Pielęgnacja oczu

Jak często wymieniać pojemnik na soczewki?

Ambroży fusion
cze 14 2024

Pojemnik na soczewki.

Odpowiednia pielęgnacja soczewek jest niezbędna do tego, by właściwie pełniły one swoją funkcję. W tym celu należy korzystać z takich narzędzi jak płyn do pielęgnacji pojemnik do przechowywania szkieł kontaktowych. Aby soczewki były zdrowe i bezpieczne dla oczu, należy dbać o sterylność i regularną wymianę tych akcesoriów. W tym artykule dowiesz się więcej na temat pojemnika dedykowanego soczewkom: jak często należy go wymieniać? Czy powinno się go czyścić? Przeczytaj nasz tekst i sprawdź odpowiedzi na te pytania!

Pojemnik na soczewki - do czego służy?

Soczewki wielokrotnego użytku - dwutygodniowe, miesięczne, kwartalne - każdego wieczoru należy zdjąć z oczu (wyjątkiem są całodobowe szkła kontaktowe). Następnie wyczyścić specjalnym płynem, a na końcu - umieścić w pojemniku wypełnionym preparatem do przechowywania. Dzięki temu soczewki będą:

- odpowiednio nawilżone,

- zdezynfekowane,

- wyczyszczone z różnego rodzaju zanieczyszczeń, osadów i kurzy. 

Dlaczego należy używać pojemnika na soczewki?

Użytkownicy soczewek powinni pamiętać, że szkła kontaktowe powinno się przechowywać w dedykowanym ku temu pojemniku. Nie można używać do tego słoiczków czy pudełek niewiadomego pochodzenia z uwagi na możliwe bakterie i zanieczyszczenia. To istotne, ponieważ specjalne pojemniki są odpowiednio sterylne i zaprojektowane tak, by jak najlepiej odkazić soczewkę - a przy tym jej nie uszkodzić. 

Pamiętaj, że jeżeli nie używasz pojemnika na soczewki i nie stosujesz się do zasad ich pielęgnacji, możesz nie tylko uszkodzić swoje szkła kontaktowe, ale również narazić swoje oczy na możliwą infekcję. Jeśli zdecydowałeś się na korzystanie z soczewek, dbaj o nie odpowiednio - a w zamian za to będziesz mógł cieszyć się wygodą i swobodą ruchów na każdym kroku, bez podrażnień i zaczerwienień!

Co jaki okres czasu należy wymienić pojemnik na nowy?

Jeżeli Twój pojemnik na soczewki nie uległ szczególnemu zabrudzeniu i wszystko z nim w porządku, zaleca się, by wymienić go na nowy po upływie miesiąca. Dzięki temu zadbasz o to, by pozbyć się wszelkich nagromadzonych mikro zanieczyszczeń czy mikroorganizmów - a tym samym zadbasz o bezpieczeństwo swoich oczu. Regularne wymienianie pojemnika ma znaczenie: sprawia to, że wirusy, grzyby i bakterie nie mają odpowiednich warunków do rozmnażania, przez co skutecznie dbasz o higienę! Maksymalnym czasem, po którym niezwłocznie należy wymienić pojemnik na nowy, jest okres trzech miesięcy. Zazwyczaj użytkownicy soczewek wymieniają pojemnik wraz z zakupem nowego płynu, do którego jest często dołączony.

Kiedy należy wymienić pojemnik na nowy wcześniej?

Jak już wspomnieliśmy, pojemnik na soczewki powinien być sterylny - to ważne, bo dzięki temu Twoim oczom nie zagrożą wirusy, grzyby ani bakterie. Oznacza to, że jeżeli Twój pojemnik:

- upadł na ziemię,

- wpadł do wody nagromadzonej w zlewie czy w wannie,

- wpadł do toalety,

to należy bezwzględnie wymienić go na nowy przed następnym użyciem! Taki pojemnik nie nadaje się już do użycia, nawet po starannym wymyciu. Mogą znajdować się w nim niewidoczne gołym okiem drobnoustroje, które po przedostaniu się do oczu mogłyby być przyczyną np. rozwoju infekcji. Koszt nowego pojemnika na szkła kontaktowe to około 3. złotych. Pamiętaj, że na zdrowiu nie warto oszczędzać! Na takie przypadki zawsze warto mieć w domu zapasowe pojemniki. 

Pojemniki należy wymienić również wtedy, gdy po prostu zauważysz, że coś z nim nie tak: gdy wygląd lub zapach pojemnika wzbudzi Twoje wątpliwości, wymień go. Nie czekaj aż minie miesiąc - po prostu sięgnij po nowy!

Specjalista trzyma pojemnik na soczewki.

Gdzie kupić nowy pojemnik na soczewki?

Nowy pojemnik na soczewki bez problemu kupisz w drogeriach czy aptekach. Możesz dostać go również u optyka stacjonarnego. My jednak zdecydowanie bardziej rekomendujemy zakupy u optyków internetowych - to bardzo wygodna możliwość. Zakupy możesz zrobić o dowolnej porze dnia i nocy, a wybór asortymentu jest naprawdę szeroki. Warto pamiętać o tym, by wybierać sprawdzonych sprzedawców, np. sklep bezokularow.pl czy alesoczewki.com. 

Czym zastąpić pojemnik na soczewki?

Zdarzyła się Tobie sytuacja podbramkowa? Wyrzuciłeś swój pojemnik i zorientowałeś się, że nie masz nowego na zapas? A może po prostu zapomniałeś zabrać go ze sobą? W takich przypadkach za tymczasowy pojemnik na szkła kontaktowe może posłużyć: 

- filiżanki, 

- niewielkiego szklanego pojemnika,

- pudełeczka na biżuterię.

Musisz jednak wiedzieć, że w takich przypadkach kluczowe jest dokładne umycie i zdezynfekowanie tymczasowego pojemnika. Pamiętaj również, że podane przez nas przykłady mogą służyć w sytuacjach awaryjnych, nie należy stosować ich na co dzień. 

Płyn i pojemnik na soczewki.

Nowy pojemnik na soczewki? Zaszalej!

Pojemniki na szkła kontaktowe dostępne są w standardowych wersjach, ale nie tylko! Możesz zdecydować się również na te akcesoria w różnych kształtach i kolorach - słonikach, żabkach, sówkach. Szczególnie dobrze takie motywy sprawdzą się dla dzieci - dzięki takim kreatywnym rozwiązaniom najmłodsi mogą jeszcze bardziej polubić korzystanie ze szkieł kontaktowych. Pamiętaj również o tym, że nic nie przeszkadza w tym, by po ciekawe pojemniki sięgali również dorośli! Jeżeli tylko chcesz poczuć odrobinę dziecięcej radości to wybierając nowy pojemnik na soczewki śmiało sięgnij po taki w kształcie żabki czy ananasa. 


Bibliografia:

https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-ile-wymieniac-pojemnik-na-soczewki
https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-czyscic-pojemnik-na-soczewki

 

Udostępnij