Zapalenie powiek – rodzaje, objawy i przyczyny
Ambroży fusion
Zapalenie powiek to dość częsta przypadłość. Niekiedy objawy są mocno widoczne, a znowu w innych przypadkach symptomy są dużo mniej charakterystyczne. W konsekwencji mogą być lekceważone, a tym samym powstaje przewlekłe zapalenie powiek. Dlatego tak ważne jest to, żeby nawet w przypadku obrzęku udać się do lekarza. Koniecznie poznaj też inne objawy tego schorzenia.
Zapalenie powiek – objawy
Tak naprawdę dokładne objawy mają bezpośredni wpływ z przyczyną choroby, a także ze stopniem, w jakim rozwinęło się zapalenie powiek oczu. W niektórych przypadkach występuje jedynie drobne zaczerwienienie, dyskomfort, swędzenie oraz podrażnienie brzegów powiek. Czasem pojawia się również zaschnięta wydzielina na rzęsach, jęczmień lub gradówka – wtedy symptomy są bardziej widoczne, a przede wszystkim powodują większy ból.
Zwróć uwagę na to, że niektóre dolegliwości trudno jest połączyć z zapaleniem powiek. Objawy wówczas to przede wszystkim łzawienie oczu oraz pieczenie, które są tak charakterystyczne np. dla zespołu suchego oka i wielu innych problemów ze wzrokiem. Dlatego niezbędna jest wizyta u okulisty, ponieważ dopiero wtedy dowiesz się, na co wskazują te symptomy.
Zapalenie powiek – przyczyny
Czy wiesz, z jakiego powodu rozwija się zapalenie powiek? Przyczyny bywają naprawdę różne, a wystąpienie różnych chorób zazwyczaj wynikają z nieprawidłowości brzegów powiek. Dlatego przekonaj się, jakie są najczęstsze choroby powiek, które skutkują pojawieniem się stanu zapalnego.
Alergiczne zapalenie powiek
Jedną z przyczyn problemów z oczami jest alergiczne zapalenie powiek. Może to objawiać się ostrymi obrzękami, wywołanym silnymi uczuleniami na produkty fizyczne bądź chemiczne. W takim przypadku leczenie polega przede wszystkim na ograniczeniu kontaktu z alergenem. Bardzo często stosowane są również odczulające leki oraz preparaty sterydowo-antybiotokowe – zazwyczaj są podawane doustnie.
Zauważ także, że reakcja alergiczna może wywołać kontaktowe zapalenie powiek. Wynika to z bezpośredniego kontaktu ze szkodliwą substancją chemiczną bądź alergenem.
Łojotokowe zapalenie powiek
Gruczoły Meiboma to inaczej gruczoły łojowe, znajdujące się w obrębie brzegów powiek. Te elementy odpowiadają za wydzielanie niewielkiej ilości tłuszczu, która ma za zadanie budowanie zewnętrznej warstwy filmu łzowego. Z jej pomocą dochodzi do zabezpieczenia przed odparowaniem i przelewaniem się łez. Dodatkowo gruczoły Meiboma zapewniają gładką powierzchnię gałki ocznej. Jeśli dojdzie do zaburzeń w budowie brzegów powiek związanych z tymi gruczołami, to może oznaczać przewlekłe zapalenie powiek.
Zwróć również uwagę na to, że łojotokowe zapalenie skóry bardzo często powoduje zmiany w obrębie spojówki i rogówki. Wtedy powstaje łojotokowe zapalenie powiek. Leczenie w takim przypadku może ograniczać się do ciepłych kompresów. Choć często stosowane są również antybiotyki – miejscowe bądź doustne.
Atopowe zapalenie powiek
Występuje u Ciebie atopowe zapalenie skóry? W takim razie może to spowodować rozwinięcie się kolejnych problemów np. atopowe zapalenie powiek. Przyczyny są dobrze znane w takim przypadku, ale nie oznacza to, że należy lekceważyć to schorzenie. Tym bardziej że nieleczone może prowadzić nawet do utraty wzroku. Zwróć również uwagę na to, że może mieć charakter sezonowy, a najwięcej zachorowań występuje u osób między 30 a 50 rokiem życia.
Atopowe zapalenie powiek obejmuje również skórę w lokalizacji okołooczodołowej, a nawet do powstania plam w różnych odcieniach brązu. Dochodzi również do uwidocznienia fałd skórnych powieki dolnej. Konsekwencją tych zmian może być zapalenie brzegów powiek, przerzedzenie rzęs i brwi bądź wręcz odwrotnie, a wtedy włoski są długie oraz jedwabiste.
Występuje u Ciebie atopowe zapalenie powiek? Domowe sposoby leczenia mogą nie być wystarczające. Choć możesz rozpocząć od stosowania łagodzących kompresów i tzw. sztucznych łez. Poza tym potrzebne jest interdyscyplinarne leczenie, obejmujące wizyty u okulisty, dermatologa oraz alergologa. Dopiero wtedy możliwe jest zadbanie o każdy aspekt, a przede wszystkim skuteczne złagodzenie czy nawet pozbycie się wszelkich objawów.
