Wybieramy soczewki

Ile można nosić soczewki?

Ambroży fusion
wrz 26 2022

Istnieje kilka podziałów soczewek. Podstawowe rozróżnienie dzieli szkła kontaktowe na

- jednodniowe
- wielokrotnego użytku

Soczewki kontaktowe jednodniowe przeznaczone są do używania tylko przez jeden dzień. Wśród soczewek wielokrotnego użytku dostępne są soczewki dwutygodniowe, miesięczne oraz nieco rzadziej – soczewki kwartalne.

Ile można nosić soczewki?

Ile godzin można nosić soczewki jednodniowe?

Soczewki jednodniowe są jednorazowego zastosowania. Spełniają swoją funkcję przez kilka – kilkanaście godzin, a po ściągnięciu ich z oka należy je wyrzucić. Zastanawiasz się ile można nosić soczewki jednodniowe? To zależy od wskazań producenta. Najczęściej zalecany optymalny czas wynosi 12 godzin. Górną granicą, której nie należy przekraczać podczas noszenia soczewek jednodniowych jest 16 godzin. Warto skonsultować to z optometrysta, ponieważ dużo zależy od naszych indywidualnych warunków – na przykład od składu filmu łzowego.

Zawsze należy zapoznać się ze wskazówkami od producenta. Każdy z nas może nieco inaczej tolerować obecność szkieł na oku. Dlatego jeśli mamy poczucie suchości i pieczenia w oczach – należy soczewki zdjąć i zaaplikować nawilżające krople do oczu, które szybko przynoszą ulgę. Jeśli soczewki jednodniowe nosimy przez kilkanaście godzin – warto ściągnąć je przynajmniej dwie godziny przed pójściem spać. Wówczas nasze oczy odpoczną sobie jeszcze przed snem.

Zalety soczewek jednodniowych

Soczewki jednodniowe mają kilka zasadniczych zalet. Przede wszystkim są najbardziej higieniczne. Nie mamy z nimi wielokrotnego kontaktu przez dotyk. Korzystanie z nich jest bardzo proste i nie wymaga od nas żadnych dodatkowych czynności, pielęgnacji itd. Stosowanie soczewek jednodniowych oznacza najmniejsze ryzyko podrażnień.
Stosując soczewki wielokrotnego użytku musimy pamiętać o wielu dodatkowych czynnościach. Potrzebujemy także dodatkowych akcesoriów, takich jak specjalny płyn do soczewek oraz pojemnik do ich przechowywania. Soczewki o dłuższym czasie użytkowania wymagają codziennego oczyszczania. Takie szkła kontaktowe musimy umieszczać w specjalnym pojemniku na soczewki, zanurzając je w płynie do soczewek.

Soczewki jednodniowe – dla kogo są najlepsze?

Soczewki jednodniowe sprawdzają się w wielu sytuacjach. Jeśli taki tryb noszenia szkieł kontaktowych pasuje do Twojego trybu życia – to jest opcja dla Ciebie.
Soczewki jednodniowe są doskonałą pomocą, gdy potrzebujesz z nich skorzystać sporadycznie. Jeżeli na co dzień nosisz okulary, a tylko czasami musisz z nich zrezygnować – jednodniowe soczewki to rozwiązanie praktyczne i wygodne.

soczewki kontaktowe jednodniowe

W jakich sytuacjach sprawdzają się soczewki jednodniowe:

- na treningi
- na zawody sportowe
- na wycieczkę turystyczną
- na uroczystości
- na imprezę
- w czasie podróży

Najczęściej wybierane przez użytkowników soczewki to:

Czy soczewki jednodniowe można nosić 2 dni?

Zastanawiasz się czy jeśli jednego dnia nosiłeś soczewki krótko, np. 3-4 godziny, to czy możesz założyć je na drugi dzień? Odpowiedź brzmi: nie. Względy higieniczne i użytecznościowe to wykluczają. Soczewki jednodniowe jak sama nazwa wskazuje są wykonane w taki sposób, by być komfortowe tylko jednorazowo. Używane dłużej mogą szybciej się przesuszać i stać się niewygodne. Tego rodzaju eksperymenty na własnych oczach mogą skończyć się nieprzyjemnym podrażnieniem, bólem gałek ocznych lub nawet infekcją.

Soczewki miesięczne – jak używać?

Soczewki miesięczne, jak nietrudno się domyślić, możemy używać przez miesiąc. Soczewki miesięczne najczęściej użytkuje się w trybie dziennym. Oznacza to, że rano zakładamy szkła kontaktowe i nosimy w ciągu dnia. Zaś wieczorem ściągamy soczewki, czyścimy i umieszczamy na noc w specjalnym pojemniczku, zanurzając je w płynie do soczewek. I tak przez miesiąc.

30 dni określone przez producenta należy liczyć od otwarcia sterylnego opakowania, w którym kupujesz soczewki. To od tej chwili (a nie od pierwszego założenia soczewek na oczy) zaczyna tykać zegar. Nie jest istotne jak często zakładane były soczewki.

Soczewki kontaktowe miesięczne - jak używać?

Soczewki miesięczne – czy mogę nosić dłużej, jeśli rzadko ich używam?

Nawet jeśli skorzystałeś z soczewek raz lub dwa – gdy upłynęło 30 dni od otwarcia, należy soczewki wyrzucić. Soczewki miesięczne po upłynięciu 30 dni tracą swoje właściwości. Zmniejsza się ich poziom wilgotności, przez co mogą powodować dyskomfort i być przyczyną podrażnień. Jeżeli tylko czasami potrzebujesz skorzystać z soczewek – wybierz soczewki jednodniowe.

