Wady wzroku

Dalekowzroczność

Ambroży fusion
gru 2 2021

Doskonały wzrok to istotna kwestia w codziennym życiu. Niestety nie wszyscy mogą się cieszyć dobrym widzeniem. W takiej sytuacji muszą stosować odpowiednią korekcję, by zapomnieć o wadzie wzroku. Dowiedz się jaka jest najpopularniejsza z nich.

Dalekowzroczność co to

Zastanawiasz się na czym polega dalekowzroczność? Dalekowzroczność (nadwzroczność), nazywana również hyperopią to wada wzroku, która jest drugą najpopularniejszą wśród wad. Występuje ona w sytuacji, gdy gałka oczna jest za krótka. W konsekwencji światło, które dociera do oka skupia się za siatkówką, a nie na niej. To powoduje, że widziane obrazy z bliska są rozmazane, a te z daleka są w porządku. Przez to dalekowzroczność nie jest zauważana od razu. Co więcej ta wada wzroku rozwija się powoli. Dlatego pierwszych objawów tej wady praktycznie nie zauważamy.

dalekowzroczność objawy

Dalekowzroczność objawy

Mimo, że dalekowzroczność nie daje szybko o sobie znać to są objawy, które ewidentnie na nią wskazują. Do najpopularniejszych należą:

- znaczne pogorszenie widzenia przedmiotów z bliska,
- widziany obraz staję się rozmazany i mało ostry,
- występuje ból głowy i oczu.

Najbardziej typowym objawem dalekowzroczności jest właśnie odsuwanie od siebie przedmiotów, by je lepiej widzieć. U niektórych można nawet zauważyć potykanie się o przedmioty, które leżą tuż obok. Dlatego, gdy zauważysz u bliskiego lub u siebie, któryś z tych objawów to umów się na wizytę do specjalisty. Im szybciej wykryjesz wadę wzroku, tym szybciej możesz zastosować odpowiednią korekcję wzroku. Tym sposobem możesz skutecznie zatrzymać lub spowolnić pogłębianie się wady.

dalekowzroczność

Dalekowzroczność – przyczyny

Należy pamiętać, że dalekowzroczność może wystąpić w każdym wieku, a zwłaszcza po czterdziestym roku życia. Za główne przyczyny dalekowzroczności uznaje się nieprawidłowe rozwinięcie się narządu wzroku, przebyta choroba, uraz lub wada genetyczna. Oprócz tego dalekowzroczność może wystąpić bez żadnej określonej przyczyny.

Dalekowzroczność leczenie

Jak każdą wadę wzroku dalekowzroczność również można leczyć. Robi się to za pomocą doboru odpowiedniej korekcji wzroku. Do wyboru masz korekcję w postaci okularów korekcyjnych lub soczewki kontaktowe. Żeby jednak zastosować korekcję najpierw należy udać się na badanie do specjalisty. Po pełnym badaniu wzroku otrzymasz receptę z parametrami swojej wady. W przypadku dalekowzroczności na recepcie przed wartością wady będzie stał znak plus, np. +2,00.

soczewki kontaktowe a dalekowzroczność

Dalekowzroczność – soczewki kontaktowe

Decydując się na soczewki kontaktowe najpierw należy udać się do odpowiedniego specjalisty – optometrysty. Na badaniu zostaną zbadane Twoje predyspozycje do noszenia soczewek. Następnie specjalista poleci odpowiednie soczewki dla Ciebie i nauczy Cię je aplikować.

Do wyboru masz różne rodzaje soczewek – jednodniowe, miesięczne i  całodobowe. Przy wyborze najlepiej kierować się trybem życia. Jeśli często przebywasz w zakurzonych pomieszczeniach lub jesteś alergikiem to najlepiej sprawdzą się soczewki jednodniowe. Ten typ soczewki zakładasz rano, a na koniec dnia po prostu wyrzucasz. Jeśli jednak masz chwilę każdego dnia, by umyć soczewki to śmiało zdecyduj się na soczewki miesięczne. Będą one bardziej ekonomiczne niż soczewki jednodniowe. Z kolei dla osób, które nie chcą co chwile zakładać i ściągać soczewek, ani ich pielęgnować są soczewki całodobowe. Możesz je nosić przez 30 dni i nocy.

Kupując soczewki pamiętaj zawsze o wartości swojej wady wzroku. Należy ją podać przy zakupie w sklepie internetowym lub sprawdzić na opakowaniu w przypadku sklepu stacjonarnego. W przypadku dalekowzroczności pamiętaj o znaku „+” przy wartości wady.

 

Udostępnij