Wady wzroku

Czy można mieć dwie wady jednocześnie?

Ambroży fusion
maj 6 2025

Czy można mieć dwie wady wzroku naraz?

Wady wzroku to bardzo popularny problem, który szacunkowo dotyka aż około 40% światowej populacji. Niektórzy borykają się z gorszym widzeniem z daleka, inni z bliska. Czy możliwym jest, aby mieć te dwie lub inne wady jednocześnie? W tym artykule odpowiemy na to pytanie. Sprawdź!

Rodzaje wad wzroku 

Najczęściej występującą na świecie wadą wzroku jest krótkowzroczność. Według badań, występuje ona aż u 1,6 miliarda osób. Polega ona na problemach z ostrym widzeniem wszystkiego, co znajduje się w dalszej odległości. Poza nią, wśród wad refrakcji wymienia się również:

- dalekowzroczność: czyli wadę, która sprawia, że osoba, która ją posiada dobrze widzi z daleka, ale przedmioty znajdujące się blisko jej się rozmazują. Nadwzroczność to jednak dobre widzenie z daleka, a wada ta wynika zazwyczaj ze zbyt krótkiej gałki ocznej, a tym samym: z niewłaściwego ogniskowania promieni.

- astygmatyzm: czyli wadę, która powoduje nieostre widzenie, ale również podwójne widzenie, , rozmazywanie źródeł światła po zmroku i problemy odróżnianiem liter i kształtów,

- prezbiopia: czyli starczowzroczność. Prezbiopia nie jest standardową wadą refrakcji: wynika ona z naturalnych procesów toczących się w organizmie - a dokładniej z jego starzenia się. Prezbiopia rozwija się u blisko 40% osób po ukończeniu 40. roku życia. Jej przyczyną jest zmniejszenie elastyczności soczewki, jej sztywność i pogrubienie. Nie da się zapobiec temu procesowi, można jedynie korygować jego skutki. Starczowzroczność objawia się problemami z widzeniem z bliska: dlatego potocznie nazywa się ją “wadą długiej ręki”. Osoby z prezbiopią odsuwają od oczu tekst po to, by lepiej go widzieć.

Czy można mieć dwie wady wzroku naraz?

Czy można mieć dwie wady wzroku naraz?

Wiesz już, czym różnią się wady wzroku i jak się objawiają. Czy jest możliwość, aby występowały jednocześnie? Odpowiedź brzmi: to zależy.

- Krótkowzroczność i dalekowzroczność to dwie przeciwstawne wady refrakcji oka, co oznacza, że nie mogą występować jednocześnie w tym samym oku. Struktura gałki ocznej nie pozwala na to, aby jednocześnie była ona zbyt długa, co mogłoby powodować krótkowzroczność, i zbyt krótka, co jest przyczyną dalekowzroczności. Możliwe jest jednak, że jedna osoba ma jedno oko nadwzroczne, a drugie krótkowzroczne. Taki stan nazywany jest różnowzrocznością i może stanowić wyzwanie w doborze odpowiednich metod korekcji, ponieważ każde oko wymaga odmiennej mocy optycznej szkieł lub soczewek.

- Dwie wady wzroku naraz mogą wystąpić przy daleko lub krótkowzroczności i astygmatyzmie. Astygmatyzm może występować przy tych wadach refrakcji, ponieważ dotyczy on innej struktury oka. Podczas gdy krótkowzroczność i dalekowzroczność wynikają z nieprawidłowej długości gałki ocznej, astygmatyzm jest efektem nierównomiernej krzywizny rogówki lub soczewki. W praktyce oznacza to, że osoba może mieć zbyt długą lub zbyt krótką gałkę oczną, a jednocześnie nieregularnie zakrzywioną powierzchnię rogówki. W takiej sytuacji obraz widziany przez pacjenta jest nie tylko zamazany w dal lub z bliska, ale także zniekształcony w określonych osiach, co może dodatkowo utrudniać prawidłowe widzenie.

- Kolejną wadą wzroku, która może występować naraz z innymi, jest prezbiopia. Starczowzroczność wynika tylko i wyłącznie z osłabienia mięśni odpowiedzialnych za akomodację: może zatem występować niezależnie od innych czynników wpływających na wadę refrakcji, np. wraz z astygmatyzmem.

Czy można mieć dwie wady wzroku naraz?

Jakie są objawy dwóch wad wzroku jednocześnie?

Gdy któreś z wymienionych wad występują u Ciebie jednocześnie, możesz zauważyć to samodzielnie.

