Jakie soczewki kontaktowe wybrać?
Ambroży fusion
Soczewki kontaktowe są dostępne na rynku w wielu różnych rodzajach, trybach i modelach, obejmując również soczewki progresywne i toryczne. Ze względu na dużą różnorodność opcji, wybór odpowiednich soczewek może wydawać się trudny i przytłaczający. W tym artykule spróbujemy odpowiedzieć na pytanie, jakie soczewki kontaktowe wybrać, czym się kierować.
Jak dobrać soczewki do wady wzroku?
Soczewkami kontaktowymi można korygować wszystkie wady wzroku. To najważniejsza informacja, jaką musisz posiadać. Wyróżnia się następujące rodzaje:
- Soczewki sferyczne, które to służą do korekcji podstawowych wad wzroku: dalekowzroczności i krótkowzroczności.
- Soczewki toryczne, dedykowane osobom borykającym się z astygmatyzmem.
- Soczewki progresywne, znane również jako soczewki multifokalne, które skierowane są dla osób z prezbiopią.
Jeśli zastanawiasz się, jakie soczewki kontaktowe wybrać do Twojej wady wzroku, pamiętaj, by nie robić tego na własną rękę! Udaj się do specjalisty, który zbada Twój wzrok i wypisze odpowiednie parametry szkieł kontaktowych. To on zaleci, jaki typ powinieneś stosować.
Czas noszenia szkieł kontaktowych
Soczewki dzielą się również pod względem ich czasu użytkowania - warto wybrać takie, które są dopasowane do Twojego stylu życia i indywidualnych preferencji.
- Soczewki jednodniowe.
Jednodniowe szkła kontaktowe nadają się do użycia tylko jeden raz. Należy pamiętać, że soczewek jednodniowych nie można nosić dwa dni - po zużyciu należy bezwzględnie wyrzucić je do kosza. To bardzo ważne, ponieważ po ściągnięciu tracą one swoje niezbędne właściwości - w związku z czym ponownie założone mogą podrażniać oko: powodować zaczerwienienia, pieczenie i ogólny dyskomfort.
- Soczewki wielokrotnego użytku: dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne i roczne.
Szkła kontaktowe wielokrotnego użytku nadają się do stosowania tak długo, jak zalecił to producent. Oznacza to, że na przykład, jeśli zdecydujesz się na stosowanie soczewek miesięcznych, to po otwarciu blistra będą nadawać się do użytkowania przez 30 dni. Trzeba wiedzieć, że to termin używalności szkieł kontaktowych - niezależnie od tego, jak wiele razy je założysz, to po 30 dniach należy wymienić je na nową parę. Warto również pamiętać o tym, że szkła kontaktowe wielokrotnego użytku wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Przed snem należy je zdjąć, wyczyścić i odłożyć do specjalnego pojemniczka z płynem (wyjątkiem są soczewki całodobowe).
Jeśli jesteś osobą aktywną, która lubi uprawiać sporty, warto byś sięgnął po soczewki jednodniowe. Doskonale sprawdzą się one również dla tych, którzy podróżują - jednodniowe szkła kontaktowe nie wymagają pielęgnacji, po zużyciu po prostu zakładasz nowe: co jest bardzo praktyczne w podróży czy to autem, czy samolotem. Jednorazowe soczewki są też świetnym rozwiązaniem, gdy nosisz je naprzemiennie z okularami korekcyjnymi.
Jeżeli jednak zależy Tobie na codziennym stosowaniu soczewek, podchodzisz świadomie do użytkowania tej formy korekcji wzroku i chcesz wybrać bardziej korzystną finansowo opcję, możesz śmiało wybrać soczewki wielokrotnego użytku: dwutygodniowe lub miesięczne. Na rynku dostępne są również kwartalne i roczne szkła kontaktowe, ale są one rzadziej spotykane: warto pamiętać, że takie soczewki należy bardzo dokładnie myć i dezynfekować, by wydłużyć czas komfortu i świeżości.
Ile kosztują soczewki kontaktowe?
Poszukując soczewek kontaktowych, wiele osób zwraca uwagę nie tylko na swoje indywidualne preferencje względem rodzaju soczewek, ale także na budżet, jaki przeznaczyć można na ten cel.
