Pielęgnacja oczu

Spanie w soczewkach - czy jest bezpieczne?

Ambroży fusion
cze 2 2023

Soczewki kontaktowe to dobra alternatywa dla okularów korekcyjnych. Posiadają szereg zalet, dzięki czemu są coraz częściej wybieraną formą korekcji. Odpowiednio dobrane szkła kontaktowe korygują wadę wzroku, są niewyczuwalne na oku oraz nie wpływają na wizerunek użytkownika. Są one umieszczane bezpośrednio na rogówce oka, przez co poruszają się wraz z gałką oczną i dzięki temu zapewniają wyraźne widzenie w każdym kierunku.  Skoro soczewki kontaktowe są takie niewyczuwalne, to co jeśli zapomnimy o ich zdjęciu przed pójściem spać lub przed drzemką? Czy spanie w soczewkach jest bezpieczne? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości na ten temat.
Czy spanie w soczewkach jest bezpieczne?

Czy spanie w soczewkach kontaktowych jest bezpieczne?

Specjaliści zgodnie odradzają spanie w soczewkach. Wszystko za sprawą złożonych mechanizmów, które zachodzą w obrębie narządu wzroku w momencie zamkniętych powiek. Zapotrzebowanie rogówki na tlen znacznie wzrasta, a dodatkowa warstwa, jaką stanowi soczewka kontaktowa, stanowi blokadę do jego przenikania. Niedotlenienie rogówki spowodowane niewystarczająca ilością docierającego do niej tlenu powoduje, że komórki rogówki tracą zdolność do skutecznego zwalczania bakterii. Może to skutkować poważnymi powikłaniami.

Centers for Disease Control and Prevention (CDC) informuje, że spanie w soczewkach kontaktowych zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji oka od 6 do 8 razy! Dotyczy to zarówno soczewek korygujących wady wzroku, jak i tych o mocy 0,00 D.

Na szczęście rynek optyczny bogaty jest w produkty spełniające wymagania i oczekiwania zdecydowanej większości użytkowników. Z myślą o osobach, dla których koniecznością jej możliwość snu w soczewkach powstały szkła kontaktowe do noszenia w trybie ciągłym, tzw. całodobowe

Jakie są skutki spania w soczewkach?

Jakie są skutki spania w soczewkach?

Spanie w soczewkach, które nie są do tego przeznaczone, znacznie zwiększa ryzyko powstania infekcji w obrębie oczu. W poważnych przypadkach może prowadzić to nawet do trwałego uszkodzenia rogówki, a nawet utraty wzroku. Jednym z najczęściej pojawiających się schorzeń, którego przyczyną może być sen w szkłach kontaktowych, jest bakteryjne zapalenie spojówek. Poza tym wystąpić może m.in. bardzo bolesne owrzodzenie lub zapalenie rogówki. Choć powikłania te występują stosunkowo rzadko, niosą za sobą nieprzyjemne skutki, takie jak np. blizny mogące mieć długotrwały wpływ na wzrok. 

Skutki zaśnięcia w soczewkach kontaktowych nie muszą być aż tak drastyczne. Mimo wszystko, przypadkowa drzemka z zaaplikowanym produktem wywołać może niemały dyskomfort. Gdy wstaniemy, poczujemy suche, zaczerwienione oczy, które dodatkowo mogą być opuchnięte i piekące. Poza tym problem stanowić może również zdjęcie soczewki z oka.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów należy jak najszybciej zgłosić się do okulisty, który wdroży odpowiednie leczenie. Podczas leczenia infekcji zabrania się używania soczewek kontaktowych, a powrót do nich możliwy jest dopiero po całkowitym pozbyciu się problemu.

Spanie w soczewkach całodobowych

Spanie w soczewkach całodobowych 

Wyjątkiem od reguły zakazu spania w soczewkach kontaktowych są modele o przedłużonym trybie noszenia, nazywane również całodobowymi lub szkłami kontaktowymi „dzień i noc”. Według zaleceń producentów mogą być one stosowane przez 30 dni i 29 nocy bez konieczności zdejmowania do snu. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego materiału, który warunkuje odpowiednie parametry techniczne.

Soczewki całodobowe wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego. Zawarty w szkłach kontaktowych silikon odpowiada za tlenoprzepuszczalność, natomiast hydrożel warunkuje uwodnienie. Połączenie to pozwala na uzyskanie możliwie najlepszych parametrów technicznych. Ilość tlenu docierającego do oka jest wystarczająca, by utrzymać narząd wzroku w dobrej kondycji nawet podczas snu. Dzięki temu soczewki o przedłużonym trybie noszenia nie niosą za sobą konieczności zdejmowania. 

Warto pamiętać o tym, że wszystkie soczewki, niezależnie od zastosowanego materiału, ograniczają ilość dostarczanego do oka tlenu. Nie jest to odczuwalne w ciągu dnia, gdy mrugając nawilżamy oczy, ułatwiając transmisję tlenu do rogówki. Mimo iż soczewki całodobowe nie muszą być zdejmowane do snu, zaleca się możliwie jak najczęstsze ściąganie produktu z oka, chociażby w celu ich pielęgnacji. 

Co zrobić gdy zasnę w soczewkach?

Co zrobić w przypadku zaśnięcia w soczewkach, które nie są całodobowe?

  1. Po przebudzeniu natychmiast zdejmij soczewki. Jeśli ich usunięcie będzie problematyczne, skorzystaj z kropli do oczu by nawilżyć powierzchnię.
  2. Soczewki wielokrotnego użytku, np. dwutygodniowe lub miesięczne, należy poddać odpowiedniej, dokładnej pielęgnacji, po czym schować do pojemniczka. W przypadku soczewek jednodniowych – wyrzucić. 
  3. Zadbaj o oczy, stosując nawilżające krople
  4. Wstrzymaj się od korzystania z soczewek kontaktowych w ciągu kilku najbliższych godzin. 

Podsumowując, spanie w soczewkach może pociągnąć za sobą szereg nieprzyjemnych powikłań. Gdy jednak taka sytuacja się przydarzy, zadbaj o to by czym prędzej zapewnić oczom upragniony komfort. Dzięki temu szybko wrócą one do pierwotnego stanu, a ty pozbędziesz się uczucia suchości, zaczerwienienia i innych dolegliwości. Gdy dyskomfort się utrzymuje lub nasila, czym prędzej skontaktuj się z okulistą.

Udostępnij