Wady wzroku

Krótkowzroczność u dzieci

Ambroży fusion
lis 3 2021

Krótkowzroczność to prawdziwa plaga, która dotyka coraz większą liczbę dzieci oraz dorosłych. Kluczowe w rozpoznaniu tej wady wzroku jest badanie ostrości wzroku u dzieci.

Dlatego już teraz dowiedz się, na czym polega krótkowzroczność, jakie są objawy krótkowzroczności i jak ją leczyć u dzieci.

Krótkowzroczność – co to?

Krótkowzroczność u dzieci to coraz częstszy problem. Dawniej borykały się z nią dzieci, kończące szkołę podstawową lub też te będące w gimnazjum. Obecnie bardzo często można spotkać maluchy, które ledwo rozpoczęły naukę w szkole, a które już mają spory problem z krótkowzrocznością.

Czym się objawia ta wada wzroku? Otóż wiąże się przede wszystkim z gorszym widzeniem obiektów, znajdujących się w dalszej odległości. Napisy na tablicy czy obiekty znajdujące się w drugiej stronie korytarza, stają się rozmazane i mniej ostre. Za to krotkowzrocznosc wyróżnia się tym, że doskonale widzimy wszystko z bliska. W dalszej części tego artykułu dowiesz się m.in. jak wyleczyć wadę wzroku, jaką jest krótkowzroczność.

Przyczyny krótkowzroczności u dzieci

Można wymienić wiele przyczyn krótkowzroczności u dzieci, jednak najpowszechniejsze spośród nich są 3, które opiszemy szczegółowiej.

Krótkowzroczność przyczyny, o których warto wiedzieć:

  • genetyka – choroby oczu u dzieci bywają też sprawą genetyczną, jeśli rodzice mają problem z krótkowzrocznością, to istnieje spore prawdopodobieństwo, iż dziecko także będzie miało z nią problem, krótkowzroczność wysoka bardzo często wynika z uwarunkowania genetycznego,
  • obciążenie dla wzroku – wady wzroku u dzieci w wieku szkolnym to częsta przypadłość, gdyż właśnie wtedy wzrok uczniów jest mocno obciążony przez czytanie i naukę, z czasem ilość materiału się zwiększa, więc krótkowzroczność u dzieci tym bardziej jest niepokojącym zjawiskiem,
  • nowe technologie – w pierwszej kolejności trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że bardzo negatywny wpływ na oczy mają urządzenia, emitujące niebieskie światło, tj. smartfony, tablety, konsole, telewizory i komputery.

Teraz już wiesz, skąd bierze się krótkowzroczność u dzieci. Przyczyny jednak to nie wszystko, teraz przekonaj się, jakie są objawy.

krótkowzroczność u dzieci

Objawy krótkowzroczności

Duża krótkowzroczność objawia się rozmazanym widokiem z daleka. Obrazy, osoby i obiekty znajdujące się w dalszej odległości są rozmyte, przez co dziecko mruży oczy, a także często przeciera oczy. Krótkowzroczności towarzyszą często bóle głowy, zmęczenie gałek ocznych czy suchość oka.

Warto zwrócić uwagę na samo zachowanie, gdy dziecko jest powolne, ma problemy z koncentracją, obniżają się jego wyniki w nauce – wszystko to może być związane z problemami ze wzrokiem.

Czy wada wzroku u dziecka może się cofnąć?

Tak naprawdę każda wada jest nieco inna. Duży wpływ ma stopień zaawansowania, towarzyszący krótkowzroczności u dziecka i to na jego podstawie będzie można ocenić, czy wada wzroku może się zmniejszyć.
Bardzo często przy krótkowzroczności niskiej i średniej wada się cofa. Proces ten może być samoistny i trwać nawet do 15. lub 17. roku życia. To sprawa bardzo indywidualna. Pozytywny wpływ ma także profilaktyka, np. ograniczenie korzystania z urządzeń typu tablety i smartfony czy odpowiednia dieta.

Krótkowzroczność u dzieci – dieta

Bardzo ważne jest to, aby dieta dziecka była odpowiednio zbilansowana. Tym bardziej gdy już są widoczne objawy krótkowzroczności. Pozytywny wpływ, a nawet zmniejszenie się wady następuje, gdy dieta dziecka wzbogacona jest w warzywa i owoce, takie jak:

  • marchew, szpinak, jarmuż,
  • bataty,
  • botwina, cukinia, brukselka.

Zawierają one witaminę A i luteinę, które znakomicie wpływają na wzrok nie tylko u dzieci, ale też u dorosłych.

krótkowzroczność u dzieci

Leczenie krótkowzroczności

Bardzo ważne jest to, aby jak najszybciej została zdiagnozowana krótkowzroczność u dzieci. Leczenie może nie tylko pomóc w odzyskaniu wysokiej jakości widzenia, ale też w poprawie wyników w szkole czy w zyskaniu większej pewności siebie. Konieczne są badania już od pierwszego roku życia, a później regularnie co 2 lata.

Okulista po badaniu pozwoli określić, jak leczyć krótkowzroczność u dzieci. Zazwyczaj dobrym rozwiązaniem jest po prostu korekcja oczu. Można wykorzystać w tym celu zarówno soczewki kontaktowe, jak i okulary korekcyjne. Wada wzroku minus może się pogłębiać, dlatego dzięki badaniom będzie wiadomo, czy należy wymienić szkła, czy też nie.

Jak leczyć krótkowzroczność? Niekiedy stosowana jest korekcja laserowa, która jest bezpieczna i mało inwazyjna.

Atropina dla dzieci

Gdy wada została zdiagnozowana, specjalista może zalecić leczenie atropiną, aby wyleczyć krótkowzroczność. Czy da się wyleczyć w ten sposób? Coraz więcej źródeł wskazuje na to, że atropina stosowana w formie kropli do oczu pozwala spowolnić rozwój krótkowzroczności, jednak nie jest to sposób, aby całkiem wyeliminować krótkowzroczność. Leczenie tego typu koniecznie musi odbywać się pod okiem lekarza.

Teraz już wiesz, co to jest krótkowzroczność u dzieci oraz będziesz w stanie rozpoznać jej objawy. W razie potrzeby udaj się do specjalisty, aby przekonać się, czy wada wzroku może się cofnąć i jak powinno wyglądać leczenie. Nieleczona i ignorowana wysoka krótkowzroczność u dzieci jest niebezpieczna, gdyż zwiększa ryzyko jaskry i zaćmy oraz wyobcowania dziecka.

Udostępnij