Wybieramy soczewki

Co oznaczają parametry soczewek na opakowaniu?

Ambroży fusion
paź 5 2021

Parametry soczewek kontaktowych to elementy potrzebne do tego, by odpowiednio dobrać soczewki kontaktowe pod rodzaj wady wzroku. Odpowiadają one również za charakterystykę i specyfikację danych soczewek. Opakowanie zawierające soczewki jest skarbnicą wiedzy na ten temat. Dowiedz się co dokładnie oznaczają parametry soczewek na opakowaniu.

co oznaczają parametry soczewek kontaktowych?

Charakterystyka parametrów soczewek

Parametry, które znajdziesz na opakowaniu soczewek dotyczą wady wzroku, którą korygują oraz ich specyfikacji. Dzięki temu możesz dowiedzieć się wielu przydatnych rzeczy już z samego opakowania. Do parametrów, które odpowiadają za wadę wzroku należą:

 • PWR/Sphere – czyli moc sferyczna soczewek,
 • CYL – moc cylindra (występuje jeśli Twoja wada to astygmatyzm),
 • AX/AXIS – oś soczewek (dotyczy astygmatyzmu),
 • ADD/MAX ADD – addycja, czyli dodatek do bliży (dotyczy soczewek progresywnych),
 • BC – krzywizna soczewek,
 • DIA – średnica soczewek, podawana w milimetrach.

Dzięki tym parametrom możesz szybko kupić soczewki kontaktowe spisując (lub zapamiętując) parametry z recepty od optometrysty, na której najczęściej znajdują się te same oznaczenia. Jeśli masz zwykłą wadę wzroku taką jak krótkowzroczność, czy dalekowzroczność to są Ci potrzebne w zasadzie trzy parametry: PWR, BC i DIA. Przy bardziej złożonych wadach wzroku jak astygmatyzm lub presbiopia jest potrzebna cała reszta.

co oznaczają parametry soczewek kontaktowych

Parametry soczewek – specyfikacja

Oprócz podstawowych parametrów soczewek na opakowaniu możesz znaleźć także informacje na temat specyfikacji soczewek. Te również mają swoje oznaczenia oraz nazwy takie jak:

 • Dk/t – oznacza przepuszczalność tlenu
 • Uwodnienie – poziom zawartości wody w soczewkach podawany w procentach
 • Filtr UV i jego kategoria – oznaczenie mówiące o tym, czy soczewki ochronią nasze oczy przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, np. UV blocking
 • Okres noszenia – np. 1-Day to soczewki jednodniowe
 • Hydrogel/Silicone Hydrogel – wskazuje na materiał wykonania soczewki – hydrożelowe lub silikonowo-hydrożelowe

Jeśli te parametry są zawarte na opakowaniu to możesz z nich dużo wyciągnąć chociażby pod kątem jakości soczewek.

Parametry soczewek, a parametry okularów

Należy pamiętać, że parametry z recepty okularowej nie są takie same jak do soczewek. Przede wszystkim na recepcie okularowej nie znajdziesz takich parametrów jak krzywizna i średnica. Dlatego nie jesteś w stanie dobrać sobie sam soczewek ponieważ bez specjalisty nie określisz tych dwóch wartości. Po za tym moce soczewek mogą różnić się od mocy soczewek okularowych. Różnica ta wynika ze zmiany ogniskowej – okulary nosi się w odległości od oczu, a soczewki bezpośrednio na oczach.

Czy można sobie samemu dobrać soczewki?

Jeśli chcesz zachować swoje oczy w dobrej kondycji, a także dobrze korygować swoją wadę wzroku to nie dobieraj sobie sam soczewek. Niepotrzebnie wydasz pieniądze w poszukiwaniu soczewek idealnych dla siebie. Trzymaj się parametrów, które przepisał Ci specjalista. Recepta wprost i bezkompromisowo mówi Ci jakie soczewki powinieneś nosić. Pamiętaj, że soczewki są dobierane indywidualnie pod wadę wzroku, kształt i budowę soczewki oraz predyspozycje do ich noszenia. Przestrzegaj zaleconych parametrów i ciesz się dobry widzeniem. Jeśli nosiłeś już dotychczas soczewki kontaktowe, ale przestały Tobie odpowiadać na przykład pod względem odczuwanego komfortu, możesz bez wychodzenia z domu skorzystać z Wirtualnego Gabinetu Bezokularow.pl. Tam, optometrysta pomoże Tobie dobrać bardziej odpowiadające Twoim potrzebom soczewki i to całkowicie za darmo.

Udostępnij