W przypadku daleko lub krótkowzroczności połączonej z astygmatyzmem mogą wystąpić takie objawy jak:

- zmęczenie, suchość i pieczenie oczu,
- szybkie męczenie się oczu,
- problemy z wyraźnym widzeniem zarówno z bliska, jak i z daleka,
- problemy z oceną odległości,
- zaburzenia koordynacji ruchowej,
- częste bóle głowy,
- problemy z prowadzeniem pojazdów, zwłaszcza po zmroku.

Gdy wystąpi u Ciebie prezbiopia w połączeniu z daleko lub krótkowzrocznością, zaczniesz zauważać symptomy, które wcześniej nie sprawiały Tobie problemu: obraz widziany blisko będzie się rozmazywać, będziesz mieć problem z np. przeczytaniem instrukcji. Wtedy należy udać się do specjalisty, aby sprawdzić postęp starzenia się oka i dostosować do tego Twoje okulary.

- Gdy posiadasz astygmatyzm i to do niego dołączy starczowzroczność objawy będą bardzo podobne jak te, które opisaliśmy wyżej.

Czy można mieć dwie wady wzroku naraz?

Jak korygować dwie wady wzroku naraz?

Astygmatyzm i prezbiopia

Aby skutecznie skorygować takie połączenie wad wzroku, warto rozważyć wybór odpowiednich metod korekcji. Zaniedbanie tego problemu może nie tylko pogorszyć komfort codziennego funkcjonowania, ale również wpłynąć na bezpieczeństwo, zwłaszcza podczas prowadzenia pojazdów czy wykonywania obowiązków zawodowych. Możesz wybrać okulary lub specjalistyczne soczewki kontaktowe. Jeśli zdecydujesz się na pierwsze rozwiązanie, lekarz po przepisaniu recepty poprosi, byś udał się do optyka (stacjonarnego lub internetowego) i tam zamówił odpowiednie soczewki okularowe. Jeśli wybierzesz drugie rozwiązanie, zalecamy aby wybrać soczewki progresywne Proclear Multifocal Toric marki CooperVision. Dzięki zaawansowanej technologii Balanced Progressive umożliwiają one wyraźne widzenie zarówno z bliska, jak i z daleka, a także poprawiają percepcję przedmiotów znajdujących się na pośrednich dystansach. Ich zaletą jest skuteczna korekcja zarówno astygmatyzmu, jak i prezbiopii, niezależnie od stopnia ich zaawansowania. Dodatkowym atutem jest szeroka gama parametrów, dzięki czemu można bez problemu dopasować je do indywidualnych potrzeb danego użytkownika. Soczewki te możesz kupić u wielu optyków stacjonarnych i internetowych, my jednak rekomendujemy sklep bezokularow.pl, który od wielu lat my i klienci darzymy zaufaniem. 

Astygmatyzm i daleko lub krótkowzroczność

W przypadku tego rodzaju połączenia dwóch wad wzroku, również należy udać się na badanie do okulisty lub optometrysty i podjąć decyzję: soczewki czy okulary? Nowoczesne technologie zapewniają narzędzia korekcji, które korygują obydwie te wady naraz. W takim przypadku otrzymasz zalecenie noszenia soczewek torycznych lub okularów z cylindrami. 

Prezbiopia i daleko lub krótkowzroczność

Gdy do Twojej standardowej wady wzroku dołączy prezbiopia, możesz sięgnąć po okulary progresywne. Tego typu okulary posiadają kilka mocy ogniskowych. Pierwsza to ta, która jest Twoją stałą wadą i jej korekcja jest potrzebna Tobie na co dzień, “do chodzenia”. Druga to strefa przejściowa, strefa progresji. Trzecia to strefa “do czytania”, czyli ta, która koryguje prezbiopię i pozwala dobrze widzieć drobne elementy z bliska.

Pamiętaj, że to właśnie wizyta u specjalisty - okulisty lub optometrysty - jest kluczowa, gdy występują u Ciebie dwie wady wzroku naraz. On odpowiednio zbada Twój problem, a następnie doradzi najlepszą możliwą korekcję. 


Bibliografia:

https://www.wokularach.pl/blog/czy-mozna-miec-jednoczesnie-astygmatyzm-i-krotkowzrocznosc
https://www.bezokularow.pl/poradnik/czy-mozna-miec-dwie-wady-wzroku-jednoczesnie-np-astygmatyzm-i-krotkowzrocznosc
https://www.bezokularow.pl/poradnik/astygmatyzm-i-presbiopia-co-robic-i-jakie-soczewki-wybrac

 

Udostępnij