Wirusowe zapalenie powiek
Popularne jest również wirusowe zapalenie powiek, które może być powodowane przez opryszczkę zwykłą, mięczaka zakaźnego, ospiankę, brodawkę, a także półpasiec oczny. Cechą charakterystyczną dla tego typu stanu zapalnego są pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem. Koniecznie na nie uważaj, ponieważ nieprawidłowa higiena bądź ich przebicie zwiększa ryzyko zakażenia bakteryjnego.
Jeśli chodzi o wirusowe zapalenie powiek związane z półpaścem ocznym, to pęcherzyki na skórze pojawiają się wzdłuż przebiegu i gałęzi nerwu trójdzielnego. Dlatego może to wywołać zapalenie rogówki i tęczówki.
Zazwyczaj leczenie wirusowego zapalenia powiek polega na stosowaniu miejscowym sterydów, specjalnych roztworów oraz antybiotyków.
Bakteryjne zapalenie powiek
Wiesz już, że zapalenie powiek może być wywołane przez niektóre patogeny. Wśród nich warto wymienić również bakterie. Jednym z najczęstszych przykładów jest jęczmień, który powstaje na skutek nadmiernego wydzielania powiekowych gruczołów łojowych. W takim przypadku nie trzeba stosować specjalnych leków – jeśli nie jest to związane z zapaleniem spojówek. Wówczas kluczowe znaczenie ma utrzymanie odpowiedniej higieny powiek.
Zwróć również uwagę na to, że bakteryjne zapalenie powiek związane z zakażeniem gronkowcem może objawiać się zaczerwienieniem spojówek, uczuciem ciała obcego pod powiekami, światłowstrętem, a także widocznym guzkiem u podstawy rzęs. W większości przypadków taki stan zapalny ulega samowyleczeniu już po kilku dniach.
Zapalenie powiek – leczenie
Czy wiesz, jak ograniczyć objawy, jakie wywołuje zapalenie powiek? Leczenie w takim przypadku zazwyczaj ogranicza się do prawidłowej higieny, stosowania specjalnych kropli lub maści. Po prostu zazwyczaj stan zapalny dość szybko się cofa. Konieczna jest tylko stała obserwacja oraz wizyta u okulisty – szczególnie jeśli zmiany stale się zaogniają. W takim przypadku istnieje ryzyko wystąpienia groźnych powikłań. Jednym z przykładów jest gradówka, która bardzo często pojawia się na skutek nieleczonego jęczmienia. Jeśli nie ustąpi samodzielnie, to konieczne jest stosowanie antybiotyków – miejscowych lub doustnych.
Pamiętaj także o tym, żeby podczas leczenia stanu zapalnego zrezygnować z soczewek kontaktowych, makijażu, drażniących kosmetyków oraz przebywania w zadymionych i zanieczyszczonych pomieszczeń
Zapalenie powiek – leczenie domowe
W wielu przypadkach możesz samodzielnie wyleczyć zapalenie powiek. Domowe sposoby z pewnością Ci w tym pomogą. Wówczas postaw na właściwą higienę okolic oczu. Przede wszystkim polega to na usuwaniu zalegającej wydzieliny i pojawiających się łusek. Oprócz tego skorzystaj z ciepłych okładów – koniecznie stosuj je nawet w trakcie antybiotykoterapii. Jeśli tylko chcesz zmaksymalizować ich działanie, to skorzystaj z okładów z rumianku, szałwii bądź innych ziół – w końcu bardzo często wyróżniają się przeciwzapalnym działaniem.
Zapalenie powiek u dziecka – jak postępować?
Stany zapalne powiek bywają dokuczliwe zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. W przypadku najmłodszych zazwyczaj wynika do z zapalenia przednich i tylnych brzegów powiek. Dlatego ma to związek z zakażeniem gronkowcem, zmianami łojotokowymi bądź z reakcją immunologiczną na antygeny gronkowców. Dość powszechne jest również alergiczne zapalenie powiek u dzieci, co oczywiście ma związek z kontaktem z alergenem lub drażniącą substancją chemiczną. U najmłodszych podobnie jak u dorosłych ważne jest odpowiednie leczenie domowymi sposobami, prawidłowa higiena oraz ciepłe okłady. Pamiętaj jednak, że konieczna jest wizyta u specjalisty, aby dokładnie określić przyczynę stanu zapalnego. Tym bardziej dlatego, że może mieć to związek z chorobami ogólnoustrojowymi – wówczas niezbędna jest też kontrola innych specjalistów. Wtedy na pewno skutecznie pozbędziesz się przykrych dolegliwości związanych ze stanem zapalnym u dziecka.