Wybieramy soczewki

Soczewki zmieniające kolor oczu - jak dobrać soczewki kolorowe?

Ambroży fusion
mar 10 2023

Soczewki kontaktowe to świetna alternatywa dla osób zmagających się z wadami wzroku, które jednak nie są fanami okularów korekcyjnych. Zapewniają one wyraźne widzenie, a przez bezpośredni kontakt z powierzchnią oka są również bezpieczną opcją dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Na rynku znajdziemy również kolorowe szkła kontaktowe, która poza podstawową funkcją pełnią również rolę estetyczną. Dzięki nim możliwe jest podkreślenie naturalnej barwy tęczówki, a co więcej, nawet całkowita jej zmiana. Dowiedz się jak dobrać soczewki kolorowe!

Soczewki kolorowe

Czym są soczewki kolorowe?

Kolorowe soczewki kontaktowe, tak jak ich klasyczna przezroczysta wersja mają za zadanie korygować wadę wzroku. Początkowo powstały one głównie z myślą o osobach z nadwzrocznością oraz krótkowzrocznością. Zmianą wizerunku zainteresowane są jednak również osoby o prawidłowym widzeniu. Z tego powodu szybko powstały również kolorowe soczewki kontaktowe w wersji plano, czyli o mocy 0,00 D.

Są to soczewki miękkie, które budową oraz konstrukcją nie odbiegają od bezbarwnych szkieł kontaktowych. Wyróżnia je natomiast zabarwiona powierzchnia, która umożliwia szybką i efektowną zmianę koloru oczu. Dzięki temu możesz w prosty sposób całkowicie odmienić swój wizerunek lub podkreślić spojrzenie.

Soczewki zmieniające kolor oczu

Rodzaje soczewek kolorowych

Producenci soczewek kontaktowych tworzą coraz to nowsze wariacje kolorowych wersji szkieł. Dzięki temu aktualnie wyróżnić można kilka ich rodzajów. Ze względu na pełnioną rolę, kolorowe szkła kontaktowe podzielić można na korekcyjne, czyli te o mocy sferycznej przeznaczonej do korekcji wady refrakcji oraz kosmetyczne kolorowe zerówki, czyli soczewki o mocy 0,00 D.

Kolejnym kryterium podziału jest kolorystyka oraz wzory soczewek. W tej kategorii wyróżnić można:

  • kolorowe soczewki całkowicie zmieniające naturalną barwę tęczówki;
  • kolorowe soczewki podkreślające naturalną barwę tęczówki;
  • soczewki powiększające oczy;
  • soczewki z nietypowymi wzorami


Dla kogo przeznaczone są soczewki kolorowe?

Soczewki kolorowe przeznaczone są dla osób, które chcą w prosty sposób zmienić swój wizerunek lub podkreślić spojrzenie. Dzięki dużym zakresom mocy, dostępne są zarówno dla dalekowidzów, krótkowidzów, jak i osób normowzrocznych. Na rynku brakuje jednak dużego wyboru wśród soczewek kolorowych torycznych. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu możliwe jest zarówno zapewnienie sobie ostrego widzenia, jak i subtelna zmiana wyglądu.

Soczewki zmieniające oraz podkreślające naturalną barwę tęczówki zazwyczaj występują w klasycznych kolorach. Dzięki temu wyglądają bardzo naturalnie. Cechą szkieł kontaktowych zmieniających kolor oczu jest mocna pigmentacja. Kolor rozłożony jest równomiernie na powierzchni soczewki, przez co pozwala na dokładne pokrycie tęczówki. Produkty przeznaczone do podkreślenia naturalnego koloru są najczęściej półtransparentne. Zbudowany gradient z ciemniejszą obwódką sprawia, że oko jest bardziej wyraziste, a spojrzenie przenikające.

