ciekawostki

Jaka powinna być odległość oczu od monitora?

Ambroży fusion
wrz 12 2022

W dobie coraz powszechniejszych urządzeń elektronicznych i wydłużającego się czasu przed ekranami, nasze oczy częściej wymagają troski. Co robić, żeby mniej odczuwać negatywne skutki pracy przed komputerem? Jak powinna być odległość oczu od monitora? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika.

odległość oczu od monitora

Ekran komputera czy smartfona emituje promieniowanie, które w nadmiarze może wywołać u nas szereg uciążliwych dolegliwości. Dodatkowo dochodzi też często niewłaściwa postawa, jaką przyjmujemy siedząc przed komputerem w pracy czy w domu. To wszystko sprawia, że warto dłużej pochylić się nad tematem ergonomii miejsca pracy. Może to pomóc minimalizować dolegliwości pleców, głowy czy oczu.

Czym zajmuje się ergonomia?

Ergonomia, to dziedzina poruszająca tematykę dostosowania miejsca pracy oraz narzędzi służących do jej wykonywania, do potrzeb człowieka (fizycznych i psychicznych). Ma to na celu zwiększenie wydajności pracy człowieka, jak i minimalizację negatywnych skutków płynących z długotrwałego spędzania czasu przy biurku lub przed komputerem.

W ramach ergonomii zostały opracowane szczegółowe wytyczne m.in. co do odległości oczu od monitora, wysokość biurka, siedziska, czy ekranu. W oparciu o te zasady powinno się podejmować projektowania stanowiska komputerowego. Przestrzeganie ich ma szansę podnieść komfort pracy biurowej, minimalizując szanse na wystąpienie Cyfrowego Zmęczenia Wzroku. To szereg dolegliwości obejmujących organizm człowieka.
Ergonomia szczegółowo określa m.in. prawidłową wysokość biurka, a więc i wysokość blatu biurka, odległość oczu od monitora, ustawienie krzesła, przy którym siedzimy korzystając z komputera w pracy.

Na co zwrócić uwagę podczas pracy przed komputerem?

Stanowisko pracy powinno zostać zaprojektowane tak, aby przede wszystkim dbać o nasze oczy. Są one podstawowym zmysłem człowieka i warto zadbać o nie, by jak najdłużej były zdrowe.

Ekran komputera

By chronić oczy, przede wszystkim należy zadbać o prawidłowy ekran komputera. Jeśli jest taka możliwość, to powinien on być możliwie nowoczesnym sprzętem. To pozwala bowiem na posiadanie monitora z odpowiednimi atestami. Najnowsze urządzenia posiadają filtr na monitor dla ochrony oczu. Ma on za zadanie blokować emitowane światło niebieskie. Monitor do pracy powinien być też odpowiednio duży, ale przy tym dostosowany do szerokości biurka, by nie znalazł się zbyt blisko naszych oczu.

odległość oczu od monitora

Jak ustawić monitor, żeby nie męczył oczu

Warto dlatego wiedzieć jak ustawić monitor, by odległość oczu była wystarczająca. Powinien być on ustawiony na wysokości naszego wzroku, by głowa i szyja nie była wysunięta do przodu. Zalecana odległość monitora od oczu to około 50-70 cm, gdy mamy ekran minimum 20-24 cali. W przypadku, gdy mamy przed sobą mniejszy monitor, np. w laptopie, odległość minimalna może być mniejsza ok. 40 cm.

Ekran laptopa jako monitor

Temat laptopa przy okazji ergonomii to również ważna kwestia przy okazji jego ustawienia względem oczu. Zazwyczaj mamy go przed sobą na biurku czy stole bez jakiejkolwiek podstawy, by podnieść go wyżej. To błąd, który możemy odczuwać później przez długi czas. Gdy mamy laptop niżej niż na wysokości oczu, nasza szyja i głowa automatycznie są pochylone, a odległość oczu od monitora jest niewłaściwa. Warto wyposażyć się w nadstawkę na biurko pozwalającą na umiejscowienie ekranu w odpowiedniej odległości od oczu. Monitor powinniśmy ustawić też prostopadle do okna.

ekran laptopa jako monitor

O czym warto pamiętać poza odległością oczu od monitora?

Ergonomia siedziska

Poza tym, że monitor do pracy powinien znajdować się na odpowiedniej wysokości oraz odległości od naszych oczu, należy pamiętać też o krześle. Tak naprawdę, by mieć miejsce pracy dostosowane do potrzeb, należy pamiętać o wszystkich aspektach, bo tylko jeśli wzajemnie się uzupełniają, można mówić o ergonomii. Fotel, na którym siedzimy powinien mieć możliwość regulacji wysokości, aby nasze łokcie mogły swobodnie spocząć na podłokietnikach w trakcie pracy, a wzrok był na wysokości monitora do pracy.

Odpoczynek dla oczu

Oprócz samego projektowania stanowiska komputerowego należy pamiętać o ćwiczeniach na oczy i 5-minutowej przerwie od komputera. By wzrok i ciało pracownika mogło odpocząć, należy oderwać oczy od monitora, popatrzeć w dal, najlepiej na zieleń za oknem, wstać, rozprostować kości.

Czystość stanowiska pracy

Warto też utrzymywać porządek w miejscu pracy, uporządkowana i czysta przestrzeń podnosi jakość pracy i poziom skupienia.

Udostępnij