Bóle oka — przyczyny i leczenie
Ambroży fusion
Ból oka może być całkowicie niegroźny i pojawiać się np. po dostaniu się do niego niewielkiego ciała obcego – piasku, kurzu czy rzęsy. Czasem jednak ból oka przy zamykaniu może oznaczać poważną chorobę. Szczególnie gdy pojawia się samoistnie i nie ma związku z urazem oka. Niekiedy stanowi to pierwszy objaw stanu zapalnego lub innego problemu. Sprawdź, jakie są najczęstsze przyczyny.
Kłucie w oku – przyczyna
Przedostanie się ciała obcego
Bardzo często to właśnie ciało obce powoduje spory dyskomfort. Przedostanie się nawet niewielkiego elementu, może wywoływać uporczywy ból, łzawienie czy zaczerwienienie. Przede wszystkim ma to związek, z tym że poszczególne części oka, a przede wszystkim rogówka są naprawdę silnie unerwione. Dlatego nawet najmniejsza drobinka będzie wywoływać szczypanie, a ból oka jakby coś wpadło do niego, jest wówczas dość mocny.
Jeśli dostrzegasz u siebie właśnie ciało obce w oku, to postaraj się je jak najszybciej wyjąć. Pamiętaj tylko o tym, żeby nie pocierać oka, bo w ten sposób może dojść do przemieszczenia się drobinki lub dalszego podrażnienia. Zamiast tego postaw na czystą chusteczkę higieniczną bądź wodę.
Alergia
Kłujące oko może wynikać z reakcji alergicznej. Zazwyczaj towarzyszą temu nie tylko ból oka, ale również nadmierne łzawienie, swędzenie, opuchlizna oraz zaczerwienienie. Zazwyczaj ma to związek z sezonowymi alergiami np. na pyłki roślin, choć w niektórych przypadkach przyczyną może być alergia kontaktowa. Wtedy ma to związek z użyciem drażniącego kosmetyku – kremu, tuszu do rzęs, mydła, żelu czy cienia do powiek. Wówczas wystarczy ograniczyć kontakt z tym produktem, a pozbędziesz się uporczywych dolegliwości.
Stan zapalny
Niekiedy ból oka pod powieką jest oznaką rozwijające się stanu zapalnego brzegów powiek. W takim przypadku oprócz dokuczliwego kłucie możesz też borykać się z silnym pieczeniem. Zauważ, że tego typu schorzenie zazwyczaj wynika z nieprawidłowej higieny rąk. Poprzez pocieranie powiek brudnymi palcami przyczyniasz się do pojawiania stanu chorobowego.
Ból oka może być związany z zapaleniem spojówki, co objawia się także przekrwieniem, łzawieniem, swędzeniem oka, a nawet ropną lub przezroczystą wydzieliną. Za taki stan odpowiadają wirusy, grzyby, bakterie lub alergia.
Zapalenie nerwu wzrokowego
Ból oka w zewnętrznym kąciku bądź podczas poruszania gałką oczną może mieć związek z zapaleniem nerwu wzrokowego. Oprócz tego odczuwalne są także inne dolegliwości np. ograniczenie ostrości widzenia, a nawet problemy z rozpoznawaniem kolorów. Wynika to z obrzęku osłonek nerwu wzrokowego. W takim przypadku mięśnie odpowiadające za poruszanie się gałki ocznej dotykają osłonki, a to znowu powoduje ból.
Warto podkreślić, że zapalenie nerwu wzrokowego, które dotyczy pozagałkowego fragmentu oka, może świadczyć o rozwijaniu się stwardnienia rozsianego. Wówczas jak najszybciej udaj się do specjalisty.
Zespół suchego oka
Odczuwasz ból oka przy mruganiu? To dość charakterystyczny symptom zespołu suchego oka. W takim przypadku możesz też mieć wrażenie nieustannego piasku pod powiekami. Choć ból jest dość lekki, to pozostałe dolegliwości mogą być dość dokuczliwe. Szczególnie odnosi się to do ucisku, swędzenia powiek, nieostrego widzenia, zaczerwienienie oka, a także pojawienia się zaschniętej wydzieliny na powiece. W przypadku tej dolegliwości konieczna jest poprawa higiena pracy, ograniczenie czasu spędzonego przed ekranem komputera i innymi urządzeniami elektronicznymi, a także regularne nawilżanie oczu.
Nowotwór
Bóle oka to nie jest typowy objaw nowotworu, a do tego bardzo często w ogóle nie występuje w pierwszym stadium raka gałki ocznej. Zazwyczaj intensywne bolesności zaczynają się dopiero wówczas, gdy guz jest już na tyle duży, że wywiera nacisk na gałkę oczną lub nerw wzrokowy. Dostrzegalne są także inne typowe objawy np. zaburzenia ostrości widzenia oraz wytrzeszcz oczu.
