ciekawostki

Czy soczewka może wypaść z oka?

Ambroży fusion
paź 2 2024

Czy soczewka może wypaść z oka?

Soczewki kontaktowe zaprojektowane są w taki sposób, by doskonale dostosowywały się do powierzchni oka. Po założeniu powinny utrzymywać się na gałce ocznej i być prawie niewidoczne i niewyczuwalne. Ich użytkownik może w nich bez problemu biegać, skakać i uprawiać sporty. Czy jednak może zdarzyć się, że soczewka w trakcie intensywnego ruchu wypadnie z oka? Co zrobić, gdy ogólnie występuje problem z założeniem soczewki i nie przykleja się ona do oka, wypadając? Z tego artykułu dowiesz się więcej w tym temacie - czytaj dalej!

Czy soczewka może wypaść w trakcie jej noszenia?

Soczewka może wypaść z oka w trakcie jej noszenia, ale zdarza się to rzadko i zazwyczaj dzieje się wskutek niedopasowania szkła kontaktowego. Należy pamiętać, że sprzyjające warunki do wypadania z oka stwarza soczewkom stwarza właśnie ich niewłaściwe dopasowanie, które zazwyczaj ma miejsce, gdy dobierasz je na własną rękę, bez konsultacji ze specjalistą lub na podstawie recepty okularowej. Sprawdź, jak dobrać pierwsze soczewki. Źle dobrana soczewka może nie przylegać prawidłowo do powierzchni oka. Należy również zaznaczyć, iż na wypadanie szkieł kontaktowych mają wpływ indywidualne cechy każdego użytkownika: budowa jego oka, jego nawyki i przyzwyczajenia, jego odruchy, np. intensywne pocieranie oczu.

Czy soczewka może wypaść z oka?

W jakich sytuacjach soczewka może wypaść z oka?

Soczewka może zsunąć się z oka w sytuacji gdy:

1. Uprawiasz bardzo intensywne ćwiczenia fizyczne. 

Soczewka może wypaść z oka w trakcie energicznych ćwiczeń związanych z wstrząsami, jak np.: podskoki na trampolinie, zumba, sztuki walki. W trakcie takiej aktywności szkło kontaktowe może się przemieszczać. Należy zaznaczyć, iż może zdarzyć się, że soczewka wypadnie z powierzchni gałki ocznej - ale dzieje się to zazwyczaj tylko wtedy, gdy soczewka nie jest dopasowana indywidualnie według wskazanych przez specjalistę parametrów. 

2. Na zewnątrz panują niekorzystne warunki atmosferyczne.

Jeśli nosisz szkła kontaktowe, a Twoje oczy narażone są na bardzo silne podmuchy wiatru, to soczewki mogą wypaść. Dzieje się tak, ponieważ silne podmuchy powietrza wysuszają soczewki, jednocześnie wysuszając też oczy. To połączenie sprawia, że soczewki tracą środowisko, dzięki któremu skutecznie trzymają się oka - przez co mogą z niego wypaść. Co ciekawe, oczy od uderzeń wiatru mogą nadmiernie łzawić: co również może być niekorzystne dla soczewek, ponieważ mogą wypłynąć wraz z nadmiarem łez. 

3. Niewłaściwie je założyłeś. 

Gdy soczewki są niewłaściwie założone, mogą w łatwy sposób zsunąć się z oka. Należy jednak zaznaczyć, że poza ryzykiem wypadnięcia, soczewki takie stwarzają również dyskomfort. Dowiedz się więcej o tym, jak zakładać soczewki

Czy soczewka może wypaść z oka?

Dlaczego soczewka nie chce przykleić się do oka?

