ciekawostki

Drganie powieki – skąd się to bierze?

Ambroży fusion
paź 19 2022

Drganie powieki

Drganie powieki zdarza się od czasu do czasu każdemu. Zazwyczaj trwa krótką chwilę – kilkanaście sekund, niekiedy kilka minut. Skacząca powieka – jak często to określamy – to mimowolne skurcze w okolicy oka. Czy to zjawisko powinno nas niepokoić? Czytaj nasz artykuł!

Dlaczego powieka drga?

Drganie powieki to nic innego jak chwilowy skurcz mięśni. Tak jak zdarza się, że skurcz złapie nas w łydce, tak może się to zdarzyć w innym miejscu ciała. Oko otaczają drobne mięśnie odpowiadające za pracę powiek.

„Latające oko” – nie jest bolesne i najczęściej jest tak, że dla otoczenia zjawisko to pozostaje niewidoczne (lub ledwie zauważalne). A my doznajemy go bardzo intensywnie. Wszystko dlatego, że okolice oczu są mocno unerwione. W istocie skurcze powiek są bardzo małe, ale my je mocno odczuwamy.

Dlaczego powieka drga?

Drganie powieki – przyczyna

Co oznacza drganie powieki? Przyczyn może być kilka. Najczęściej ich powodem jest:

  • Brak witamin i soli mineralnych

Przyczyna drgania powieki może być taka sama jak w przypadku skurczów mięśni w innych partiach ciała. Za sprawność układu mięśniowego odpowiadają między innymi magnez, wapń i potas. Powtarzające się skurcze powiek mogą być sygnałem niedoboru ważnych składników. Zadbaj o zbilansowaną dietę bogatą w świeże warzywa i owoce. Możesz też sięgnąć po suplementy diety w tabletkach lub kapsułkach.

  • Duży wysiłek fizyczny

W tym przypadku jest to związane bezpośrednio z powyższą przyczyną. Duży wysiłek fizyczny – po treningu lub po intensywnej pracy, wyczerpuje z organizmu zasoby składników odżywczych. Jest to spotykane u sportowców. Jeżeli zauważysz u siebie skaczącą powiekę po treningu – jest to znak, że musisz zadbać o regenerację. Prawidłowe odżywianie i regularne dostarczanie wszystkich niezbędnych pierwiastków uwolni Cię od drgania powieki.

  • Ciąża

Skurcze powiek, które zdarzają się u kobiet w ciąży, to także sygnał niedoborów. Rozwijający się płód jest ogromnym wyzwaniem dla ciała przyszłej mamy. Ciąża to fizyczne obciążenie, większy wysiłek i zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze, witaminy i minerały. Skacząca powieka u ciężarnej to ważny symptom, którego nie wolno lekceważyć. Pogłębiające się niedobory mogą źle wpływać zarówno na dziecko, jak i matkę. Braki pierwiastków ważnych dla zdrowia mogą być przyczyną poważniejszych zaburzeń układu krążenia i serca.

  • Stres

Jednym z powodów drgania powieki może być przedłużający się stres. Ma to związek z długotrwałym napięciem nerwowym i wydzielaniem się kortyzolu – hormonu stresu. Utrzymujący się przez dłuższy czas stres także wyczerpuje zasoby witamin i minerałów z organizmu. Najlepszym wyjściem byłoby oczywiście unikanie stresujących sytuacji. Ale nie zawsze jest to możliwe. Wówczas warto popracować nad technikami relaksacyjnymi. Zdrowa dieta bogata w źródła witamin i soli mineralnych z pewnością pozwoli utrzymać organizm w dobrej kondycji.

Skacząca powieka - przyczyny

  • Nadużywanie kawy lub napojów energetyzujących

Skurcze powiek mogą występować z powodu spożywania nadmiernych ilości kofeiny. Pobudzająca substancja może nasilać napięcia mięśni. Dlatego ogranicz spożywanie kawy i innych produktów zawierających kofeinę.

