Wybieramy soczewki

Soczewka na jedno oko - to warto wiedzieć!

Ambroży fusion
kwi 16 2024

Soczewka na jedno oko może wydawać się nietypowym rozwiązaniem, jednak w pewnych okolicznościach jest to uzasadnione i może przynieść znaczące korzyści dla wzroku. W artykule przyjrzymy się bliżej, czym charakteryzuje się to rozwiązanie, jakie niesie za sobą korzyści, ale także na co należy zwrócić szczególną uwagę przed podjęciem decyzji o jego stosowaniu.

Kiedy noszenie soczewki na jedno oko ma sens?

Noszenie soczewki na jedno oko jest rekomendowane szczególnie w kilku sytuacjach:

- Anizometropia - charakteryzuje się znaczącą różnicą w wadach wzroku między obydwoma oczami. Oznacza to, że każde oko wymaga korekcji, ale zupełnie różnej. 

- Ametropia - termin okulistyczny, który opisuje stan oka, w którym nie dochodzi do prawidłowego skupienia promieni świetlnych na siatkówce. Inaczej mówiąc, jest to ogólna nazwa dla wad wzroku takich jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i astygmatyzm. Noszenie soczewki na jedno oko, ma to sens w sytuacjach, gdzie jedno oko ma inny stopień ametropii niż drugie. W takich przypadkach noszenie soczewki na jedno oko może znacząco poprawić jakość widzenia, bez ingerencji w zdolność widzenia drugiego oka.

- Kwestie praktyczne i estetyczne - soczewki kontaktowe nie zmieniają wyglądu osoby, co jest istotne dla tych, którzy nie chcą, aby ich wygląd był zmieniony przez okulary. W przypadku potrzeby korekcji wady wzroku tylko na jednym oku, soczewki jednodniowe mogą być wygodnym rozwiązaniem. Eliminują potrzebę zakupu i utrzymania soczewek czy dodatkowej pielęgnacji​​.

- Korekcja różnicy kolorów tęczówek - w przypadkach, gdy osoba ma heterochromię, czyli różne kolory tęczówek w obu oczach, noszenie kolorowej soczewki na jedno oko może być sposobem na ujednolicenie koloru obu oczu. To nie tylko może poprawić estetykę i samoocenę osoby, ale również zapewnić poczucie komfortu w interakcjach społecznych.

Soczewka na jedno oko

Soczewka na jedno oko - zalety

Noszenie soczewki na jedno oko oferuje szereg korzyści dla osób z różnymi potrzebami korekcyjnymi. Oto niektóre z zalet tego rozwiązania:

Indywidualne dostosowanie do potrzeb wzrokowych

Noszenie soczewki na jedno oko umożliwia precyzyjne dostosowanie korekcji wzroku do indywidualnych potrzeb użytkownika. W sytuacjach, gdy jedno oko ma znacznie lepsze widzenie niż drugie, możliwe jest skupienie się na korygowaniu tylko tego oka, które tego wymaga. Dzięki temu drugie oko, które widzi dobrze i nie jest obciążone niepotrzebną korekcją.

Komfort i wygoda użytkowania

Noszenie soczewki na jedno oko eliminuje potrzebę noszenia okularów. Pozwala uniknąć typowych problemów związanych z noszeniem okularów, jak parowanie szkieł, ucisk na nos czy uszy. Co więcej, soczewka kontaktowa zapewnia pełne pole widzenia, co jest szczególnie ważne w prowadzeniu pojazdów czy uprawianiu sportów.

Oszczędność pieniędzy

Decyzja o noszeniu soczewki na jedno oko może wiązać się z oszczędnościami finansowymi, co jest szczególnie ważne dla osób szukających ekonomicznych opcji. Ta forma korekcji pozwala na zakup soczewek jedynie dla oka wymagającego korekcji. Naturalnie redukuje koszty związane z zakupem soczewek, a także związanymi z nimi akcesoriami do przechowywania soczewek, w szczególności jeżeli rozważasz opcję soczewek jednodniowych.

Naturalny wygląd

Dla osób, które cenią sobie naturalny wygląd, soczewka na jedno oko stanowi doskonałą alternatywę dla okularów. Brak widocznych oprawek i soczewek okularowych sprawia, że korekcja wzroku jest niemal niewidoczna dla otoczenia.


Jak wybrać soczewkę na jedno oko?

Decyzja o noszeniu soczewki na jedno oko powinna być zawsze poprzedzona konsultacją z okulistą lub optometrystą. Specjalista pomoże określić, która soczewka będzie najbardziej odpowiednia do korekcji wady wzroku, uwzględniając indywidualne potrzeby pacjenta. Czas noszenia soczewki zależy od jej rodzaju oraz zaleceń lekarza. Niektóre soczewki są przeznaczone do noszenia przez cały dzień, inne należy zdejmować na noc. Dowiedz się więcej informacji na temat, ile można nosić soczewki kontaktowe.

Soczewka na jedno oko

Czy noszenie soczewki na jedno oko jest bezpieczne?

Tak, noszenie soczewki na jedno oko jest bezpieczne, ale pod warunkiem przestrzegania zasad higieny i regularnych kontroli u okulisty. Ważne jest również, aby pacjenci unikali samodzielnego podejmowania decyzji o noszeniu soczewki na jedno oko bez wcześniejszej konsultacji z okulistą. Specjalista może ocenić, czy taka forma korekcji jest odpowiednia, a także może dostosować rodzaj i parametry soczewki do indywidualnych potrzeb wzrokowych pacjenta. 

 

Bibliografia:
https://www.bezokularow.pl/poradnik/soczewka-na-jedno-oko-czy-to-jest-w-ogole-mozliwe

Udostępnij