Zakładanie szkieł kontaktowych nie jest trudne, ale może stanowić wyzwanie, jeśli soczewka z jakichś powodów nie chce przyklejać się do oka. Dlaczego się tak dzieje? Najczęściej przyczyną takich problemów jest nieumiejętne zakładanie soczewek. Sprawdź więc, jak poprawnie zakładać soczewki. Inną możliwą przyczyną jest zbyt suche oko - w takim przypadku pomocne mogą okazać się krople nawilżające, tzw. sztuczne łzy. Powodem może być również zbyt mało nawilżona soczewka. Gdy masz problemy ze sprawną aplikacją soczewki na oko i podchodzisz do tego kilka razy, to soczewka może stracić swoje najbardziej intensywne nawilżenie i to będzie utrudniać przylgnięcie soczewki do gałki ocznej. Jeśli zatem masz taką sytuację, podejdź do sprawy jeszcze raz, na spokojnie, wcześniej umieszczając soczewkę w płynie, aby nabrała na nowo nawilżenia. Powinno być lepiej.

Co zrobić, gdy soczewka wypadnie z oka?

Jeśli Twoja soczewka zsunęła się z oka i upadła na podłogę, jak najszybciej ją podnieś. Staraj się przy tym unikać kontaktu z kolejnymi zanieczyszczeniami. 

Jeżeli korzystasz z soczewek jednodniowych, to nie pozostaje Tobie nic innego, niż wyrzucenie takiego szkła kontaktowego do kosza i założenie nowego. Soczewki jednodniowe nadają się do użycia tylko jeden raz, więc nawet jeśli właściwie ją wyczyścisz, to i tak już raczej nie będzie nadawać się do użycia. 

Jeżeli jednak stosujesz soczewki wielokrotnego użytku, a do wymiany na nową parę pozostało jeszcze sporo czasu, to możesz spróbować podjąć odpowiednie kroki:

1. Sprawdź, czy soczewka się nie uszkodziła. Jeśli zauważysz uszczerbek, zarysowanie lub pęknięcie - wyrzuć ją. Korzystanie z takiej soczewki mogłoby nieść za sobą ryzyko możliwej infekcji. 

2. Jeśli szkło kontaktowe nie jest uszkodzone, dokładnie oczyść je za pomocą dezynfekującego płynu do soczewek. Pamiętaj, by wykonywać tą czynność tylko dokładnie umytymi dłońmi. Nie myj ich za pomocą wody z kranu, ponieważ ta może zawierać drobnoustroje, wirusy i grzyby. 

3. Odłóż soczewkę do pojemnika z płynem, najlepiej oksydacyjnym - jeśli jest taka możliwość. Po upływie czasu potrzebnego na neutralizację płynu (zazwyczaj co najmniej kilka godzin), będziesz mógł ponownie ją założyć. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że została właściwie zdezynfekowana. 

4. Załóż soczewkę na oko. Jeśli wszystko w porządku - możesz z niej wciąż korzystać. Jeżeli jednak odczuwasz dyskomfort lub ból, to powinieneś ją jak najszybciej zdjąć i wyrzucić, ponieważ wskutek upadku mogły powstać mikrouszkodzenia stanowiące zagrożenie dla zdrowia oczu. 

Co, jeśli nie mam przy sobie akcesoriów do soczewek?

Jeśli soczewka wypadła Tobie, gdy jesteś np. na jednodniowym wyjeździe lub po prostu gdzieś, gdzie nie masz przy sobie żadnych akcesoriów do szkieł kontaktowych, to w celu jej wyczyszczenia i przechowywania możesz użyć roztworu soli fizjologicznej. Pamiętaj jednak, że soczewki wyczyszczonej w ten sposób nie należy zakładać - po powrocie do domu powinieneś ją odpowiednio zdezynfekować i dopiero wtedy będzie nadawać się do ponownego użycia. 

Czy soczewka może wypaść z oka?

Bibliografia: 

https://www.bezokularow.pl/poradnik/co-zrobic-gdy-soczewki-kontaktowe-wypadaja-z-oka
https://portal.abczdrowie.pl/7-bledow-ktore-popelniasz-przy-stosowaniu-soczewek-kontaktowych

 

Udostępnij