Pielęgnacja oczu

Przechowywanie soczewek — zobacz czy nie popełniasz błędów!

Ambroży fusion
cze 30 2022

Soczewki miesięczne, dwutygodniowe czy po prostu przeznaczone do noszenia w dłuższej perspektywie czasowej i w trybie dziennym, wymagają odpowiedniej pielęgnacji. Po zdjęciu ich przed snem należy zadbać też o prawidłowe przechowywanie soczewek. Nawet osoby, które od lat noszą szkła kontaktowe często popełniają błędy z tym związane. Dlatego już teraz sprawdź, jak przechowywać soczewki i co zrobić w wyjątkowych sytuacjach, gdy nagle zabraknie Ci płynu do dezynfekcji.

przechowywanie soczewek błędy

Jak przechowywać soczewki?

Po całym dniu noszenia soczewek kontaktowych należy je ściągnąć i zdezynfekować. Potem niezbędne staje się odpowiednie przechowywanie ich w nocy, aby z jednej strony były sterylne, ale też ochronione przed zniszczeniem.

Do przechowywania soczewek najczęściej wykorzystuje się specjalne pojemniki na soczewki. Oprócz tego warto użyć do tego płyn do dezynfekcji.

Najpopularniejszą metodą przechowywania szkieł kontaktowych jest wlanie płynu do pojemnika na soczewki, a następnie włożenia ich tam. Szkła kontaktowe powinny znajdować się tam min. 4 godziny, a w przypadku płynów na bazie nadtlenku wodoru min. 6 godzin.

Zasady, o których musisz pamiętać, aby mieć pewność, że prawidłowo przechowujesz soczewki:

  • Do czyszczenia i przechowywania soczewek koniecznie nie używaj wody z kranu. Nie jest ona odpowiednio oczyszczona, przez to Twoje oczy będą narażone na przedostanie się do nich zanieczyszczeń, bakterii i innych drobnoustrojów znajdujących się w wodzie. Do tego woda może odkształcać szkła hydrożelowe.
  • Każdorazowo po wyciągnięciu soczewek z pojemnika, w którym znajdował się płyn do dezynfekcji, należy go dokładnie umyć i wysuszyć. Dzięki temu zyskasz pewność, że żadne zanieczyszczenia nie pozostało na dnie czy na bokach pojemnika.
  • Używaj świeżego płynu do dezynfekcji. Koniecznie sprawdź też termin ważności, zanim użyjesz płynu.
  • Umyj i wysusz dokładnie ręce przed ściągnięciem soczewki.
  • Nie rozcieńczaj płynu i koniecznie nie używaj starego płynu do dezynfekcji.

przechowywanie soczewek błędy

Prawidłowa dezynfekcja soczewek – o czym musisz pamiętać?

Do pielęgnacji oraz oczyszczania soczewek miesięcznych i innych przeznaczonych do długotrwałego noszenia niezbędne jest wyposażenie się w specjalny płyn. Do wyboru są dwa rodzaje – płyn wielofunkcyjny lub też płyn na bazie nadtlenku wodoru. Czym one różnią się od siebie? Otóż płyny wielofunkcyjne, jak sama nazwa wskazuje, spełniają więcej niż jedną czy nawet dwie funkcje. Z jednej strony doskonale dezynfekują, czyszczą, płuczą, ale też świetnie sprawdzają się po prostu do przechowywania soczewek. Posiadają one zazwyczaj konserwanty. Preparaty na bazie nadtlenku wodoru nie mają konserwantów i dlatego też świetnie sprawdzają się dla osób o bardzo wrażliwych oczach oraz dla alergików. Służą do dezynfekcji, czyszczenia i przechowywania soczewek.

Warto jednak pamiętać, że nie należy wykorzystywać ich do przepłukiwania soczewek, które chwilę później chcesz już założyć na oko. Dlaczego? Roztwór nadtlenku wodoru o stężeniu 3% to w rzeczywistości to samo, co woda utleniona, która jest tak dobrze znana jako środek do dezynfekcji ran. Woda utleniona do oka to bardzo złe rozwiązanie, gdyż może spowodować wiele negatywnych konsekwencji dla Twojego narządu wzroku. Dlatego po dezynfekcji sprawdź zalecenia producenta, który zazwyczaj poleca, by nabyć specjalne etui na soczewki, gdzie szkła kontaktowe będą przechowywane aż do rana, gdy ponownie je założysz. Takie pojemniczki posiadają dyski neutralizujące, abyś miał pewność, że po upływie kilku godzin noszenie soczewek będzie już w pełni bezpieczne.

przechowywanie soczewek błędy

Co zamiast płynu do soczewek? Alternatywy

Czasem zdarza się jednak taka sytuacja, np. na wakacjach, gdy zgubisz lub zapomnisz zabrać ze sobą płyn do dezynfekcji soczewek. Co zamiast płynu do soczewek sprawdzi się najlepiej? Poniższe propozycje możesz użyć raz lub ewentualnie dwa, ale nie polecamy decydować się na nie w dłuższej perspektywie czasowej, gdyż żadne nie dają tak skutecznych efektów, jak dedykowany preparat do dezynfekcji powierzchni soczewek. Dlatego przestań ryzykować swoje zdrowie i nie narażaj soczewek na zniszczenie. Oto kilka naszych podpowiedzi, czym zastąpić płyn do soczewek:

  • sól fizjologiczna – to tak naprawdę jedyne godne polecenia rozwiązanie, które może być tymczasowym zamiennikiem dla płynu do dezynfekcji, sól fizjologiczna pozwala na przechowywanie soczewek, bo pomaga utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, a także usuwa osady i zanieczyszczenia z powierzchni szkieł kontaktowych;
  • woda mineralna – służy jedynie do delikatnego przemycia jednorazowo soczewek, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że może skończyć się to zniszczeniem soczewek i nieodpowiednim ich zdezynfekowaniem. Po wyschnięciu i tak potrzebne będzie pudełko do soczewek, gdzie należy je przechowywać.

Teraz już wiesz, jak niebezpieczna jest woda utleniona w oku, oraz że narażasz swoje oczy na infekcję, jeśli nie będziesz używać profesjonalnych preparatów do dezynfekcji. Mamy nadzieję, iż od teraz przechowywanie soczewek stanie się łatwe i bezproblemowe.

Udostępnij