ciekawostki

Jak poprawić wzrok - ćwiczenia oczu

Ambroży fusion
cze 21 2022

Szybkie tempo życia i duży kontakt z nowoczesnymi technologiami mogą przyczynić się do powstawania wad wzroku. Jak to możliwe? Wielu z nas każdego dnia wpatruje się w ekran komputera, telewizora i telefonu. Co więcej, zapominamy o regularnych badaniach oczu i bagatelizujemy pierwsze objawy zaburzeń wzroku. Jednak można zminimalizować ryzyko powstania chorób i wad wzroku wykonując proste ćwiczenia w domu.

jak poprawić wzrok - ćwiczenia oczu

Ćwiczenia oczu – czy naprawdę poprawiają wzrok?

Codzienne ćwiczenia oczu mogą zapobiec przedwczesnemu powstawaniu chorób oczu i wad wzroku. Jednak musisz mieć świadomość, że nie zagwarantują Ci one pełnej ochrony. Ich codzienne wykonywanie pozwoli Ci przede wszystkim zachować narząd wzroku w dobrej kondycji. Mięśnie obecne w gałce ocznej oraz wszystkie inne elementy oka będą mniej rozleniwione, a co za tym idzie zachowasz na dłużej m.in. zdolność oka do akomodacji. Dzięki ćwiczeniom możesz także pozbyć się uczucia zmęczonych oczu, czy bólu po całodniowej pracy z komputerem. Wtedy tym bardziej przyda się Twoim oczom trochę ruchu.

ćwiczenia oczu

Kiedy wykonywać ćwiczenia oczu?

Ćwiczenia na oczy możesz wykonywać praktycznie codziennie, a wręcz powinno się to robić każdego dnia. Niezależnie od pory dnia, czy miejsca. Szczególnie ćwiczenia oczu przydają się gdy nasza praca polega na wpatrywaniu się w ekran komputera. Gdy tylko zaczniesz odczuwać pierwsze objawy cyfrowego zmęczenia wzroku to zrób sobie przerwę i poćwicz chociaż przez 5-10 minut. Tak samo jest w przypadku każdego zajęcia, w którym nasze oczy są zmuszone do patrzenie na obiekt cały czas w tej samej odległości.

Każdy z nas może wykonywać ćwiczenia na poprawę wzroku. Niezależenie, czy posiadasz już wadę wzroku, czy nie. Oczy powinno się ćwiczy regularnie, zwłaszcza, że dzięki temu możemy się również zrelaksować.

Jak poprawić sobie wzrok – ćwiczenia

W wykonywaniu ćwiczeń oczu najważniejszą zasadą jest systematyczność. Tylko w ten sposób zapewnisz sobie największy komfort i zdrowie oczu. Wystarczy poświęcić 5-10 minut każdego dnia dla naszych oczu. Dlatego warto znać kilka prostych ćwiczeń.

Ćwiczenie wzmacniające mięśnie

Poruszaj gałkami ocznymi raz w prawo, a raz w lewo co najmniej 10 razy. Następnie powoli wykonuj ruchy okrężne. Na koniec popatrz na czubek nosa przez około 10 sekund. Możesz także przez minutę rysować w powietrzu znak nieskończoności.

Ćwiczenie relaksacyjne

Przysłoń oczy rękami, tak by zapanowała ciemność. Pozostań w takiej pozycji przez parę minut. W tym czasie oczy się zrelaksują. Na koniec powoli odsłoń oczy przyzwyczajając stopniowo oczy do światła.

Mruganie

Wystarczy, że przez około minutę będziesz intensywnie mrugać. Należy jedynie pamiętać, by robić to w pomieszczeniu z neutralnym oświetleniem.

Raz dalej, raz bliżej

To ćwiczenie szczególnie dla osób, które spędzają dużo czasu przed ekranem komputera. Postaraj się wpatrywać na przedmiot umieszczony blisko Ciebie, a po chwili spójrz na jakiś obiekt w oddali. Ponów to ćwiczenie kilka razy, a poczujesz różnicę.

Masaż oczu

Umieść zewnętrzną stronę kciuków na powiekach. Następnie wykonuj delikatne ruchy okrężne. Pamiętaj, by nie przyciskać zbyt mocno. Po zakończonym masażu pozostań z zamkniętymi oczami przez 2 minuty, a dopiero później otwórz oczy.

ćwiczenia oczu

Ćwiczenia oczu dla dzieci

Mimo, że dzieci są bardzo spostrzegawcze i zazwyczaj nie mają problemu ze wzrokiem to im również można zafundować ćwiczenia. Zwłaszcza, że co raz więcej dzieci spędza czas grając na konsoli, czy przesiadując przed komputerem.

Ćwicząc wzrok z dzieckiem uzyskasz dwie korzyści – zadbasz o jego wzrok, a przy okazji zapewnisz fajną zabawę. Przykładowe ćwiczenia oczu dla dzieci to:

- szybka zmiana – niech dziecko zamknie oczy, a Ty w tym czasie schowaj lub przestaw jakąś rzecz z jego otoczenia. Następnie, gdy dziecko otworzy oczy będzie wodzić wzrokiem po różnych przedmiotach, a następnie wskaże co się zmieniło.
- bańki mydlane – w tym ćwiczeniu wystarczy, że będziesz puszczać bańki mydlane, a zadaniem dziecka będzie je łapać. W ten sposób młode oczy poprawią percepcję wzrokową.
- świeczka – odpal świeczkę i ruszaj nią w różne strony. W tym czasie poproś dziecko, by stojąc nieruchomo wodziło wzrokiem za płomieniem.

Udostępnij