Jeśli chcesz optycznie powiększyć oko, możesz zrobić to za pomocą specjalnych soczewek kolorowych o dodatkowym ciemnym pierścieniu wychodzącym poza granice naturalnej tęczówki. Na specjalne okazje lub imprezy tematyczne świetnie sprawdzą się szkła kontaktowe w nietypowe wzory. Dzięki nim łatwo zmienisz swoje oko w czarno-białą kratownicę, efekt zombie czy kocie oko. 

Jak dobrać soczewki kolorowe?

Jak dobrać soczewki kolorowe?


Wizyta u specjalisty

Soczewki kolorowe, tak jak klasyczna bezbarwna opcja, powinny być dobierane w gabinecie pod okiem optometrysty lub okulisty. Tylko dzięki dokładnemu badaniu wzroku oraz aplikacji soczewek próbnych możliwe jest ich idealne dopasowanie. Specjalista wykonuje wówczas szereg badań, sprawdza przedni odcinek oka (stan zdrowia oczu, powiek oraz filmu łzowego) oraz ocenia ułożenie soczewki na oku w lampie szczelinowej. 

Dopasowanie parametrów soczewek kolorowych

Jedną z najważniejszych kwestii doboru soczewek kontaktowych kolorowych jest odpowiednie dopasowanie ich parametrów, począwszy od mocy po aspekty bardziej techniczne. Dostosowanie mocy kolorowych szkieł warunkuje wyraźne widzenie. Dlatego niezwykle istotne jest dokładne badanie wzroku oraz ocenienie ostrości widzenia w zaaplikowanych już soczewkach próbnych. Może okazać się, że Twój wzrok nie wymaga korekcji. Wtedy przeznaczone są dla Ciebie kolorowe soczewki o mocy 0,00 D, czyli tzw. zerówki.

Niezwykle istotne jest również dopasowanie parametrów technicznych, czyli krzywizny oraz średnicy soczewki. Dzięki pomiarom wykonanym w gabinecie, szkła kontaktowe będą dobrze dobrane do wymiarów oka. To zdecydowanie wpłynie na komfort ich użytkowania. Takie soczewki nie będą bowiem spadać, uciskać rogówki oraz powodować nieprzyjemnego uczucia ciała obcego pod powieką. 

Czas noszenia soczewek kolorowych

Soczewki kolorowe podzielić można ze względu na czas ich noszenia. W tej kategorii wyróżniamy przede wszystkich szkła jednodniowe oraz miesięczne. W zależności od tego jaki tryb życia prowadzisz, możesz wybrać opcję dopasowaną do Twoich indywidualnych potrzeb. Jednodniowe soczewki kolorowe sprawdzą się dobrze u osób, które nie będą korzystały z nich na co dzień, a jedynie na specjalne okazje. Miesięczne szkła kontaktowe przeznaczone są dla tych, którzy chcą cieszyć się głęboki spojrzeniem na co dzień, przez 30 dni. Te wymagają jednak odpowiedniej pielęgnacji oraz przechowywania. 

Materiał wykonania soczewek kolorowych 

Wybierając soczewki kolorowe warto zwrócić uwagę na materiał ich wykonania. Tak jak pozostałe  szkła kontaktowe, stworzone mogą być zarówno z materiału hydrożelowego, jak i silikonowo-hydrożelowego. Hydrożelowe soczewki kolorowe starszej generacji charakteryzują się większym uwodnieniem i z tego materiału częściej powstają właśnie soczewki kosmetyczne. Silikonowo-hydrożelowe szkła kontaktowe uchodzące za produkt nowszej generacji, cechują się natomiast większą tlenoprzepuszczalnością, ale jest ich mniejszy wybór na rynku.

Kolorowe soczewki kontaktowe - rodzaje

Jeśli zatem zastanawiasz się wciąż nad tym, czy dobrać soczewki kolorowe do siebie, ponieważ pragniesz odmiany choć na jakiś czas  - spróbuj, a być może na dłuższy czas zakochasz się w tym typie soczewek.

Udostępnij