Choroby oczu

Akomodacja oka — zaburzenia i leczenie

Ambroży fusion
lip 27 2022

Masz problem z przeczytaniem etykiety, a może czytanie książek nie sprawia Ci już tej samej przyjemności, co kiedyś, bo masz coraz większe trudności w przeczytaniu małych literek. Wszystko to może oznaczać, że akomodacja Twoich oczu uległa pogorszeniu. Jak temu zaradzić i na czym w ogóle polega akomodacja oka? Wszystkie te odpowiedzi znajdziesz w naszym artykule.

akomodacja oka - co to?

Akomodacja oka – co to?

Akomodacja oka (zwana też nastawnością oka) jest procesem, który charakteryzuje się dostosowaniem się oka do obiektów, znajdujących się w różnych odległościach. W trakcie tego procesu kształt soczewki ulega zmianie, a wraz z nim również ogniskowa, która z kolei doprowadza do zmiany mocy optycznej.

Do zmiany kształtu soczewki dochodzi dzięki mięśniowi rzęskowemu oraz temu, że soczewki są tak elastyczne. Patrząc przez okno na dachy domów w sąsiedztwie, mięsień rzęskowy się rozluźnia, a to doprowadza z kolei do napięcia wiązadeł, wpływających na utrzymanie soczewek. Z kolei soczewka w tym czasie się spłaszcza. W przypadku, gdy chcemy coś przeczytać lub przyjrzeć się komuś z bliska, to następuje odwrotny proces, czyli mięsień się napina, a wiązadła rozluźniają, co prowadzi do zaokrąglenia soczewki.

Gdy zastanawiasz się, co to jest akomodacja oka w praktyce, to można wyjaśnić ten proces, jako dopasowanie ostrości widzenia do przedmiotów lub osób tak, abyś mógł za każdym wyraźnie je zobaczyć.

Akomodacja oka – ćwiczenia

Zaczynają pojawiać się u Ciebie problemy z wyraźnym widzeniem obiektów, znajdujących się z bliska lub daleka? A może zbliżasz się do 40. urodzin, ale jak na razie cieszysz się pełną ostrością widzenia? Tak naprawdę każdy z nas powinien zdecydować się na regularne ćwiczenia akomodacji oka. Dzięki nim wzmocnisz mięśnie rzęskowe, które mają duże znacznie podczas procesu akomodacji oka.

akomodacja oka - co to?

Oto ćwiczenia, które szczególnie polecamy:

Zabierz książkę i zakryj jedno oko. Wyprostuj ręce w łokciach i zacznij czytać z tej odległości. Następnie przybliżaj powoli książkę do siebie, aż wreszcie znajdzie się ona 20 cm od oczu. Później ponownie zacznij oddalać książkę, nie przerywając czytania. Kiedy ręce znów zostaną wyprostowane, to przerwij na moment czytanie i spójrz w dal. Skup się na jakimś przedmiocie z oddali przez 20 sekund. Powtórz ćwiczenie na każde oko. Najlepiej wykonuje je przez 2 minuty.

Wykonuj codziennie przez 2 minuty ruchy gałkami ocznymi w górę, w dół, w prawo i w lewo, a później wykonaj „ósemki”.

Zabierz telefon do ręki i podejdź do okna. Znajdź jeden punkt oddalony od Ciebie. Na przykład numer bloku, drzewo czy baner reklamowy. Następnie przesuń wzrok na telefon i przeczytaj tekst SMS-ów lub fragment artykułu w Internecie.

Powtórz kilkukrotnie całą czynność, raz na jedno oko, a raz na drugie. Niech ćwiczenie trwa 3 minuty.

Wybierz jedno ćwiczenie i trenuje je codziennie, aż stanie się to nawykiem.

Akomodacja oka – zaburzenia

Do zaburzenia akomodacji oka dochodzi najczęściej w wyniku osłabnięcia elastyczności soczewki. Dzieje się tak wraz z wiekiem, zazwyczaj po 40. roku życia. Aż do ok. 70. roku życia postępuje tzw. prezbiopia, która doprowadza ostatecznie do całkowitego osłabnięcia akomodacji oka.

Jednak prezbiopia to niejedyny rodzaj zaburzenia akomodacji. Może dojść do niej także z wielu powodów, np. przez stosowanie niektórych leków, występowanie chorób oczu oraz innych, które osłabiają ostrość widzenia. Poza tym również osoby uzależnione od przyjmowania alkoholu oraz narkotyków borykają się bardzo często z zaburzeniami akomodacji oka.

akomodacja oka - co to?

Akomodacja oka – leczenie

Gdy dojdzie do zaburzenia akomodacji oka, to należy rozpocząć leczenie. Może ono przybrać różne formy i powinien zdecydować o tym okulista po wcześniejszym wykonaniu badań wzroku.

Leczenie akomodacji oka może odbywać się poprzez:

Noszenie okularów korekcyjnych do czytania lub na stałe – dobrym rozwiązaniem w przypadku osłabnięcia ostrości widzenia z bliska i z daleka jest stosowanie okularów progresywnych, zamiast noszenia i kupowania dwóch różnych par okularów.

Zakładanie soczewek kontaktowych – ciekawą alternatywą są też soczewki kontaktowe, np. modele progresywne, które możesz nosić w trybie jednodniowym, dwutygodniowym lub miesięcznym czy jeszcze dłuższym. Dobrym rozwiązaniem mogą być soczewki miesięczne do noszenia w trybie całodobowym, bo nie musisz ich przez ten czas ściągać, a do tego najbardziej się opłacają pod względem finansowym.

Zabieg operacyjny to również sposób na pozbycie się problemów z zaburzeniami akomodacji oka. Wtedy następuje usunięcie naturalnej soczewki oka i zastąpienie jej sztuczną soczewką. Alternatywą może być też nowoczesna laserowa korekcja wzroku.

Mamy nadzieję, że nasz poradnik na temat tego, co to jest akomodacja oka, jak ją ćwiczyć i leczyć jej zaburzenia, dostarczył Ci dokładnie takiej wiedzy, jakiej oczekujesz. Po prostu niech te informacje skłonią Cię do przebadania narządu wzroku, aby zyskać pewność, że Twoja akomodacja oka jest na wysokim poziomie.

 

Udostępnij