Pielęgnacja oczu

Soczewka utknęła pod powieką - co robić?

Ambroży fusion
wrz 6 2024

Soczewka utknęła pod powieką

W soczewkach kontaktowych można skakać, biegać, tańczyć. To niezwykle praktyczne narzędzie korekcji wzroku, którego grono zwolenników jest coraz szersze. Soczewki są bardzo bezpieczne, ale ich użytkownicy miewają pewne obawy: czy soczewka może utknąć pod powieką? Co zrobić, gdy tak się stanie? W tym artykule odpowiemy na te pytania i przedstawimy praktyczne sposoby, jak radzić sobie w takich momentach. Sprawdź!

Co zrobić, gdy soczewka utknie pod powieką?

Jeśli oczy lub soczewki nie są wystarczająco nawilżone lub jeśli szkła kontaktowe są przeterminowane i nie posiadają już swoich niezbędnych właściwości, to mogą utknąć na powierzchni rogówki lub pod powieką. O ile soczewka przyklejona do rogówki nie budzi dużego strachu, ponieważ jest widoczna na gałce ocznej, to soczewka, która zniknie pod powierzchnią powieki może spowodować stres. 

Sposoby na poradzenie sobie z soczewką zaklinowaną pod powieką:

1. Ruchy gałkami ocznymi. 

Najprostszym i najszybszym sposobem na odblokowanie soczewki, która utknęła pod powierzchnią powieki, są ruchy gałkami ocznymi. Zastosuj regułę przeciwieństw: jeśli soczewka utknęła pod dolną powieką, spójrz maksymalnie w górę i kilkukrotnie zamrugaj. Jeśli pod górną - zrób to samo patrząc maksymalnie w dół. Czynności te najpierw wykonaj przy otwartych, a następnie przy zamkniętych powiekach. Soczewka powinna się poluzować i wrócić na swoje miejsce, dzięki czemu w łatwy sposób ją wyciągniesz. 

2. Nawilżenie powierzchni oczu. 

Nawilżenie powierzchni gałki ocznej to bardzo skuteczny sposób na soczewkę pod powieką. Do oka należy wprowadzić krople nawilżające lub roztwór soli fizjologicznej, najlepiej w nieco większej niż zazwyczaj ilości. Dzięki temu soczewka powinna się bez problemu odblokować, a jej wyjęcie nie powinno sprawić Ci większego problemu. Sprawdź, jak nawilżyć suche i zmęczone oczy.

Co, gdy domowe sposoby na wyjęcie soczewki nie pomogą? 

Może zdarzyć się, że opisane przez nas sposoby nie pomogą w bezpiecznym wyjęciu soczewki spod powieki. W takich przypadkach do wyjęcia szkła kontaktowego możesz użyć specjalistycznej przyssawki - o ile umiejscowienie soczewki na to pozwala, a Ty posiadasz takie akcesoria. 

Pod żadnym pozorem jednak nie próbuj wyciągać zaklinowanej soczewki przy pomocy ostrej pęsety, patyczka, wykałaczki czy innych nieprzeznaczonych do tego przedmiotów! Możesz przez przypadek uszkodzić nabłonek rogówki lub nawet zrobić sobie krzywdę.. 

Jeżeli nie potrafisz samodzielnie wyjąć soczewki z powierzchni oka, powinieneś udać się do okulisty lub optometrysty

Specjalista w łatwy i bezpieczny sposób usunie zablokowaną soczewkę. Doradzi również, jak unikać takich problemów w przyszłości. 

Jak zapobiegać takim problemom? 

Soczewka zaklinowana pod powieką to bardzo często stres i zbędny niepokój. Aby unikać takich sytuacji możesz stosować kilka środków zapobiegawczych: 

- Dobierz odpowiednie szkła kontaktowe.

Aby soczewki należycie pełniły swoją funkcję, powinny być dobrze dobrane. Jak dobrze dobrać soczewki? W tym celu przed zakupem szkieł kontaktowych powinieneś udać się na badanie wzroku i poinformować swojego specjalistę o tym, że zamierzasz korzystać z tego narzędzia korekcji. Wypisze on odpowiednią receptę, z którą kupisz szkła kontaktowe o odpowiednich parametrach dostosowanych do Ciebie indywidualnie. 

- Dbaj o właściwą pielęgnację soczewek. 

O szkła kontaktowe należy odpowiednio dbać: dzięki temu zachowają one wszystkie swoje właściwości na tak długo, jak długo wynosi ich okres użytkowania. W tym celu powinieneś regularnie je czyścić, ściągać przed snem (za wyjątkiem soczewek całodobowych) i odkładać do pojemniczka wypełnionego płynem. 

- Regularnie nawilżaj oczy. 

Nawilżenie oczu jest bardzo ważne, w szczególności jeśli pracujesz w niekorzystnych warunkach: wśród pyłu, kurzu czy innych drażniących substancji. Dzięki korzystaniu z kropli nawilżających nie tylko unikniesz zaklinowania się soczewki pod powieką, ale również zapobiegniesz możliwym podrażnieniom i zaczerwienieniom

- Staraj się nie pocierać oczu.

Pocieranie oczu jest odradzane, ponieważ w ten sposób można je podrażnić i przenieść w ich okolice bakterie i wirusy. Pocieranie oczu gdy masz założone soczewki może skutkować ich naruszeniem: przemieszczeniem czy wywinięciem. Jeśli odczuwasz dyskomfort, zamiast pocierać, spróbuj zakropić oczy - w tym celu możesz użyć preparatu sztucznych łez, który powinien przynieść szybką ulgę w przypadku pieczenia, swędzenia czy kłucia. 

 


Bibliografia:

https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/urazyoka/85392,urazy-oka-mechaniczne-urazy-galki-ocznej
https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-robic-gdy-soczewka-utknie-na-oku

Udostępnij