ciekawostki

Jak czyścić soczewki kontaktowe?

Ambroży fusion
kwi 25 2024

Mężczyzna. Czyści soczewki płynem.

Soczewki kontaktowe to wygodna alternatywa dla okularów. Aby to narzędzie do korekcji wzroku było w pełni bezpieczne dla oczu, należy dbać o jego prawidłową pielęgnację. W tym artykule dowiedz się więcej o tym, jak czyścić soczewki kontaktowe. Sprawdź!

Dlaczego czyszczenie soczewek jest ważne?

Szkła kontaktowe nakłada się bezpośrednio na gałkę oczną. Dzięki temu są one wygodne i praktyczne: nie spadają, nie tłuką się. Jednakże, w związku z tym, że oko ma bezpośredni kontakt z soczewką, to jest ono narażone na zagrożenia takie jak drobnoustroje. W ciągu dnia na szkłach kontaktowych gromadzą się setki wirusów, bakterii i innych zanieczyszczeń. Z tej przyczyny, by się ich pozbyć, każdego wieczoru należy dokładnie je wyczyścić.. W ten sposób usuniesz nie tylko osady białkowe i tłuszczowe, ale również mikroorganizmy stanowiące potencjalne zagrożenie dla zdrowia Twoich oczu. 

W jaki sposób należy czyścić soczewki kontaktowe?

Czyszczenie soczewek raczej nie zabiera dużo czasu. Należy robić to zawsze po ściągnięciu szkieł kontaktowych z oczu. Czynność ta powinna stać się Twoim codziennym rytuałem, dzięki czemu będziesz chronić swoje oczy i dbać o ich bezpieczeństwo. 

1. Dokładnie umyj dłonie.

Mycie dłoni powinno stanowić priorytet za każdym razem, gdy zakładasz lub ściągasz soczewki. Odpowiednia higiena jest niezbędna i należy zawsze o tym pamiętać. 

2. Delikatnie ściągnij soczewki z oczu. 

Aby ściągnąć soczewkę z oka należy delikatnie dotknąć jej palcem, a następnie przeciągnąć ją w dół. Gdy Ci się to uda, powinieneś bez problemu złapać ją za pomocą kciuka i palca wskazującego i wyjąć z oka. Więcej na ten temat dowiesz się w innym naszym artykule. 

3. Użyj płynu do czyszczenia soczewek. 

Szkła kontaktowe powinno się czyścić przy pomocy specjalnego płynu. Należy aplikować go bezpośrednio na soczewki. 

4. Przetrzyj soczewki mechanicznie. 

Delikatnie przetrzyj soczewki opuszkiem palca wskazującego rozprowadzając tym samym płyn po ich powierzchni. Dzięki temu usuniesz większą ilość zanieczyszczeń. Po zakończeniu tej czynności warto dokładnie przepłukać soczewki płynem, by zmyć z nich resztki osadów.

Czyszczenie soczewek - przecieranie soczewek palcem.

5. Odłóż soczewki do specjalnego pojemnika wypełnionego płynem. 

Ostatnią czynnością w ramach czyszczenia szkieł kontaktowych jest po prostu ich odłożenie do dedykowanego im pojemnika. Należy dbać o to, by soczewki znajdowały się w pudełku z płynem tak długo, jak zalecił to producent. 

Dlaczego nie należy wyciągać soczewek z pojemnika przed wskazanym czasem? 

Warto pamiętać, że nie należy wyciągać szkieł kontaktowych z pojemnika przed wskazanym ku temu czasem, ponieważ niektóre płyny potrzebują konkretnej ilości godzin, by ich odczyn został zneutralizowany.. Tym samym, zapewniają one pełną dezynfekcję soczewek. Ma to miejsce w szczególności w przypadku płynów oksydacyjnych.

Rodzaje płynów do czyszczenia soczewek 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju płyny przeznaczone do czyszczenia szkieł kontaktowych. Możesz wybrać taki, który będzie spełniał Twoje indywidualne oczekiwania. 

Płyn wielofunkcyjny (multifunkcyjny) 

Płyn wielofunkcyjny to bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy cenią sobie poręczność i wygodę. Można stosować go zarówno do czyszczenia, jak i do przechowywania soczewek. Dodatkowo, soczewki należy trzymać w nim zazwyczaj tylko około trzech godzin. W większości płynów multifunkcyjnych dla większej skuteczności działania wymagane jest mechaniczne pocieranie soczewki opuszkiem palca.

Płyn oksydacyjny

Płyn oksydacyjny to płyn do czyszczenia szkieł kontaktowych, który bardzo silnie dezynfekuje i dokładnie usuwa wszelkiego rodzaju drobnoustroje, bakterie i zanieczyszczenia. Jest produkowany przy użyciu roztworu wodoru 3%, czyli wody utlenionej. Należy wiedzieć, że roztwór ten musi zostać odpowiednio zneutralizowany: w związku z tym, soczewki należy przechowywać zanurzone w specjalnym pojemniku z katalizatorem tak długo, jak zalecił producent. Zazwyczaj jest to około 6 godzin - nie wolno wyciągać szkieł wcześniej, ponieważ mogłoby to skutkować podrażnieniem oczu. Tutaj w odróżnieniu do wielofunkcyjnego płynu nie musisz mieć (a nawet jest to niewskazane) kontaktu fizycznego z soczewką. Płyn oksydacyjny usunie wszelkie zanieczyszczenia podczas procesu neutralizacji. 

Wybierz ten płyn, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Jeśli zależy Tobie na wygodzie i prostocie stosowania, trafnym wyborem będzie płyn wielofunkcyjny. Jeśli jednak chcesz, by Twoje soczewki były idealnie czyste i zdezynfekowane, sięgnij po płyn oksydacyjny.

Czyszczenie soczewek całodobowych 

Całodobowe szkła kontaktowe nie wymagają codziennego czyszczenia. Można nosić je na oczach tak długo, jak zalecił to producent. My jednak polecamy, by co kilka dni zdjąć je i odpowiednio wyczyścić. Dzięki temu pozbędziesz się osadów białkowych i innych zanieczyszczeń. 

Jaki płyn do soczewek wybrać?

1. EyeLove Fresh 400 ml

Płyn EyeLove Fresh jest uniwersalny. Dokładnie dezynfekuje, konserwuje, czyści, ale przede wszystkim: nawilża - co sprawia, że soczewki utrzymują odpowiednią wilgotność przez cały dzień. Dodatkowo, posiada właściwości umożliwiające zatrzymywanie wody, dzięki czemu oczy raczej bez problemu go akceptują. 

2. BioTrue 480 ml

Ten płyn do czyszczenia soczewek usuwa osady białkowe, dezynfekuje i złogi. Jego skład przypomina naturalny ludzki film łzowy i jest bardzo delikatny. Przeznaczony jest dla wymagających użytkowników, którym zależy na całodziennym komforcie. 

3. EyeLove Comfort

W składzie tego płynu do czyszczenia szkieł kontaktowych znajdziesz cytrynian sodu, który odpowiada za rozpuszczanie i usuwanie wszelkich możliwych zanieczyszczeń znajdujących się na powierzchni soczewek. Dokładnie czyści szkła kontaktowe i nie pozostawia na nich żadnych mikroorganizmów.

 

Bibliografia:

1.https://www.bezokularow.pl/poradnik/jak-czyscic-soczewki-zasady-dzieki-ktorym-zadbasz-o-higiene-oczu
2.https://rankingsoczewek.com/podrecznik-kupujacego/tnqr/jak-czyscic-soczewki-kontaktowe.html

 

Udostępnij