Pielęgnacja oczu

Naświetlone oczy - objawy, sposoby leczenia

Ambroży fusion
lis 3 2023


Nasze oczy stale narażone są na czynniki zewnętrzne. Jednym z nich jest szkodliwe promieniowanie ultrafioletowe. Zbyt długie narażanie oczu na światło słońca, spawanie czy korzystanie z lamp kwarcowych może prowadzić do naświetlenia oczu. Dowiedz się, czym jest naświetlenie oczu. Zapoznaj się z symptomami i odkryj domowe sposoby leczenia oparzeń oka.

Naświetlenie oczu - skąd się bierze?

Twoje oczy nie powinny być zbyt długo narażone na szkodliwe promieniowanie UV. W przeciwnym razie, możesz zacząć odczuwać ból i dyskomfort. Naświetlenie oczu może prowadzić nawet do uszkodzenia wzroku. Co może naświetlić oczy? 


- Ekspozycja na światło słoneczne 

Zbyt intensywna ekspozycja na światło słoneczne może skutkować krótkotrwałym naświetleniem oczu. Pamiętaj jednak, że bardziej szkodliwe jest patrzenie prosto w słońce (np.: w czasie zaćmienia). Możesz wtedy uszkodzić plamkę żółtą. 

- Brak zabezpieczenia oczu w solarium

Gabinety do opalania mają obowiązek zapewnić klientom okulary ochronne. Jeśli korzystasz z solarium, pamiętaj o ich założeniu. Pomogą uchronić Twoje oczy przed poparzeniami i uszkodzeniami.

- Spawanie

Patrzenie na promienie może spowodować naświetlenie oczu, a nawet poparzenia rogówki. Jeśli nie zadbasz o należytą ochronę wzroku podczas spawania, możesz narazić swoje oczy na naświetlenie i inne ryzyka. 


Spawanie przy dzieciach

Jeśli spawanie odbywa się w okolicach dostępnych dla dzieci (np.: element w ogródku) należy zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych. Biały blask bardzo ciekawi dzieci. Zadbaj, aby spawane elementy były poza zasięgiem ich wzroku. Naświetlenie oczu może być w ich przypadku szczególnie groźne. 

Kobieta. Zbliżenie na oko. Oko przekrwione, naświetlone.

Objawy naświetlonych oczu

Powinieneś wiedzieć, że objawy naświetlonych oczu nie zawsze są odczuwalne od razu. Zazwyczaj dają o sobie znać tego samego dnia wieczorem, na drugi lub nawet trzeci dzień. Należą do nich:

- ból oczu


- pieczenie oczu, uczucie “gorączki w oczach”


- uczucie piasku pod powiekami


- łzawienie


- światłowstręt


- swędzenie 

 

Jeśli naświetliłeś swoje oczy, spróbuj złagodzić ból domowymi sposobami. Pamiętaj, że jeśli objawy są bardzo silne i nie ustępują po kilku dniach, powinieneś udać się do specjalisty. Promieniowanie ultrafioletowe może być niebezpieczne. 


Ochrona przed naświetleniem oczu

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów. Ważne jest, aby nie bagatelizować jego ochrony. Jeśli pracujesz jako spawacz, zadbaj o przybory, które ochronią Twoje oczy. 


- Okulary przeciwsłoneczne

Spacerując po wysokich górach czy wypoczywając na plaży, zadbaj o ochronę wzroku. Gdy oczy będą zbyt długo podatne na promienie UV, mogą się naświetlić. Zakładając okulary przeciwsłoneczne możesz uchronić się przed nieprzyjemnymi dolegliwościami. Szeroki wybór damskich i męskich okularów możesz znaleźć na przykład w sklepie internetowym wOkularach.pl. 

- Przyłbica

Przyłbica chroni twarz przed iskrami, ale najważniejsze - chroni wzrok przed naświetleniem. Co ciekawe, przyłbicy możesz użyć do obserwowania zaćmienia słońca. 

- Gogle do spawania

Ten rodzaj okularów wyposażony jest w specjalne soczewki spawalnicze. Zazwyczaj są utwardzone i atermiczne. Ich zaletą jest to, że pozwalają na zachowanie swobody obydwu rąk. 

 

Naświetlone oczy: niebieski ekran


Czy oczy mogą naświetlić się od światła niebieskiego? Niekoniecznie. Naświetlenie powodują promienie ultrafioletowe. Jednak powinieneś wiedzieć, że zbyt długi czas spędzony przed ekranem może skutkować objawami podobnymi do naświetlenia oczu. One jednak zazwyczaj znikają po kilku godzinach. Dowiedz się, jaka powinna być odległość oczu od monitora przy pracy z komputerem. 

Kobieta przed komputerem. Bolące oczy.

Domowe sposoby na naświetlone oczy

Zastanawiasz się, co pomaga na naświetlone oczy? Istnieje kilka domowych sposobów, które łagodzą objawy naświetlenia. Uśmierz ból samodzielnie, w domu.


1. Zimny kompres. 

Możesz zaparzyć herbatę, następnie wyciągnąć i schłodzić torebkę. Przykładaj na zamknięte oczy od 10 do 20 minut. 


2. Środki przeciwzapalne. 

Jeśli posiadasz w swojej apteczce przeciwzapalne leki, możesz je zażyć. Powinny złagodzić objawy naświetlenia oczu.
 
3. Krople do oczu bez recepty. 

Nawilżą oko i pomogą w regeneracji. Jeśli nie masz ich w domu, możesz szybko i wygodnie zamówić je w sklepie bezokularow.pl. Dowiesz się więcej o tym, jak nawilżyć suche i zmęczone oczy.

 

Naświetlanie oczu może być niebezpieczne dla wzroku. Zadbaj, aby tego unikać. Stosuj odpowiednią ochronę. Jeśli doświadczyłeś oparzenia oczu i objawy są bardzo silne, udaj się do specjalisty. On sprawdzi, czy nie doszło do poważnych uszkodzeń. 

 

 

 

1. https://portal.abczdrowie.pl/naswietlone-oczy-objawy-przyczyny-i-leczenie
2.https://www.money.pl/archiwum/wiadomosci_agencyjne/pap/artykul/nadmiar;slonca;i;solarium;szkodliwy;rowniez;dla;oczu,197,0,1299397.html

Udostępnij