Jaskra
Jaskra to zaraz po zaćmie drugi najczęstszy powód utraty wzroku. Możliwe jest zahamowanie rozwoju tej choroby, ale musisz już na wczesnym etapie zwrócić uwagę na pojawienie się pierwszych symptomów. Jednym z nich są bóle oczu, przechodzące na kości twarzy aż do tyłu głowy. Oprócz tego wielu pacjentów zauważa u siebie światłowstręt oraz łzawienie z oczu.
Jęczmień
Kolejnym częstym powodem, który objawia się bólem oka, jest jęczmień. To ostre, miejscowe zakażenie powiek, co może być wywołane przez bakterie z rodziny gronkowców. Możesz z łatwością rozpoznać ten stan chorobowy, bo charakterystyczna jest bolesna grudka na powiece po zewnętrznej bądź wewnętrznej stronie. Poza tym odczuwasz ból oka przy mruganiu, zaczerwienie, a także ból głowy.
Czynniki ryzyka powodujące kłucie w oku
Niektóre czynniki mogą w znaczący sposób wpływać na częstsze pojawianie się bólów oka. Prowadzi to do tego, że niektóre osoby są w większym stopniu narażone na pojawienie się niektórych symptomów typu uporczywy ból głowy.
Poza tym mogą u nich wystąpić poszczególne choroby oczu. Szczególnie należy zwrócić uwagę na:
- zmiany hormonalne – dotyczy to kobiet, które przyjmują hormonalne środki antykoncepcyjne lub znajdują się w okresie menopauzy;
- regularna i wielogodzinna praca przy komputerze;
- niewłaściwa higiena pracy;
- nieprawidłowa higiena oczu i rąk;
- noszenie soczewek kontaktowych niezgodnie z ich przeznaczeniem, a także ich nieprawidłowa higiena;
- częste przebywanie w ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach;
- częsty kontakt z dymem papierosowym oraz zanieczyszczonym powietrzem;
- regularne pływanie w mocno chlorowanej wodzie;
- ogólnoustrojowe choroby – na częsty ból oka narażone są osoby, borykające się z chorobami tarczycy, reumatycznymi, nowotworowymi, a także z trądzikiem lub z cukrzycą;
- wielogodzinne korzystanie z komputera, telefonu, telewizora i innych urządzeń elektronicznych.
Jak leczony jest ból oka?
Bardzo ważne jest to, że sposób leczenia bólu oka ma związek z przyczyną tej dolegliwości. Poza tym istotna jest dokładna obserwacja zmian i innych symptomów, a w ten sposób będziesz mógł określić, czy oprócz bólu oka występują u Ciebie także inne dolegliwości – jeśli tak, to koniecznie poinformuj o tym okulistę. W przypadku gdy ból nie ustępuje po kilku godzinach czy dniach, to udaj się do specjalisty, który wykona wszystkie niezbędne badania.
Jeśli powodem jest alergia, to lekarz może przepisać specjalne krople do oczu lub leki przeciwhistaminowe. Gdy kłucie oka pod powieką wynika z rozwijającego się stanu zapalnego, to konieczne jest aplikowanie kropli z antybiotykiem. W niektórych przypadkach potrzeba nawet stosowania ogólnej antybiotykoterapii.
Jeśli dostrzegasz u siebie ból oka przy mruganiu i został u Ciebie zdiagnozowany zespół suchego oka, to koniecznie zadbaj o regularne nawilżenie oczu. W końcu doszło do zaburzenia ilości łez bądź prawidłowego składu filmu łzowego.
W takim przypadku musisz je zastąpić specjalnymi produktami, czyli tzw. sztucznymi łzami. Tego typu preparaty wyróżniają się działaniem nawilżającym – szczególnie polecane są wersje bez konserwantów, ponieważ są bezpieczne dla dzieci, alergików, kobiet w ciąży i osób, które noszą soczewki kontaktowe.
Niekiedy ból oka jest symptomem bardzo poważnej choroby typu stwardnienie rozsiane bądź nowotworu gałki ocznej. W obu przypadkach kluczowe znaczenie ma zlikwidowanie przyczyn lub po prostu regularne przyjmowanie zaleconych lekarstw. Jeśli powodem dolegliwości jest nowotwór, to konieczna można być operacja.
Ból w kąciku oka jest spowodowany urazem mechanicznym? W takim razie najpierw postaw na chłodny okład. Zaczerwienienie może się utrzymywać przez kilka dni, ale po tym czasie organizm powinien samoczynnie wchłonąć cząstki krwi. Oczywiście, jeśli tak się nie stanie lub będziesz odczuwać intensywny ból, to skonsultuj się z lekarzem.
Jęczmień jest dość łatwy do wyleczenia. Tak naprawdę sam ustępuje już po kilku dniach, ale ważna jest jeszcze dokładniejsza higiena. Wtedy masz pewność, że nie dojdzie do uszkodzenia pęcherzyka z ropą, co mogłoby spowodować rozprzestrzenienie się bakterii. Poza tym możesz stosować rozgrzewające okłady z wody, naparu herbaty lub rumianku.