Pielęgnacja oczu

Jak zdjąć soczewki kontaktowe?

Ambroży fusion
lut 27 2024

Soczewki kontaktowe są bardzo wygodnym i praktycznym narzędziem korekcji wzroku, ale wiele osób, zanim się na nie zdecyduje, zastanawia się: jak założyć i jak zdjąć soczewki kontaktowe? Może wydawać się to trudne, bo szkła przylegają bezpośrednio do powierzchni oka. W tym artykule odpowiemy na jedno z tych pytań. Dowiesz się, jak bezpiecznie i szybko zdjąć kontakty. Sprawdź! 

Ściąganie soczewek - szybko i wygodnie 

Do zdejmowania soczewek kontaktowych należy się odpowiednio przygotować. Jak? Zadbaj o to, by dokładnie umyć dłonie, a następnie je osuszyć. Bardzo ważne jest to, aby dotykać soczewki tylko czystymi dłońmi. W przeciwnym razie, możesz przenieść do oka bakterie czy drobnoustroje, które mogą być odpowiedzialne za możliwą infekcję. Gdy już zadbasz o czystość dłoni, skorzystaj z naszego poradnika, jak krok po kroku zdjąć soczewki kontaktowe z oka: 

1. Aby z łatwością ściągnąć soczewki, warto wykonywać tę czynność przed lustrem, w dobrym oświetleniu. Dzięki temu łatwiej będzie Tobie zauważyć je  na oku. 

2. Spójrz w górę. Palec serdeczny lub środkowy (w zależności od Twojej wygody) ułóż na dolnej powiece. Naciągnij powiekę w dół.

3. Palec wskazujący zbliż powoli do oka. Delikatnie dotknij soczewki. 

4. Gdy “zlokalizujesz” ją palcem, przeciągnij je w dół gałki ocznej. Chodzi o to, abyś mógł złapać soczewkę za pomocą kciuka. 

5. Złap soczewkę kciukiem i palcem wskazującym. Ostrożnie zegnij ją tak, by po prostu bez problemu ją wyjąć. Gotowe! W ten sam sposób postępuj przy drugim oku.

Jak zdjąć soczewki, gdy mam długie paznokcie? 

Długie paznokcie to ulubiony typ manicure wielu kobiet. Jeśli należysz do tego grona, a jednocześnie jesteś użytkowniczką soczewek kontaktowych, to pewnie zastanawiasz się, jak zdjąć szkła z tipsami czy po prostu z długimi paznokciami. 

Powinnaś wiedzieć, że to tak naprawdę kwestia wprawy. Soczewki z takim manicure należy ściągać w ten sam sposób, jak bez niego. Jednakże, mamy dla Ciebie kilka naszych wskazówek, które mogą okazać się przydatne: 

- Staraj się używać opuszków palców. 

- Spróbuj użyć pęsety do soczewek! To praktyczne narzędzie do zdejmowania szkieł kontaktowych sprawi, że nie będziesz mieć z tą czynnością żadnych problemów. Nie obawiaj się o skaleczenie oka - ta specjalistyczna pęseta ma miękkie, silikonowe zakończenia, które gwarantują bezpieczeństwo. Taką pęsetę bez problemu kupisz online np. w sklepie internetowym bezokularow.pl.

Soczewka kontaktowa. Zielone tło.

Soczewka utknęła pod powieką - co robić?

Może zdarzyć się, że soczewka utknie pod dolną lub górną powieką. Co robić w takiej sytuacji? Po pierwsze - nie stresuj się. Raczej nie powinno być powodów do obaw, soczewkę prawdopodobnie uda się bez problemu wyjąć za pomocą kilku narzędzi. 

- Sięgnij po nawilżające krople do oczu. Delikatnie wpuść kroplę do oka i intensywnie zamrugaj. Soczewka powinna wrócić na swoje miejsce. 

- Jeśli nie masz pod ręką kropli, a najbliższa apteka jest nieczynna, spróbuj wykorzystać sól fizjologiczną. 

- Zamknij oko i zastosuj regułę przeciwności. Jeśli szkło utknęło pod górną powieką, skieruj gałkę oczną w dół - jeśli pod dolną, w górę, następnie staraj się mrugać. Dzięki temu soczewka ma szansę przesunąć się w odpowiednią stronę  na oku. 

Dlaczego soczewka utknęła? 

Jeśli masz problem z wyjęciem soczewki z oka to warto zastanowić się, co jest tego przyczyną. Gdy ją zlokalizujesz, pozwoli to Tobie uniknąć podobnych sytuacji w przyszłości. Szkło kontaktowe może utknąć pod powieką, jeśli:

- Oko jest bardzo suche. Dzieje się tak, gdy oczy są zmęczone lub gdy borykasz się z zespołem suchego oka. Dowiedz się więcej o tym, czym jest suche oko.

- Założyłeś kilka razy soczewki jednodniowe. Szkła kontaktowe tego typu nadają się do użycia tylko raz. Po tym czasie tracą swoje właściwości i należy po prostu wyrzucić je do kosza. Jeśli użyłeś ich ponownie, może być to przyczyną utknięcia soczewki. Powinieneś wiedzieć również, że takie zachowanie może narazić Ciebie na możliwą infekcję oka. 

- Nie dopilnowałeś terminu wymiany soczewek na nowe. Gdy korzystasz z wielorazowych soczewek kontaktowych, warto zapisać w kalendarzu dzień, w którym trzeba wymienić je na nowe. Soczewki wielokrotnego użytku po upłynięciu daty użycia, podobnie jak szkła jednorazowe, tracą swoje niezbędne właściwości. Jeśli spóźniłeś się z terminem tylko o kilka dni - raczej nic się nie stanie, ale lepiej tego nie robić.

Co po ściągnięciu soczewek?

Gdy ściągniesz soczewki z oczu, powinieneś zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Wyjątkiem są te jednodniowe, które po użyciu wyrzuca się do kosza. Jeśli używasz np. soczewek miesięcznych, po zdjęciu wykonaj kilka czynności:

- Wyczyść je specjalnym płynem do soczewek. 

- Odłóż szkła kontaktowe do dedykowanego im pojemnika. 

- Odstaw pojemnik na soczewki w stabilne, higieniczne miejsce. 

Warto, by stało się to Twoją codzienną rutyną. Dzięki temu Twoje soczewki będą w pełni bezpieczne i wygodne. Pamiętaj również, aby dbać o regularną wymianę płynu w pojemniczku. Zalecamy, aby robić to średnio co 2-3 dni. 

Ściąganie soczewek kontaktowych to dość prosta czynność. Na początku może stanowić wyzwanie, a zwłaszcza, jeśli dopiero uczysz się korzystania z tej metody korekcji. Gwarantujemy jednak, że z czasem dojdziesz do wprawy! 


Skoro wiesz już, jak zdjąć szkła kontaktowe to dowiedz się również, jak zakładać soczewki. 

 

1.https://rankingsoczewek.com/porady/srsr/jak-zdjac-soczewki-kontaktowe.html
2. https://soczewkikontaktowe.eu/jak-sciagnac-soczewki/

 

Udostępnij