Choroby oczu

Jaskra a zaćma - poznaj różnice

Ambroży fusion
lis 26 2021

Z pewnością wielu z nas słyszało o tych dwóch pojęciach, jednak nie do końca wiemy co one oznaczają. Zarówno jaskra, jak i zaćma to jedne z najczęściej występujących chorób wzroku. Zastanawiasz się czym się od siebie różnią? Jakie dają objawy? Czy są dla nas groźne? Wszystkiego dowiesz się z tego artykułu.

Co to jest jaskra?

Jaskra to choroba narządu wzroku, w której dochodzi do wzrostu ciśnienia śródgałkowego. Wzrost tego ciśnienia prowadzi do uszkodzenia nerwów siatkówki. W konsekwencji pogarsza się nasze pole widzenia, a w najgorszym przypadku do całkowitej utraty wzroku.

jaskra a zaćma objawy

Wzrost ciśnienia związany jest z zaburzeniem rytmu wytwarzania i dopływu cieczy wodnistej oka. Utrudnienie odpływu może być spowodowane przez niedrożne otwory beleczkowate -wtedy występuje jaskra otwartego kąta oraz przez zetknięcie lub zrośnięcie się tęczówki z rogówką – jaskra zamkniętego kąta.

Jaskra dotyka w większości osoby w starszym wieku. Jednak warto wiedzieć, że może dotknąć również osoby młodsze. Dlatego dobrze jest znać pierwsze objawy jaskry i reagować w porę.

Jaskra objawy

Objawy jaskry są bardzo charakterystyczne i ciężko pomylić je z inną chorobą wzroku. Do najczęstszych objawów należy:

- widzenie tęczowych kół/obwódek wokół źródła światła,

- mroczki jaskrowe – ubytki w polu widzenia aż do sytuacji, w której występuje widzenie „jak przez dziurkę od klucza”,

- pogorszenie się ostrości widzenia

- ból samego oka oraz ból nad okiem

Gdy tylko zauważysz któryś z objawów udaj się na badanie do specjalisty. Może to znacznie skrócić czas leczenia lub uchronić przed postępem choroby.

Jaskra przyczyny

Zastanawiasz się czy możesz być w grupie osób zagrożonych wystąpieniem jaskry? Poznaj najczęstsze przyczyny jaskry jakimi są: miażdżyca, cukrzyca, przewlekły stres, nadciśnienie oraz krótkowzroczność. Możesz również mieć skłonności genetyczne do jaskry, czyli dziedziczone.

badanie wzroku zaćma

Zaćma co to jest

Zaćma (katarakta) to najprościej mówiąc zmętnienie soczewki oka. Dzieje się tak przez to, że następuje starzenie się narządu wzroku i zmienia się elastyczność gałki ocznej. W konsekwencji (gdy zaćma nie jest leczona) może dojść do ślepoty. Dlatego za główną przyczynę wystąpienia zaćmy uznaje się starzenie się. W niektórych przypadkach zaćmę może wywołać cukrzyca lub predyspozycje genetyczne. Jednak warto pamiętać, że zaćma występuje stopniowo dlatego nie należy bagatelizować objawów.

Zaćma objawy

Objawy zaćmy często są lekceważone ponieważ w pierwszych chwilach nie są one mocno uporczywe. Do najczęstszych objawów należy:

- pogorszenie się ostrości widzenia (zwłaszcza w nocy),

- mniejszy kontrast widzianych obrazów,

- efekt olśnienia,

- przymglone widzenie tzw. mgła na oczach,

- problemy z prawidłowym poruszaniem się.

zaćma badanie

Jaskra, a zaćma – leczenie

Zarówno jaskrę, jak i zaćmę można leczyć. Jednak najważniejszy w leczeniu jest czas. Im szybciej zauważysz pierwsze objawy jaskry lub zaćmy, tym szybciej umów się na badanie wzroku. Gdy badanie potwierdzą którąś z chorób należy jak najszybciej podjąć leczenie.

Leczenie jaskry przebiega najczęściej drogą farmakologiczną lub operacyjną. Leki zmniejszają wydzielanie cieczy wodnistej, a operacja hamuje dalsze niszczenie narządu wzroku. Jednak żadne z nich nie odwróci już zmian, które zaszły. Dlatego tak istotne jest szybkie reagowanie.

Natomiast leczenie zaćmy odbywa się operacyjnie. Zabieg polega na usunięciu przedniej części soczewki lub rozbijaniu zmętniałych jej części i wszczepieniu nowej soczewki. Zabieg którym leczy się zaćmę przeprowadzany jest metodą fakoemulsyfikacji.

Należy regularnie badać wzrok, szczególnie gdy masz już wykryte wady wzroku. Badanie powinno się traktować priorytetowo zwłaszcza po czterdziestym roku życia.

Udostępnij