ciekawostki

Badanie pola widzenia — na czym polega?

Ambroży fusion
lip 27 2022

Masz spore problemy ze wzrokiem, które objawiają się ograniczoną widocznością? Jeśli dostrzegasz to szczególnie wtedy, gdy chcesz spojrzeć na przedmioty znajdujące się po bokach. Wtedy prawdopodobnie musisz odwrócić głowę, żeby wyraźnie zobaczyć te obiekty. Może to oznaczać, że zostało zaburzone prawidłowe pole widzenia. Dlatego konieczne jest to, żebyś wykonał badanie i poznał przyczyny tego problemu.

badanie pola widzenia

Co to jest pole widzenia?

Pole widzenia to po prostu zakres przestrzeni, jaką jesteś w stanie objąć wzrokiem, co więcej nie musisz wtedy poruszać oczami. Warto zaznaczyć, że sprawne działanie pola widzenia jest uzależnione od sprawności włókien nerwowych, ponieważ to właśnie one przewodzą wrażenia wzrokowe. Poza tym siatkówka oraz płatki potyliczne kory mózgowej pełnią istotną funkcję w tym procesie. Jeśli dojdzie do jakichś problemów w ich funkcjonowaniu, to mogą wystąpić zaburzenia pola widzenia.

Bardzo ważne jest to, żebyś regularnie wykonywał badanie pola widzenia. W końcu pozwoli to na jeszcze szybsze zdiagnozowanie problemu. Tym bardziej jest to istotne, gdyż widzenie peryferyjne niekiedy świadczy o występowaniu groźnych chorób oczu. Szczególnie dotyczy to zwyrodnienia plamki żółtej, jaskry czy odwarstwienia siatkówki. Niekiedy ciemne plamki lub ubytki mogą też oznaczać choroby neurologiczne.

Na czym polega badanie pola widzenia?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że w całkowicie bezpieczny i bezbolesny sposób możesz sprawdzić pole widzenia. Badanie jest wykonywane przy pomocy specjalistycznego urządzenia, czyli perymetru.
W trakcie badania musisz usiąść przed perymetrem, włożyć głowę w oświetloną część urządzenia, a następnie oprzeć czoło i brodę. Dzięki temu głowa pozostaje nieruchoma na czas sprawdzania wzroku. Bardzo ważne jest to, że test oczu jest wykonywany osobno dla każdej gałki. Dlatego jedna jest zasłonięta, gdy sprawdzane jest drugie oko. Polega to na wpatrywaniu się w wyznaczone miejsce. W tym czasie perymetr generuje punkty świetlne o zmiennej intensywności. Twoje zadanie polega na tym, żeby nadusić przycisk, znajdujący się na joysticku, gdy tylko dostrzeżesz światło.

Zazwyczaj podczas badania punkt świetlny zmienia nie tylko swoją intensywność, ale również położenie. Choć szczegóły zależą od tego, jaki rodzaj testu jest przeprowadzany – statyczny czy kinetyczny.

badanie pola widzenia

Kiedy konieczne jest wykonanie badania pola widzenia?

Choroby dotykające narząd wzroku, a także problemy neurologiczne mogą powodować zwężenie pola widzenia. Dlatego jeśli tylko istnieje ryzyko wystąpienia takich chorób, to należy przeprowadzić badanie pola widzenia. Szczególnie często specjaliści decydują się na to, jeśli jest podejrzenie rozwarstwienia siatkówki, retinopatii barwnikowej czy rozwinięcia się jaskry. Ograniczone pole widzenia może też świadczyć o zwyrodnieniu plamki żółtej, cukrzycy typu I lub II, nadczynności tarczycy, zapaleniu tętnicy skroniowej, kłopotów z ośrodkowym układem nerwowym, a także oznaczać choroby przysadki mózgowej. Istnieją również inne powody, wskazujące na to, że niezbędne jest wykonanie badania perymetrycznego.

Pole widzenia jaskrowe

Czy wiesz, w jaki sposób może być wykryta jaskra? Pole widzenia sprawdzone przy pomocy perymetru może ujawnić tę chorobę. Dlatego to właśnie w tym celu jest wykonywane to badanie. Zauważ, że jaskra otwartego kąta bardzo często wiąże się z podobnymi objawami, co ubytek pola widzenia. Właśnie z tego powodu charakterystyczne są trudności z chodzeniem po schodach, pisaniem, czytaniem czy obijaniem się o ściany. Charakterystyczne jest również podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe.

Pole widzenia neurologiczne

Do diagnozowania licznych chorób wykorzystywane jest badanie pola widzenia neurologiczne. Odnosi się to do stwardnienia rozsianego, guzów mózgu czy chorób przysadki mózgowej. Poza tym zawężone pole widzenia może świadczyć o udarze i glejakach. Zatem, jeśli dostrzegasz u siebie ciemne plamki przy wpatrywaniu się w niektóre obiekty, to koniecznie udaj się do okulisty, który później może skierować Cię na badanie neurologiczne.

