Wady wzroku

Krótkowzroczność u dorosłych - jak się objawia?

Ambroży fusion
gru 21 2023

Krótkowzroczność to jedna z najczęściej występujących wad wzroku u dorosłych. Występuje już u kilku miliardów osób. Krótkowidz widzi wyraźnie z bliska, ale obiekty z daleka rozmazują się. Jeśli dokucza Tobie ten problem - przeczytaj artykuł. Dowiesz się, jak objawia się krótkowzroczność u dorosłych, poznasz przyczyny i sposoby korygowania krótkowzroczności oraz dowiesz się, czy wada wzroku może się zmniejszyć! 

Krótkowzroczność - co to? 

Krótkowzroczność inaczej zwana jest miopią. Może zastanawiasz się, jak widzi człowiek z tą wadą wzroku? Otóż taka osoba ma problem z widzeniem z daleka. Zazwyczaj aby wyostrzyć wzrok krótkowidz mruży oczy lub potrzebuje chwili, by złapać ostrość widzenia. Za to przedmioty znajdujące się blisko nie są kłopotem. Są widziane dokładnie i wyraźnie. Te problemy powodują promienie światła wpadające do oka, które poprawnie powinny skupiać się na siatkówce oka. W przypadku krótkowzroczności promienie skupiają się przed siatkówką i w efekcie tego obraz z dali rozmywa się. Poznaj też kilka informacji o krótkowzroczności u dzieci.

Jak objawia się krótkowzroczność u dorosłego?

Krótkowzroczność to wada widzenia. Nie ma charakterystycznych objawów jak choroby czy konkretne schorzenia. Jednakże, istnieją oznaki miopii, które mogą dawać Tobie sygnał o tym, że warto udać się do okulisty: 

- niewyraźne widzenie na odległość, 


- mimowolne mrużenie oczu, aby dostrzec coś, co znajduje się w oddali,


- częste bóle głowy,


- problemy z prowadzeniem pojazdów,


- zmęczone oczy.

Pamiętaj jednak, że dopiero specjalista może stwierdzić, czy faktycznie dokucza Tobie dana wada wzroku. Doradzi, jaką metodę korekcji wzroku wybrać. Nie zalecamy zakupu okularów “na własną rękę” w dyskontach czy drogeriach, ponieważ źle dobrane szkła okularowe mogą nawet pogorszyć wadę. 

Stosunkowo często zdarza się, że krótkowzroczność jest połączona z astygmatyzmem. Dowiedz się więcej o tym, na czym polega astygmatyzm. 

Krótkowzroczność - rodzaje

W zależności od wielkości wady, krótkowzroczność można podzielić na:

- niską (do -3.00 dioptrii)


- średnią (od -3.00 do -6.00 dptr.)


- wysoką (ponad -6.00 dptr.)
 

Szkła okularów wyostrzają obraz. W tle białe kwiaty. Wiosna. Kwitnące drzewa.

Przyczyny krótkowzroczności

Przyczyn występowania krótkowzroczności można szukać w genach czy wieku. Nie wszystkie czynniki powstawania tej wady wzroku są znane, mogą za nią odpowiadać bowiem czynniki środowiskowe. Wyróżnia się jednak następujące możliwe przyczyny: 

- Nieprawidłowa budowa oka.

To jedna z głównych możliwych przyczyn miopii. Zazwyczaj to cecha uwarunkowana genetycznie. Dowiedz się, jak wygląda właściwa budowa oka. 

- Brak odpowiedniej korekcji.

Gdy Twoja wada wzroku jest niewielka, ale nie będzie właściwie korygowana, może w dużej mierze postępować. Nie jest to bezpośredni czynnik powstawania krótkowzroczności, ale sprzyja jej rozwojowi.

Leczenie krótkowzroczności 

“Leczenie” krótkowzroczności to po prostu korekcja wady wzroku. Powinieneś udać się do okulisty. Lekarz sprawdzi Twój wzrok i wypisze receptę okularową. Następnie decyzja należy do Ciebie - okulary czy soczewki? Te narzędzia do korekcji wzroku możesz zakupić w sklepach internetowych wOkularach.pl oraz bezokularow.pl. Dla krótkowidzów okuliści doradzają “minusy”.

 

Okulary na tablicy do badania wzroku. Napis miopia.

Ćwiczenia na krótkowzroczność

Należy podkreślić, że korekcja zalecona przez okulistę jest niezbędna do utrzymania prawidłowego widzenia. Możesz jednak wykonywać kilka prostych ćwiczeń, które wspomogą pracę Twoich oczu i mogą pomóc w procesie korekcji krótkowzroczności. 

1. Joga oczu. 

Weź do ręki długopis, widelec, błyszczyk lub inny podłużny przedmiot. Możesz wybrać cokolwiek, co znajdziesz pod ręką. Odpręż się. Ustaw przedmiot blisko twarzy, na wysokości nosa. Skup się na nim wzrokiem, a następnie powoli przesuwaj przedmiot w prawo i w lewo, cały czas śledząc go oczami. Zadbaj, by ruchy były płynne. Czynność powtórz 2-3 razy. Dzięki temu ćwiczeniu poprawisz zdolność oka do wyostrzania obrazu. 

2. Wyjdź na zewnątrz!

Kilka godzin spędzonych na świeżym powietrzu przyniesie korzyści nie tylko Twoim płucom, ale i oczom! Dzięki temu oczy odpoczną. Warto szukać bardzo oddalonych obiektów i skupiać na nich wzrok - wzmocni to zdolność akomodacji oka.

3. Zmiana odległości. 

To ćwiczenie możesz wykonać wyglądając za okno. Znajdź dwa obiekty: jeden stosunkowo blisko, drugi daleko. Skupiaj wzrok najpierw na jednym, a następnie na drugim - na zmianę. Staraj się robić to powoli. 

Czy krótkowzroczność może się zmniejszyć? 

Niekorygowana krótkowzroczność może postępować i działać destrukcyjnie na jakość Twojego widzenia. Niestety, dotychczas nie wynaleziono sposobu na cofnięcie tego typu refrakcji. Jednakże, odpowiednio dobrane szkła okularowe powinny zapewnić Tobie bardzo dobre widzenie. 

 

Krótkowzroczność wymaga odpowiedniej terapii. Pamiętaj, że wad wzroku nie należy bagatelizować. Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów, więc dbaj o niego najlepiej jak to możliwe!

 

1. https://mamwzrokok.pl/czym-jest-krotkowzrocznosc-przyczyny-i-metody-spowalniania/
2. https://www.wokularach.pl/blog/okulary-minusy-czy-plusy-skad-wiedziec-co-kupic
3. https://www.bezokularow.pl/poradnik/cwiczenia-oczu-poprawiajace-wzrok

Udostępnij