Noszenie soczewek kontaktowych miesięcznych po upłynięciu 30 dni od otwarcia opakowania, może wydawać się nieszkodliwe. Czasami pacjenci relacjonują, że przez roztargnienie nie zauważyli daty i korzystali z soczewek dłużej i nic się nie stało. Jest to możliwe gdy soczewki są dobrej jakości i były pielęgnowane wzorcowo. Ale – podkreślamy – nie warto ryzykować. Oko jest narządem niezwykle wrażliwym i istnieje dużo dodatkowych warunków, na które nie mamy wpływu.

Soczewki miesięczne – ile można nosić?

Czas noszenia soczewek kontaktowych w ciągu dnia najlepiej skonsultować ze specjalistą. Najczęściej producenci zalecają noszenie miesięcznych soczewek kontaktowych przez maksymalnie 12 godzin w ciągu dnia. Pamiętaj jednak, że soczewki różnią się między sobą.

Są soczewki miesięczne hydrożelowe oraz silikonowo-hydrożelowe. Te ostatnie zapewniają większą przepuszczalność tlenu do rogówki i mogą być stosowane dłużej. Jednak wiele zależy od fizjologii naszego oka. To, że jedna osoba będzie się czuła komfortowo z soczewkami na oczach przez 16 godzin, to nie oznacza, że jest to regułą.
W bogatej ofercie soczewek kontaktowych znajdziesz także wariant miesięczny całodobowy. Takie soczewki mogą pozostać na oczach przez cały dzień i noc - przez 30 dni. Możesz oczywiście w dowolnym momencie je ściągnąć, np. w celu ich przemycia lub zakraplania oczu, po czym założyć ponownie. Zobacz także dlaczego warto wybrać miesięczne soczewki kontaktowe.

Chętnie wybierane soczewki miesięczne do użytkowania w trybie dziennym, to Air Optix Aqua oraz EyeLove Exclusive PRO. Klienci doceniają liczne zalety soczewek miesięcznych całodobowych Biofinity.

Soczewki dwutygodniowe – ile można nosić?

Soczewki dwutygodniowe także obowiązują zasady noszenia w ciągu dnia przez około 12 godzin i ściągania na noc. Dwutygodniowe soczewki spełniają swoje zadanie przez 14 dni od dnia otwarcia sterylnego opakowania. Procedura higieniczna wymaga oczyszczenia soczewek i zanurzenia ich w specjalnym roztworze, by zapewnić im prawidłowe nawilżenie i dezynfekcję.

Soczewki dwutygodniowe Acuvue Oasys wykonane z materiału silikonowo-hydrożelowego, dodatkowo posiadają filtr UV. Produkty EyeLove basic bi-weekly, również z filtrem UV zapewniają komfort hydrożelowego tworzywa i wysokie uwodnienie.

Jak nosić soczewki miesięczne?

To ile można nosić soczewki miesięczne zależy od aktywności użytkownika i warunków, w jakich przebywa. Pomieszczenia klimatyzowane, o suchym powietrzu oraz wielogodzinna praca przed monitorem powodują, że uczucie suchości oka pojawia się szybciej. Nasze predyspozycje do noszenia soczewek można ustalić bardziej precyzyjnie poddając się badaniu w lampie szczelinowej.

Soczewki miesięczne całodobowe

Soczewki miesięczne całodobowe często są określane jako te, w których można spać. To jednak nie do końca o to chodzi, choć jest to oczywiście dopuszczalne jeżeli jest dla Ciebie komfortowe. Czasami nasza praca wymaga aktywności w nocy lub bardzo wcześnie rano. Potrzebujemy wówczas szkieł kontaktowych, które zapewnią nam komfort widzenia dłużej niż przez 12 godzin. Soczewki miesięczne całodobowe można ściągać w dowolnym momencie, jeśli chcemy dać oczom odpocząć.

Soczewki miesięczne całodobowe

Całodobowe soczewki miesięczne mogą być używane przez cały czas, czyli bez zdejmowania, przez 30 dni i 29 nocy. To jednak nie oznacza, że tylko w takim trybie możemy z nich korzystać. Zazwyczaj możemy je nosić dłużej w ciągu dnia niż soczewki miesięczne dzienne. Możemy z tej opcji skorzystać także w sytuacji, gdy nie mamy możliwości higienicznego ściągnięcia soczewek z oka i zadbania o nie. Wówczas lepiej będzie jeśli pozostaną założone.

Noszenie soczewek kontaktowych dłużej niż wskazano na opakowaniu - skutki

Noszenie soczewek kontaktowych dłużej niż zaleca producent, to przede wszystkim narażanie na szwank higieny. Nie przestrzegając tych zasad użytkownik ryzykuje zdrowiem wzroku. Największym zagrożeniem jakie niesie przenaszanie soczewek kontaktowych, jest infekcja oczu. Właściwości soczewek stopniowo ulegają degradacji i mogą się na ich powierzchni namnażać drobnoustroje prowadzące do zakażenia.

Możliwe konsekwencje dłuższego noszenia soczewek kontaktowych:

- redukcja poziomu wilgotności soczewek
- niedotlenienie oczu
- nieprzyjemne uczucie suchości oka i podrażnienia
- infekcje bakteryjne oczu
- zapalenie rogówki
- owrzodzenia
- zapalenie spojówek
 

Bibliografia:

1. A. Gasson, M. Judith, Soczewki kontaktowe. Praktyczny przewodnik właściwego dopasowywania, wydawnictwo Edra Urban & Partner, Wrocław 2021.
2. J. Bartkowska, Z. Bartkowski, Wzrok. Korekcja i ochrona wzroku, oświetlenie, słabe widzenie, bariery architektoniczne, wydawnictwo Poligraf 2022.
3. T. Grosvenor, Optometria, wydawnictwo Elesevier Urban & Partner, Wrocław 2011.

 

Udostępnij