Jak nawilżyć suche i zmęczone oczy?
Ambroży fusion
Często odczuwasz pieczenie lub swędzenie oczu? A może Twoje oczy są zaczerwienione i zmęczone? Poznaj przyczyny tego dyskomfortu i dowiedz się jak z tym walczyć. Najlepsze domowe sposoby na suche oczy są w zasięgu ręki.
Suche oko – przyczyny
Nikt z nas nie lubi uczucia piasku pod powiekami, czy pieczenia oczu. Tego typu dolegliwości mogą skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie. Mogą także utrudniać prawidłową korekcję wzroku, np. noszenie soczewek kontaktowych. Dlatego warto wiedzieć jakie są przyczyny suchego oka. Do najpopularniejszych przyczyn należy:
- przesiadywanie przed różnego rodzaju ekranami, np. komputera, telewizora, smartfonu,
- przebywanie w klimatyzowanych i mocno ogrzewanych pomieszczeniach,
- uczulenie lub sezonowa alergia,
- skutek uboczny przyjmowania różnych leków, np. tabletek antykoncepcyjnych,
- wada oka polegająca na zbyt małej produkcji filmu łzowego.
Film łzowy odpowiada za odpowiednie nawilżenie gałki ocznej. Dlatego, gdy go zabraknie lub przez czynniki zewnętrze będzie go mniej nasze oczy staną się suche i zaczną szczypać.
Krople na suche oczy
Najpopularniejszym i zarówno najskuteczniejszym sposobem na suche i zmęczone oczy są krople do oczu. Wystarczy zakraplać oczy według potrzeb, np. siedząc przed komputerem, czy wsiadając do auta z klimatyzacją. W ten sposób w każdej sytuacji odpowiednio nawilżysz swoje oczy i unikniesz suchości i podrażnień. Warto mieć taką buteleczkę kropli zawsze pod ręką, zwłaszcza jeśli nosisz soczewki wielokrotnego użytku.
Na jakie krople do oczu się zdecydować? Najlepiej wybrać krople, które mają w swoim składzie hialuronian sodu. Jest to substancja, która bardzo dobre właściwości nawilżające. Oprócz tego warto szukać w składzie kropli wyciągów z roślin takich jak aloes, który również dodatkowo nawilży oko albo rumianek, który ukoi zmęczone i podrażnione oczy. Krople, które bazują na wyciągach z roślin są bardzo dobre dla alergików.
Jak nawilżyć oczy, domowe sposoby
Jeśli dolegliwości nie są jeszcze zbyt dokuczliwe możesz spróbować domowych sposobów na nawilżenie suchych oczu. Przede wszystkim zwróć uwagę na wilgotność powietrza w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywasz. Jeśli jest to ogrzewane lub klimatyzowane pomieszczenie to prawdopodobnie jest to przyczyna wysychania Twoich oczu. W tej sytuacji warto (w okresie grzewczym) kłaść na kaloryfer mokre ręczniki. W ten sposób zapewnisz sobie odpowiednią wilgotność w powietrzu. Innym sposobem, by ukoić zmęczone lub podrażnione oczy są okłady z rumianku. Wystarczy zaparzyć rumianek, lekko ostudzić, a następnie zanurzyć wacik lub szmatkę w naparze i położyć na zamknięte powieki.
Pamiętaj o ochronie swoich oczu przed promieniami UV - sprawdź ofertę okularów przeciwsłonecznych na: https://www.wokularach.pl/okulary-przeciwsloneczne
Czym przemywać oczy domowe sposoby
Nie od dziś wiadomo, że rumianek i aloes mają właściwości kojące oraz nawilżające. Dlatego warto wykorzystywać potencjał tych dwóch roślin. Wystarczy chociaż raz dziennie przemyć oczy i powieki naparem z rumianku lub płynem na bazie ekstraktu z aloesu. W ten sposób ukoisz wszelkie podrażnienia w obrębie oczu.
Suche oczy – dodatkowe sposoby
Oprócz wcześniej wymienionych sposobów na nawilżenie i ukojenie podrażnionych oczu możesz zastosować się do kilku prostych zasad. Przede wszystkim pracując przy komputerze rób sobie przerwy – wystarczy 5 minut na każdą godzinę. Przy okazji pozwól swoim oczom odpocząć. Wieczorem możesz zafundować sobie relaks wykonując delikatny masaż okolic oczu lub robiąc sobie okłady z rumianku. By jeszcze bardziej zadbać o swoje oczy możesz zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza. Najlepiej umieścić go w pomieszczeniu, w którym najczęściej przebywasz. Na rynku pojawiły się także małe nawilżacze, które mogą stać na biurku zaraz obok komputera. Kolejnym sposobem jest unikanie wiatru. Jeśli tylko masz możliwość osłonić się od niego to zrób to i nie pozwól, by wiatr wiał bezpośrednio w oczy. To samo tyczy się słońca – nie zapominaj o okularach przeciwsłonecznych! Unikaj także spożywania dużej ilości alkoholu ponieważ może on wywołać zaczerwienienia lub nawet przekrwienie oczu.