Zaburzenia widzenia obuocznego – objawy

Ubytek w polu widzenia lub ciemne plamki to charakterystyczne symptomy, wskazujące na problem z zaburzeniem widzenia obuocznego. W takiej sytuacji kluczowe znaczenie ma to, żebyś udał się do specjalisty, który znajdzie dokładną przyczynę schorzenia. Zwróć uwagę na to, że nieprawidłowy kąt widzenia człowieka wywołuje różne objawy. Czasem dotyczy to trudności w rozpoznawaniu twarzy oraz kłopotów z dostrzeżeniem wielu szczegółów. W zależności od rodzaju tego schorzenia może też pojawić się czarna plamka w polu widzenia. To znacznie utrudnia wykonywanie codziennych czynności, sprawia kłopoty podczas pisania oraz czytania. Szczególnie dlatego, że literki i cyferki wydają się zniekształcone czy zamazane.

Kolejnym charakterystycznym objawem zaburzenia widzenia obuocznego jest problem w dostrzeżeniu barw i ograniczone poczucie kontrastu. Dodatkowo trudności wywołuje poruszanie się przy słabym oświetleniu. Dlatego możesz dostrzec u siebie częste wpadanie na przedmioty czy osoby.

Czasem wraz z ubytkiem pola widzenia możesz odczuwać ból przy poruszaniu gałką oczną, błyski, mroczki, zasłony, a także źrenice reagują w sposób nieprawidłowy na światło.

badanie pola widzenia

Ubytki pola widzenia – przyczyny

Problemy z ubytkami pola widzenia mogą mieć różne przyczyny. Zazwyczaj wiąże się to z uszkodzeniem części siatkówki lub nerwu wzrokowego. Choroby neurologiczne również mogą powodować zawężenie pola widzenia. Właśnie z tego powodu konieczne jest wykonanie specjalistycznego badania, które potwierdzi diagnozą, a do tego pomoże znaleźć przyczynę tego schorzenia.

Ubytki w polu widzenia – jakie są rodzaje?

  • Hemianopia homonimiczna
    W przypadku hemianopii homonimicznej ubytki pola widzenia są dostrzegalne w obydwu prawych lub lewych połowach. Zazwyczaj ten problem pojawia się w wyniku zaburzeń w nerwach za skrzyżowaniem wzrokowym.
  • Hemianopia heteronomiczna
    Utrata widzenia w obu bocznych lub nosowych połowach widzenia jest charakterystyczna dla hemianopii heteromicznej.

Pole centralne

Obraz centralny jest uzależniony od prawidłowego funkcjonowania drogi wzrokowej i plamki. Niektóre schorzenia typu cukrzycowy obrzęk plamki, zwyrodnienie plamki żółtej niedokrwienie oraz przyjmowane leki mogą wpływać na pojawienie się mroczków. Czasem dochodzi też do obniżenia czułości siatkówki. W tym przypadku pole widzenia człowieka ulega pogorszeniu w centralnej części. Jednak pacjenci rzadko skarżą się na istnienie czarnych plam, co ma związek ze zjawiskiem pozasiatkówkowego percepcyjnego uzupełniania obrazu.

Objawami charakterystycznymi dla ubytków centralnego pola widzenia są trudności w rozpoznawaniu twarzy, problemy z czytaniem i wykonywaniem czynności, wymagających dostrzegania wielu szczegółów.

Jak odczytać wynik pola widzenia?

Zauważ, że pole widzenia człowieka standardowo wynosi ok. 120 stopni. Jeśli widoczność jest niższa od tej normy, to może oznaczać, iż doszło do jakichś ubytków.

Specjalista otrzymuje dane w formie graficznej. Obraz przypomina mapę, dzięki której może dostrzec, czy zostało zaburzone pole widzenia. Wyniki są dość proste do odczytania dla wyspecjalizowanych okulistów. Tym bardziej że ubytki mają różne odcienie szarości – w zależności od tego, jak intensywne jest to schorzenie w konkretnym punkcie.

badanie pola widzenia

Plamy w polu widzenia – leczenie

Poznanie przyczyny ubytków ma ogromne znaczenie, ponieważ wpływa to, na sposób, w jaki leczone będą plamki w polu widzenia. Jeśli zostanie u Ciebie wykryta choroba neurologiczna lub narządu wzroku, to priorytetem jest ich wyleczenie. Wtedy prawdopodobnie pozbędziesz się też ograniczeń w widoczności.

Ciekawym rozwiązaniem jest gimnastyka oczu, ponieważ niektórzy specjaliści uważają, że pozwala zahamować rosnące ubytki. Dodatkowo ćwiczenia połączone z nawilżeniem i relaksem wpływają pozytywnie na kondycję narządu wzroku. Do tego nie musisz poświęcać wiele czasu na ich wykonanie, ponieważ w większości przypadków wystarczy zaledwie 5-15 sekund, aby narysować gałką znak nieskończoności. Kolejny sposób polega na zakrywaniu oczu, co pozwala maksymalnie ograniczyć dopływ światła, a to sprawi, że oczy będą zrelaksowane.

Badanie pola widzenia – cena

Wiesz już, jak bardzo ograniczone pole widzenia człowieka wpływa na codzienne funkcjonowanie. Dlatego niezwykle ważne jest badanie, które potwierdzi tę diagnozę. Bez problemu wykonasz je właściwie w każdym gabinecie. Zazwyczaj koszt mieści się w przedziale między 150 a 200 zł. Choć te stawki mogą różnić się w zależności od wielkości miasta. W mniejszych miejscowościach zaburzenia widzenia w jednym oku z pomocą perymetru sprawdzisz już nawet za 70 zł.

Udostępnij