ciekawostki

Skład łez – dlaczego łzy są słone?

Ambroży fusion
lut 21 2022

Czy zadawałeś sobie kiedyś pytanie – dlaczego łzy są słone? Jeśli tak, to znakomicie, gdyż właśnie w tym artykule rozwiejemy wszelkie Twoje wątpliwości i wreszcie odpowiemy na pytanie, jaki jest skład łez, co powoduje, że są one słone i skąd się biorą łzy. Zapraszamy do czytania!

Skład łez

Dlaczego łzy są słone?

Łzy kojarzą się ze smutkiem, rozpaczą, żałobą, ale nie tylko, gdyż u niektórych osób spływająca łza po policzku może łączyć się ze śmiechem i ogromną radością. Jak widzisz, łzy mają wiele przyczyn. Jednak warto przyjrzeć się ich powstawaniu znacznie głębiej. Zaczynając od tego, jaki jest skład łez. Co zatem zawiera pojedyncza łza?

  • wodę,
  • śluz – produkowany przez komórki kubkowe spojówki,
  • glukozę,
  • ok. 0,7% to białka,
  • mangan,
  • kwas askorbinowy,
  • potas,
  • mocznik.

Oprócz tego ok. 1% łez to chlorek sodu. Tak, to ten sam związek, który wykorzystujesz na co dzień jako sól kuchenną do przygotowywania różnych potraw. Zatem jak widzisz, zawartość chlorku sodu sprawia, że łzy są słone. Zły skład łez występuje, gdy ilość wody jest mniejsza niż 90%. Taka sytuacja najczęściej ma miejsce, wtedy gdy występuje Zespół Suchego Oka, dochodzi do przewlekłego zapalenia gruczołów Meiboma lub też przez zmniejszone wydzielanie łez. Warto zdawać sobie sprawę, że także zażywanie kropli nawilżających do oczu, które posiadają konserwanty, może wpłynąć negatywnie na skład łez.

skład łez, dlaczego łzy są słone?

Funkcje łez

Czy wiesz, że łza w oku może pełnić wiele ważnych funkcji dla narządu wzroku? Poznaj kilka tych najważniejszych:

Funkcja antyseptyczna – Pierwszą kwestią, o której warto wiedzieć, to fakt, iż taki skład chemiczny łez pozwala zabijać nawet 95% bakterii, które każdego dnia atakują Twoje oko. Dzięki temu, że skład łez ludzkich to blisko 0,7% białka, zawierającego albuminy, globuliny oraz lizozym, łzy mogą rozpuszczać bakterie. Szczególnie lizozym chroni woreczek spojówkowy, żeby nie doszło do powstania infekcji.

Ochrona przed wysychaniem oczu – Inną ważną funkcją, którą gwarantuje skład chemiczny lez jest ochrona przed nadmiernym wysuszeniem się oczu. To bardzo ważne, by Twoje oczy były prawidłowo nawilżone, gdyż w przeciwnym razie może to powodować dyskomfort – ból, pieczenie i problemy z widzeniem. Jeśli nie nawilżysz oczu specjalnymi kroplami, zbyt długo przebywasz w klimatyzowanych pomieszczeniach lub w miejscach, gdzie jest sucho bądź panuje spore zanieczyszczenie, czy też nadmiernie wpatrujesz się w ekrany komputerów, to narażasz oczy na wysuszenie. Wtedy ich reakcją obronną może być łzawienie oczu, gdyż za pomocą łez chcą się nawilżyć.

Zresztą film łzowy chroni spojówkę i rogówkę nie tylko przed wysuszeniem, ale ma również inną funkcję. Jedną z nich jest ochrona przed kurzem oraz bakteriami. Poza tym warto zdawać sobie sprawę, że film łzowy ma stanowić skuteczną ochroną przed działaniami mechanicznymi.

Jak powstają łzy?

Standardowe wydzielanie łez odbywa się w gruczołach dodatkowych. Jednak w przypadku, gdy występuje nadmierne wydzielanie łez, wtedy produkcja łez następuje przez gruczoł łzowy właściwy. Co mamy na myśli, mówić o nadmiernym wydzielaniu łez?

Otóż chodzi o takie sytuacje, jak kwestie emocjonalne, ból, czynniki, które drażnią nerw łzowy, wpływające negatywnie na nerw węchu czy wzroku, a także uciskanie mięśnia okrężnego oka na gruczoły łzowe podczas kichania bądź wymiotów.

Poza tym warto zdawać sobie sprawę z tego, że łzy mogą być produkowane również z powodu zażywania różnych leków, np. Pilokarpina. Z drugiej strony branie leków sprawia czasem, że produkcja łez zostaje nadmiernie zmniejszona, co także jest niedobrym zjawiskiem, gdyż prowadzi do wysuszenia się oczu.

Jak rozprowadzone zostają łzy?

Teraz znasz już skład łez oraz skąd się biorą łzy. Zatem musisz dowiedzieć się też, jak rozprowadzone zostają łzy.

Rozprowadzanie łez odbywa się dzięki mięśniom oka. Odbywa się ono podczas każdego mrugnięcia powiekami. Na rogówce powstaje wtedy film łzowy. Część płynu wyparowuje, co jest całkowicie naturalne, z kolei niewielka część zostaje odprowadzona poprzez kanał łzowy, woreczek łzowy, punkt łzowy, przewód nosowo łzowy, aż do jamy nosowej.

skład sztucznych łez

Skład sztucznych łez

W przypadku problemów z wysuszeniem oczu i produkowaniem nieodpowiedniej ilości filmu łzowego konieczne jest stosowanie sztucznych łez w postaci kropli do oczu. Duże znaczenie ma to, aby sztuczne łzy miały dobry, czyli bezpieczny dla Twoich oczu skład.

Oto, jakie substancje mogą znaleźć się w kroplach, pełniących funkcję sztucznych łez:

  • kwas hialuronowy – to jedno z najbezpieczniejszych rozwiązań, działa najdłużej, zmniejsza podrażnienia i jest najczęściej polecany przez okulistów,
  • metyloceluloza – doskonale sprawdzają się w przypadku borykania się z Zespołem Suchego Oka, mimo że czas działania jest krótszy niż kwasu hialuronowego,
  • karbomer – świetna alternatywa dla metylocelulozy, ponieważ działają dłużej,
  • poliwidon – w krótkim czasie uwalniają wodę, ten składnik jest odpowiedzialny za ochronę powierzchni oka,
  • guar hydroksypropylowy – stosowany, gdy wyżej wymienione substancje nie zapewniają odpowiednich efektów,
  • glicerol – częściej występuje jako dodatkowy składnik, chroni oko i nawilżaj je,
  • triglicerydy – doskonale opóźniają proces parowania łez z oka.

Koniecznie unikaj preparatów, które zawierają konserwanty (mogą wywoływać alergie, w przypadku wrażliwych oczu powodować podrażnienia). Do tego pilnuj, jaki jest maksymalny czas, kiedy możesz zażywać krople po otwarciu opakowaniu. Bardzo często bywa, że należy zużyć preparatu w ciągu 30 dni, a później niewskazane jest już ich zażywanie. Jeśli nosisz soczewki kontaktowe i chcesz stosować krople bezpośrednio na nie - zaopatrz się w krople na soczewki.

Udostępnij