  • Skacząca powieka jako uboczny skutek lekarstw

Jeżeli zaobserwujesz u siebie pulsujące oko w momencie gdy rozpocząłeś przyjmowanie jakichś leków – powiedz o tym lekarzowi. Istnieją pewne medykamenty, których zażywanie ma takie skutki uboczne. Należy skonsultować tę sytuację z lekarzem by upewnić się, że wdrożona terapia nie będzie szkodliwa.

Dystonia jako przyczyna drgania powieki

Bardzo rzadko spotykanym przypadkiem jest dystonia, czyli bardzo silny skurcz powiek, który pojawia się na obydwóch oczach. W skrajnych przypadkach dystonii skurcz jest na tyle mocny, że uniemożliwia utrzymanie otwartych powiek. Metodą leczenia dystonii są zastrzyki z botoksu, które niwelują napięcie mięśni twarzy.

Jeśli masz wadę wzroku, sprawdź https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne-korekcyjne

Drganie powieki – czy potrzebny jest lekarz?

Co oznacza drganie powieki? Jeśli latające oko zdarza nam się często i nie ustępuje – należy skonsultować się z lekarzem. Podstawowe badania krwi pozwolą ustalić niedobory.
Niepokój powinny wzbudzić współwystępujące symptomy, takie jak łzawienie lub inne wydzieliny w oku, pogorszenie ostrości widzenia, opadająca lub niedomykająca się powieka.

Przyczyny drgania powieki

Jeżeli skaczącej powiece towarzyszą inne objawy, takie jak bóle głowy, zdrętwienie, tkliwość – jest to podstawa do badań neurologicznych. W tym celu lekarz może skierować pacjenta na EEG i rezonans magnetyczny. Drgająca powieka może pojawiać się u osób cierpiących na:

- stwardnienie rozsiane
- zespół Tourette’a
- paraliż nerwów twarzy
- połowiczny kurcz twarzy

Skurcze powiek i inne choroby

Skurcze powiek sporadycznie mogą występować wraz z inną chorobą. Lekarze notują związek drżenia powieki i jaskry. Zdarza się to również w przypadkach zapalenia rogówki i erozji rogówki.

Drganie powieki w nielicznych przypadkach może występować przy:

- zaburzeniach pracy tarczycy
- rozwoju guza mózgu
- boreliozie
- nadmiernych napięciach mięśni szyi i głowy

Drganie powieki – jak zapobiegać?

Drgająca powieka, nawet jeśli trwa tylko chwilę – może być denerwująca. Przez latające oko trudno się skupić na pracy czy nauce. Aby uniknąć skurczu powiek warto dbać o wartościową dietę sprzyjającą zdrowiu oczu. A jeśli już nam się zdarzy drganie powieki – możemy spróbować załagodzić to poprzez delikatny masaż okolic oka. Pozwoli to na zmniejszenie napięcia drobnych mięśni twarzy. Jeśli skurcz powieki nie chce samoistnie minąć – zastosuj ciepłe okłady na oko.

Skacząca powieka

Drganie powieki może mieć związek także ze stosowaniem używek. Zrezygnuj z alkoholu i papierosów, ponieważ wyczerpują one zasoby witamin i minerałów w organizmie.

Jak uniknąć skaczącej powieki?

- zwracaj uwagę na dobrze skomponowaną dietę, w której znajdą się świeże warzywa i owoce,
- ogranicz używanie alkoholu i papierosów,
- zmniejsz ilości spożywanej kofeiny,
- podczas wysiłku fizycznego dbaj o uzupełnianie witamin i soli mineralnych,
- pij wodę mineralną lub stosuj suplementy diety,
- unikaj stresu.
 


Bibliografia:

1. How To Stop Eye Twitching. American Academy of Ophthalmology, https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/how-to-stop-eye-twitching.
2. A. Fratila, A. Zubcov-Iwantscheff, W. P. Coleman, Atlas chirurgii powiek i okolicy około oczodołowej, wydawnictwo MediPage, 2019.
3. Eyelid Spasms (Eye Twitching or Eye Twitch), Kellogg Eye Center - Michigan Medicine, https://www.umkelloggeye.org/conditions-treatments/eyelid-spasms-eye-twitching-or-eye-twitch.

Udostępnij