Wybieramy soczewki

Twarde soczewki kontaktowe

Ambroży fusion
kwi 6 2022

Soczewki twarde są stosowane znacznie rzadziej w porównaniu do miękkich modeli. Ma to związek z ich zastosowaniem, ponieważ są wykorzystywane jedynie w przypadku skomplikowanych wad wzroku bądź do korekcji niektórych schorzeniach. Dowiedz się, ile kosztują twarde soczewki kontaktowe i czym właściwie się wyróżniają.

Co to są soczewki twarde?

Skuteczna alternatywa, nowoczesna budowa i konstrukcja dopasowana do potrzeb oka – dokładnie tym charakteryzują się twarde soczewki. Właśnie z tego powodu ich popularność na całym świecie ciągle rośnie – dzięki temu w Polsce korzysta z nich ok. 14% osób z wadą wzroku. Ma to związek z doskonałą korekcją wzroku, a także z brakiem ograniczeń w polu widzenia, co daje im przewagę w porównaniu do oprawek okularów korekcyjnych. Poza tym stanowią idealne rozwiązanie dla osób z bardzo dużym astygmatyzmem. Wtedy wyróżniają się większą skutecznością niż okulary korekcyjne. Przydają się także u pacjentów borykających się z miopią, czyli głęboką krótkowzrocznością.

soczewki twarde

Kiedy wybierać twarde soczewki kontaktowe?

Naprawdę wiele osób może stosować soczewki twarde. Astygmatyzm jednak to jedna z najczęstszych przypadłości, gdzie tradycyjne szkła kontaktowe nie są wystarczające. Przede wszystkim ma to związek ze specyficzną budową oka – przypomina piłkę do rugby, a nie do piłki nożnej. Oprócz tego soczewki twarde warto wybierać, jeśli masz skomplikowaną wadę refrakcji bądź schorzenia związane z narządem wzroku. W takich przypadkach najlepiej sprawdzają się soczewki twarde na noc i na dzień – tak naprawdę sam możesz zdecydować, czy wolisz korzystać z trybu dziennego lub ciągłego.

Twarde modele przydają się także wtedy, gdy masz m.in.:

  • zespół suchego oka,
  • stożek rogówki,
  • nieregularny kształt rogówki, co jest związane z wykonanym zabiegiem bądź urazem mechanicznym,
  • wykonany przeszczep rogówki,
  • nieregularny lub wysoki astygmatyzm,
  • zaawansowaną krótkowzroczność,
  • zaawansowaną dalekowzroczność.

Soczewki twarde a miękkie – różnice

Bez wątpienia to właśnie miękkie modele należą do najchętniej wybieranych, co ma związek z ich właściwościami oraz możliwościami korekcji standardowych wad wzroku typu krótko- i dalekowzroczność. Poza tym są łatwo dostępne – w końcu można je znaleźć nawet w drogerii. Dodatkowo występują w wielu wariantach, a nawet mają różne kolory i właściwości, co pozwala na ich maksymalne dopasowanie do potrzeb oczu. Dzięki temu nawet osoby o wrażliwych oczach lub alergicy mogą korzystać z tego typu udogodnienia. Jednocześnie miękkie szkła nie zawsze są wystarczające, a w takim przypadku konieczne jest skorzystanie z twardych opcji, bo tylko one zapewniają skorygowanie wzroku na wysokim poziomie. Po prostu soczewki miękkie i twarde są skierowane do nieco innej grupy osób. Oprócz tego wersje dla astygmatyków, jak już sama nazwa wskazuje, są nieco sztywniejsze. W ten sposób mogą nadać rogówce odpowiedni kształt, nie przemieszczają się na gałce ocznej i pozostają niezmienione przez cały czas użytkowania. Zwróć również uwagę na to, że dokładny kształt jest uzależniony od wady wzroku, dlatego mają bardziej indywidualny charakter w porównaniu do miękkich modeli.

soczewki twarde a miekkie różnice

Zauważ, że sztywność soczewek kontaktowych jest przede wszystkim uzależniona od wykorzystanego materiału, który jest inny w twardych i miękkich szkłach. Wersje dla astygmatyków zazwyczaj są wykonane z gazoprzepuszczalnego tworzywa RGP. Dodatkowo takie soczewki są nieco mniejsze, dzięki temu spełniają swoją funkcję i zakrywają jedynie centralną część rogówki.

Soczewki twarde – opinie

Wiesz już, że właśnie dla Ciebie są twarde soczewki kontaktowe? Opinie osób, które już skorzystały z tego rozwiązania, na pewno będą przydatne podczas podejmowania ostatecznej decyzji. Przede wszystkim takie modele są chwalone za swoją skuteczność. Poza tym nareszcie na rynku dostępne są soczewki skierowane do osób ze specyficzną budową rogówki lub po prostu dla pacjentów z mocniejszym astygmatyzmem. Ma to ogromne znaczenie, jeśli masz już dość noszenia okularów korekcyjnych. W końcu szkła kontaktowe jeszcze lepiej prezentują się na twarzy, bo jej nie zakrywają.

Warto też poznać wskazywane wady, jakie mają soczewki twarde. Opinie przede wszystkim wskazują na początkową trudność w ich zakładaniu. Nieco sztywniejsza powierzchnia wymaga maksymalnej precyzji, więc przyzwyczajenie się do nich wymaga kilku dni. Jednocześnie wiele osób podkreśla, że potrzeba cierpliwości, a wtedy z czasem przyjdzie wprawa w aplikacji soczewek.

soczewki twarde opinie

Soczewki kontaktowe twarde – cena

Standardowo nieco więcej zapłacisz za soczewki twarde. Cena jest jednak uzależniona od tego, na jakie modele się zdecydujesz. W końcu do dyspozycji masz zarówno wersje jednodniowe, jak i miesięczne bądź przeznaczone do dłuższego użytkowania. Zwróć również uwagę na to, że nieco bardziej specyficzną budowę mają twarde soczewki. Cena zatem stanowi najlepsze odzwierciedlenie tego, jak nowoczesne są te modele. Choć wiele zależy również od miejsca, gdzie je zamówisz. Zazwyczaj ich koszt mieści się w przedziale od 100 do 300 zł.

Soczewki twarde – refundacja

Nie chcesz płacić zbyt wiele za twarde soczewki kontaktowe? Cena może ulec zmniejszeniu, gdy skorzystasz z refundacji. Szczególnie warto wziąć pod uwagę tę opcję, jeśli Twoja wada wzroku nie ulega zbyt częstej zmianie. W końcu z takiego obniżenia kosztów możesz skorzystać jedynie raz w roku. Poza tym weź pod uwagę warunki, jakie trzeba spełnić, żeby obniżyć cenę za soczewki twarde. Refundacja dotyczy przede wszystkim osób z:

  • dużą różnicą korekcji między jednym a drugim okiem – musi to być więcej niż 4,0 dioptrii,
  • dużym astygmatyzmem,
  • wadą stożka rogówki.

W takim przypadku soczewki kontaktowe twarde mogą być tańsze o 350 zł, co stanowi 70% 500 zł.

Udostępnij