- Jeśli zamierzasz nosić szkła kontaktowe okazjonalnie, możesz wybrać soczewki jednodniowe. Ich cena to około 80 złotych za 30 sztuk (15 par).
- Gdy chcesz, by soczewki były Twoim stałym, codziennym narzędziem korekcji, to bardziej korzystny finansowo będzie dla Ciebie wybór miesięcznych szkieł kontaktowych, których cena wynosi około 40 złotych za parę. Możesz zdecydować się również na soczewki dwutygodniowe, które kosztują średnio 25-30 złotych za parę.
To, jakie soczewki warto wybrać pod względem ceny, zależy od Ciebie i Twojego budżetu. Możesz wybrać jednodniowe szkła kontaktowe i każdego dnia cieszyć się świeżością, ale wtedy będziesz musiał spodziewać się wyższych kosztów. Soczewki wielokrotnego użytku są tańszą opcją, a w połączeniu z odpowiednią pielęgnacją również będą zapewniać wygodę i komfort stosowania.
Soczewki kontaktowe: jaki tryb noszenia wybrać?
Szkła kontaktowe dzielimy pod względem trybów noszenia na:
- soczewki do noszenia w trakcie dnia, w których nie można spać,
- soczewki całodobowe.
Standardowe soczewki nadają się do noszenia przez cały dzień. To, jak długo będziesz odczuwać komfort ich stosowania, zależy od takich czynników jak ich poziom nawilżenia czy przepuszczalność tlenowa. Należy pamiętać, że takie soczewki powinno się zdjąć przed snem. Niezależnie, czy masz zamiar iść spać na całą noc, czy tylko uciąć sobie drzemkę - w standardowych szkłach kontaktowych nie wolno spać! Zwykłe soczewki nie są do tego dostosowane, w związku z czym zasypianie w nich mogłoby skutkować niedotlenieniem rogówki lub infekcją. Oznacza to, że jeśli jesteś osobą odpowiedzialną i nie zdarza się Tobie niespodziewanie zasypiać, możesz sięgnąć po standardowe soczewki.
Jeśli jednak jest wręcz przeciwnie i czasami zdarza się Tobie uciąć nieplanowaną drzemkę, pracujesz na nocne zmiany lub po prostu jesteś roztargniony i wolałbyś móc bez zmartwień zasypiać w soczewkach, wybierz te całodobowe. Całodobowe szkła kontaktowe są szczególnie wygodne dla osób, które nie mają czasu na wieczorną pielęgnację narzędzi korekcji wzroku. Soczewki te można nosić nieprzerwanie tak długo, jak zalecił to producent. Można bez obaw w nich spać. Rekomendujemy jednak, by co kilka dni zdjąć je z oczu i wyczyścić - dzięki temu usuniesz osady białkowe, bakterie i wirusy.
Jaki materiał soczewek wybrać?
Soczewki pod względem materiału dzieli się na twarde i miękkie.
- Twarde szkła kontaktowe są wykonywane z tworzywa organicznego RPG, które cechuje się dużym poziomem przepuszczalności tlenowej. Soczewki z tego materiału są obecnie rzadko spotykane, stosuje się je raczej tylko wtedy, gdy z różnych przyczyn występuje taka konieczność.
- Miękkie soczewki są bardzo popularne - i to po nie polecamy sięgać. Wykonywane są z materiału hydrożelowego lub silikonowo - hydrożelowego. Dzięki niemu szkła kontaktowe są elastyczne i wygodne, a dodatkowo oko szybko się do nich przyzwyczaja.
Wybór soczewek na rynku jest bardzo szeroki. Aby dokonać właściwego, warto najpierw udać się do specjalisty na badanie wzroku - a następnie dopasować szkła kontaktowe do swoich indywidualnych preferencji. Każdą zmianę soczewek kontaktowych warto zawsze skonsultować ze specjalistą zdrowia oczu.
Bibliografia:
1. J. Bartkowska, Optyka i korekcja wad wzroku, Wyd. PZWL, 1996
2.https://rankingsoczewek.com/rankingi-soczewek/vnxg/najlepsze-soczewki-kontaktowe-jakie-wybrac.html