownych ruchów głową, a także ochrona oczu przed światłem słonecznym, wiatrem, kurzem i pyłem.
Wszczepienie soczewek fakijnych to szybki i nieskomplikowany zabieg. Przynosi efekty na lata. Jeśli pragniesz na stałe pożegnać się z okularami lub soczewkami, soczewki wewnątrzgałkowe są właśnie dla Ciebie.
1. A. Styszyński, Korekcja wad wzroku - procedury badania refrakcji, Wyd. Alfa Medica Press, 2019
2.https://swiatlekarza.pl/prof-dr-hab-n-med-marek-rekas-operacja-krotsza-niz-operacja-zacmy/